تکرار آزمون دشوار مولاوردی

تکرار آزمون دشوار

این روزها مخالفت ها و موافقت هایی که با الحاق ایران به لوایح چهارگانه مرتبط با پولشویی و تروریسم در جریان است، دقیقا خاطرات روند تصویب لایحه الحاق به کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان در زمان مجلس ششم را تداعی می کند.
نشست سوچی سرنوشت ساز و ورشو شکست خورده است هانی‌زاده

نشست سوچی سرنوشت ساز و ورشو شکست خورده است

نشست ورشو یک نشست از پیش شکست خورده است به اعتبار اینکه آمریکا در طول سه ماه گذشته تمام امکانات و نفوذ سیاسی خودش را به کار گرفت تا یک جبهه عبری-عربی و یک ناتوی عربی علیه ایران تشکیل دهد اما سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به منطقه در ماه گذشته بدون هیچ‌گونه دستاوردی پایان یافت و آمریکا از شکل گیری یک ناتوی عربی علیه ایران ناامید شد و مسأله تشکیل کنفرانس بین‌المللی در ورشو برای انزوای ایران در دستور کار آمریکا قرار گرفت.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 16
کد خبر: ۱۰۰۴۷۷
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱
رئیس‌جمهور آمریکا به تازگی اعلام کرده است تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تمدید می‌کند. این تعلیق تحریم‌ها به این معنا نیست که تحریم‌های جدیدی را از روش‌های دیگری اعمال نکند.
تدبیر24»آمریکا در پی این است که تحریم‌های دیگری را از طریق مسائلی مانند حقوق بشر و... به ایران تحمیل کند. بخشی که اکنون تعلیق شده است تاثیر خاصی در اقتصاد ما نخواهد داشت. ما در شرایطی بودیم که آمریکا با تحریم‌هایی که وضع کرده بود مانع از این می‌شد که در ایران سرمایه‌گذاری صورت گیرد و از همکاری بانک‌ها با کشور ما جلوگیری می‌کرد. این امر باعث می‌شد اقتصاد ما حرکت نکند. با لغو تحریم‌ها و اجرای برجام ارتباط ما با کشورهای اروپایی گسترش پیدا کرد و به تازگی هم یک قرارداد خط اعتبار پنج‌میلیارد یوررویی با ایتالیا امضا کرده‌ایم. هرچه ارتباط ما با کشورهای دنیا بهتر و گسترده‌تر شود و به ویژه در عرصه اقتصاد بتوانیم همکاری بیشتری با کشورهای اروپایی مهم و بزرگ مانند آلمان، ایتالیا، فرانسه و... بر قرار کنیم اقتصاد ما استحکام و ثبات بیشتری پیدا می‌کند. البته این به معنای بهبود کامل شرایط ما نیست و در بسیاری از زمینه‌ها باید سیاست‌های خود را تعدیل دهیم. با توجه به قراردادهای قابل توجهی که اروپایی‌ها با کشور ما بستند هرچند که این قرادادها آن‌طور که مورد نظر ما بود، نیست، ولی همین موفقیت‌هایی که تا کنون برای ارتباط و انعقاد قرارداد با کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و... داشته ایم می‌تواند به ما در جهت مقاومت و ایستادگی در مقابل کشورهایی مانند آمریکا اعتماد به نفس بیشتری دهد. ما هرچه بتوانیم قراردادهای اقتصادی بیشتر و بزرگ‌تری ببندیم قطعا آن کشورهای طرف قرارداد را بیشتر درگیر منافع پولی می‌کنیم. اگر در کشورهای اروپایی از ما در مقابل آمریکا در مورد موضوع هسته‌ای و برجام دفاع می‌کردند بیشتر به این دلیل بود که منافع اقتصادی آنها ایجاب می‌کرد که با ما همکاری داشته باشند و به همین دلیل سعی می‌کردند به آمریکا فشار وارد کنند که تحریم‌ها از ایران برداشته شود. البته آنها بر این باور هستند که برجام می‌تواند ایران را از داشتن سلاح هسته‌ای محروم کند و آنها می‌خواهند از طریق تحریم ایران را کنترل کنند، در حالی که هدف ما این مساله نیست. البته باید این نکته را هم یادآوری کرد که تا زمانی که مسائل بانکی حل نشود قراردادها آن‌طور که باید نتیجه بخش نیستند. از طرف دیگر علاوه بر مسائل بانکی مساله سرمایه‌گذاری خارجی است که با توجه به کار شکنی‌های آمریکا در حال حاضر در ایران امکانپذیر نیست و قراردادها بیشتر در حد تفاهمنامه باقی می‌مانند.رضا حاجی آقا میری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
مطالب مرتبط
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها