قانون اساسي، نيازمند بازنگري میرزایی نیکو

قانون اساسي، نيازمند بازنگري

ما در كشور با تعدد دستگاه‌هاي نظارتي رو به رو هستيم و هركدام از اين نهاد‌ها مسووليت‌هاي خاص در چارچوب فعاليت‌هاي خود دارا هستند.
درخشش ظریف در نشست مونیخ بهشتی پور

درخشش ظریف در نشست مونیخ

کنفرانس امنیتی مونیخ یکی از مهم‌ترین نشست‌های جهانی در زمینه امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای و فرصت مغتنمی است برای کشورهای مختلف که دیدگاه‌های خودشان را برای مخاطبان آن و نیز ملت‌های جهان تشریح کنند.
سه‌شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
کد خبر: ۱۰۰۴۷۷
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱
رئیس‌جمهور آمریکا به تازگی اعلام کرده است تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تمدید می‌کند. این تعلیق تحریم‌ها به این معنا نیست که تحریم‌های جدیدی را از روش‌های دیگری اعمال نکند.
تدبیر24»آمریکا در پی این است که تحریم‌های دیگری را از طریق مسائلی مانند حقوق بشر و... به ایران تحمیل کند. بخشی که اکنون تعلیق شده است تاثیر خاصی در اقتصاد ما نخواهد داشت. ما در شرایطی بودیم که آمریکا با تحریم‌هایی که وضع کرده بود مانع از این می‌شد که در ایران سرمایه‌گذاری صورت گیرد و از همکاری بانک‌ها با کشور ما جلوگیری می‌کرد. این امر باعث می‌شد اقتصاد ما حرکت نکند. با لغو تحریم‌ها و اجرای برجام ارتباط ما با کشورهای اروپایی گسترش پیدا کرد و به تازگی هم یک قرارداد خط اعتبار پنج‌میلیارد یوررویی با ایتالیا امضا کرده‌ایم. هرچه ارتباط ما با کشورهای دنیا بهتر و گسترده‌تر شود و به ویژه در عرصه اقتصاد بتوانیم همکاری بیشتری با کشورهای اروپایی مهم و بزرگ مانند آلمان، ایتالیا، فرانسه و... بر قرار کنیم اقتصاد ما استحکام و ثبات بیشتری پیدا می‌کند. البته این به معنای بهبود کامل شرایط ما نیست و در بسیاری از زمینه‌ها باید سیاست‌های خود را تعدیل دهیم. با توجه به قراردادهای قابل توجهی که اروپایی‌ها با کشور ما بستند هرچند که این قرادادها آن‌طور که مورد نظر ما بود، نیست، ولی همین موفقیت‌هایی که تا کنون برای ارتباط و انعقاد قرارداد با کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و... داشته ایم می‌تواند به ما در جهت مقاومت و ایستادگی در مقابل کشورهایی مانند آمریکا اعتماد به نفس بیشتری دهد. ما هرچه بتوانیم قراردادهای اقتصادی بیشتر و بزرگ‌تری ببندیم قطعا آن کشورهای طرف قرارداد را بیشتر درگیر منافع پولی می‌کنیم. اگر در کشورهای اروپایی از ما در مقابل آمریکا در مورد موضوع هسته‌ای و برجام دفاع می‌کردند بیشتر به این دلیل بود که منافع اقتصادی آنها ایجاب می‌کرد که با ما همکاری داشته باشند و به همین دلیل سعی می‌کردند به آمریکا فشار وارد کنند که تحریم‌ها از ایران برداشته شود. البته آنها بر این باور هستند که برجام می‌تواند ایران را از داشتن سلاح هسته‌ای محروم کند و آنها می‌خواهند از طریق تحریم ایران را کنترل کنند، در حالی که هدف ما این مساله نیست. البته باید این نکته را هم یادآوری کرد که تا زمانی که مسائل بانکی حل نشود قراردادها آن‌طور که باید نتیجه بخش نیستند. از طرف دیگر علاوه بر مسائل بانکی مساله سرمایه‌گذاری خارجی است که با توجه به کار شکنی‌های آمریکا در حال حاضر در ایران امکانپذیر نیست و قراردادها بیشتر در حد تفاهمنامه باقی می‌مانند.رضا حاجی آقا میری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
مطالب مرتبط
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها