بوی نامطبوع تهران آزمونی برای کارایی منتظرالقائم

بوی نامطبوع تهران آزمونی برای کارایی

چهارشنبه گذشته به ناگاه خبر‌هایی از احساس بوی نامطبوع در بخش‌های مرکزی شهر تهران دست به دست شد.
ایران ادعای خیرخواهانه آمریکا را نمی‌پذیرد انبارلویی

ایران ادعای خیرخواهانه آمریکا را نمی‌پذیرد

کسی در این واقعیت تردید ندارد که تحریم‌های ظالمانه امریکا ملت ایران را هدف قرار داده است.
يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 20
کد خبر: ۱۰۰۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۲
کتاب «شایستگی و جانشین پروری در نظام اداری» تالیف دکتر محمد ذاکری و دکتر اسماعیل اسدی اعضای هیات علمی دانشگاه و با مقدمه دکتر ابوالحسن فقیهی توسط سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی وارد بازار نشر شد.

تدبیر24»دکترفقیهی استاد برجسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در مقدمه خود بر این کتاب پس از اشاره تاریخی به اهمیت شایستگی و شایسته سالاری در نظام های اداری ایران و دیگر کشورهای دیگر بیان می کند« در عصر پیشرفت‌های پرشتاب فنّاوری، بدون تردید بالندگی سازمان‌های اداری ما بیش از هر زمان دیگر به نظامی شایسته‌سالار و نیروی انسانی دانشی و وظیفه مدار نیازمند است. از این‌رو: هر گفتمانی دربارۀ شایستگی و جانشین‌پروری، بی‌گمان ضرورتی اجتناب‌ناپذیر می‌نماید.»

مولفین نیز با اشاره به نقش نخبگان و نظام اداری در پیشبرد برنامه های توسعه کشورها هدف از نگارش کتاب را پاسخ به این دو پرسش کلیدی می دانند که « کارگزاران نظام اداری که پیش‌برندگان چرخ‌های توسعه هستند باید دارای چه مشخصات و ویژگی‌های ممیزه‌ای باشند و چه شایستگی‌هایی آنها را مهیا و مناسب خدمت در دستگاه اداری می‌کند و دیگر آنکه شناسایی و پرورش این شایستگی‌ها و افراد مستعدی که بالقوه و بالفعل از این شایستگی‌ها برخوردار هستند در چه فرآیندی قابل انجام است.» و انگیزه خود را از تالیف این کتاب پاسخ به این دو پرسش کلیدی و تأملی بر دو مفهوم جانشین‌پروری و شایستگی و نیاز به تدوین کتابی که هم مبانی نظری این دو مقوله را در برداشته و هم مبتنی بر تحقیقات و تجربیات مرتبط در فضای مدیریت دولتی کشورهای مختلف و ایران باشد دانسته اند.

بخش نخست کتاب در دو فصل با ارائۀ مبانی نظری و مدل‌ها و رویکردهای مختلف در باب دو مفهوم شایستگی و جانشین پروری به‌ویژه برای پژوهشگران حوزۀ مدیریت منابع انسانی اطلاعات سودمندی را در بردارد. در بخش دوم به بررسی تطبیقی جانشین‌پروری و مدل‌های شایستگی در نظام‌های اداری پرداخته‌ شده است و تجارب کشورهای مختلف و ایران را عرضه نموده است و در بخش پایانی به چالش‌ها و چشم‌اندازهای شایستگی و جانشین‌پروری و ارائۀ راهکارهایی برای اجرای مؤثرتر آنها پرداخته‌شده است.

از دید مولفین این کتاب می تواند برای دانشجویان و پژوهشگران حوزه مدیریت منابع انسانی و کارشناسان و مدیران این حوزه در سازمان های اداری مورد استفاده قرار گیرد.


انتهای پیام

برچسب ها: کتاب
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها