سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 31
کد خبر: ۱۰۴۵۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
نام‌های ویژه‌ای در بین نیمکت نشینان احتمالی دربی 86 به چشم می‌خورند.

تدبیر24»روز پنجشنبه هفته جاری ورزشگاه آزادی میزبان هشتادوششمین رویارویی تیم‌های استقلال و پرسپولیس خواهد بود. در این بازی حساس که برای هر کدام از تیم‌ها به نوعی حائز اهمیت است، سرمربیان سرخابی‌ها سعی می‌کنند با ویژه‌ترین ترکیب و بهترین نفرات ممکن، تیم‌های خود را به زمین بفرستند.

ترکیب تیم‌ها در دربی و نفراتی که مربیان انتخاب می‌کنند، همیشه مورد توجه هواداران بوده و حساسیت بسیار زیادی را برای آنها به وجود می‌آورد. یکی از نکات دربی پیش رو این است که ترکیب و سیستم استقلال و پرسپولیس را نمی‌توان به راحتی حدس زد.

* پرسپولیس

- احتمال نیمکت نشینی یک مهاجم

برانکو ایوانکوویچ که در این فصل مدت‌ها از سیستم 4-4-2 خطی در تیمش استفاده کرده، پس از شکست مقابل السد قطر، در آخرین بازی پیش از دربی تصمیم گرفت سیستم 4-2-3-1 و استفاده از یک مهاجم نوک را امتحان کند.  اگر برانکو همین سیستم را در دربی به کار بگیرد، مهاجم ذخیره او احتمالا گادوین منشا خواهد بود که می‌تواند در صورت لزوم، یک ذخیره طلایی برای پرسپولیس در دربی 86 باشد. این ستاره نیجریه‌ای در نخستین دربی خود نیز پایه‌گذار تک گل پیروزی بخش سرخپوشان بود. دیگر انتخاب مرد کروات استفاده مجدد از سیستم 2 مهاجم است که باعث می‌شود منشا و علیپور دوباره در کنار هم بازی کنند. در این صورت پرسپولیس عملا مهاجم مطرحی روی نیمکت نخواهد داشت و در صورت لزوم باید از نفراتی مثل امیری یا نعمتی در این پست استفاده کند.

- دغدغه مهم برانکو در خط هافبک؛ کدام ستاره روی نیمکت می‌نشیند؟

در خط هافبک اما دست برانکو خیلی بازتر از سایر نقاط زمین است. به احتمال زیاد، مهره مورد اعتماد برانکو یعنی محسن ربیع خواه در میانه میدان و قسمت دفاعی خط هافبک قرار خواهد گرفت. از بین کمال کامیابی‌نیا و احمد نوراللهی هرکدام که در ترکیب اصلی قرار بگیرند، یک مهره توانمند به جمع نیمکت‌نشینان پرسپولیس اضافه خواهد شد. کامیابی‌نیا که حضورش در دربی مسجل نیست، شانس این را دارد که برای نخستین بار در دربی‌های نیم فصل دوم مقابل استقلال بایستد.

در دو سمت خط هافبک پرسپولیس، احتمالا شاهد حضور وحید امیری و فرشاد احمدزاده خواهیم بود. بدین ترتیب سیامک نعمتی که در هفته‌های اخیر بسیار آماده ظاهر شده، یک ذخیره طلایی روی نیمکت پرسپولیس خواهد بود. بشار رسن هم که در دربی رفت به عنوان یک هافبک کناری برای پرسپولیس به میدان رفت و عملکرد خوبی داشت، بعید به نظر می‌رسد برای بازی روز پنجشنبه به احمدزاده ترجیح داده شود.

علامت سوال بعدی ترکیب پرسپولیس باز به همان موضوع تغییر سیستم احتمالی بازمی‌گردد. اگر برانکو با چهار هافبک پرسپولیس را روانه دربی کند، باید بشار سن و محسن مسلمان را نیمکت نشین دربی دانست؛ اما اگر سیستم بازی با استقلال خوزستان دوباره از سوی پروفسور اتخاذ شود و پنج هافبک برای پرسپولیس به میدان بروند، از بین بشار و مسلمان یکی به ترکیب اضافه خواهد شد و با این رویه‌ای که در هفته‌های اخیر وجود داشته، شانس جوان عراقی بیشتر از آقای پاس گل لیگ خواهد بود و محسن مسلمان روی نیمکت می‌نشیند.

- کاپیتان پرسپولیس، نیمکت نشین دربی؟

در خط دفاع هم ترکیب پرسپولیسی‌ها را نمی‌توان هنوز قطعی شده دانست. حضور سیدجلال به عنوان کاپیتان، شجاع خلیل زاده و محمد انصاری تقریبا مسجل است اما در سمت راست خط دفاعی، مشخص نیست که حسین ماهینی فیکس خواهد بود یا صادق محرمی. اگر محرمی در این بازی در ترکیب ثابت قرار بگیرد، ماهینی به عنوان کاپیتان دوم سرخپوشان، یکی از نیمکت نشینان مهم دربی لقب خواهد گرفت.

- بازگشت رادو به نیمکت

در چارچوب دروازه هم که ترکیب پرسپولیس همان همیشگی است و گلر شماره یک تیم ملی به صورت فیکس مقابل استقلال بازی خواهد کرد. بوژیدار رادوشویچ هم مانند اکثر بازی‌ها نیمکت نشین بیرانوند خواهد بود.

* استقلال

- خط آتش دربی باز، روی نیمکت کنار شفر

اما در تیم استقلال مهمترین ذخیره‌ها را می‌توان در فاز هجومی و خط حمله پیدا کرد. مامه بابا تیام، مهاجم سنگالی و تازه وارد آبی‌ها خیلی زود اعتماد وینفرد شفر را به خود جلب کرده و به گزینه اصلی او تبدیل شده است. با درخششی که این مهاجم در بازی‌های اخیر داشته، به احتمال قوی باید علی قربانی را مرد نیمکت نشین خط حمله استقلال دانست. البته این در شرایطی است که شفر مثل بازی‌های گذشته، تیمش را با یک مهاجم نوک روانه میدان کند. قربانی با سابقه 2 بار گلزنی مقابل پرسپولیس که یکی از آنها در دربی سال گذشته و با پیراهن استقلال بوده، یک ذخیره خطرناک در دربی 86 خواهد بود.

دیگر ذخیره احتمالی شفر در دربی نیز یکی از سابقه‌دارهای استقلال در امر گلزنی به پرسپولیس خواهد بود. جابر انصاری در این فصل اگرچه خیلی در ترکیب اصلی قرار نگرفته، اما به عنوان یار ذخیره کمک‌های زیادی به آبی‌ها کرده است. جابر 2 بار در دربی دروازه سرخپوشان را گشوده و قبل از آن نیز با پیراهن گسترش فولاد سابقه گلزنی به پرسپولیس را داشته است.

سومین مهاجمی که ممکن است در دربی ذخیره باشد، جوان عمدتا مصدوم اما گلزن آبی‌ها است. محسن کریمی که مدت‌های زیادی از ترکیب استقلال دور بود، از آغاز نیم فصل دوم به تیم شفر ملحق شد و اتفاقا بسیار عالی کار کرد. کریمی اما دوباره دچار آسیب دیدگی شد و بازی‌های مهمی را از دست داد. این ستاره جوان و تند و تیز حالا دوباره به مرز آمادگی رسیده و در صورتی که شفر از او استفاده کند، می‌تواند یکی از مهره‌های خطرناک استقلال باشد.

- نیمکت نشینان همیشگی در خط هافبک

ترکیب استقلالی‌ها در خط هافبک تقریبا مشخص است و اگر تغییر خاص و عجیبی رخ ندهد، فرشید باقری و امید ابراهیمی کمربند میانی زمین را برای استقلال محکم خواهند کرد. جلوتر از این دو بازیکن، سرور جپاروف ازبک می‌ایستد و داریوش شجاعیان و فرشید اسماعیلی به احتمال قوی سایر نفرات آبی‌ها خواهند بود.

- در انتظار یک مدافع خاص روی نیمکت استقلال

اما مشکلات عمده آبی‌پوشان از بابت مصدومیت مدافعان این تیم در هفته‌های گذشته، باعث شده یکی از حساس‌ترین پست‌ها برای این تیم در دربی 86، خط دفاع باشد. در مرکز خط دفاعی استقلال با توجه به مصدومیت پژمان منتظری و لئوناردو پادوانی، شاهد حضور سید مجید حسینی و روزبه چشمی خواهیم بود. در سمت راست هم ملی پوش آماده استقلال یعنی وریا غفوری را باید بی‌رقیب دانست اما در دفاع چپ، شفر گزینه‌هایی دارد که البته باعث ایجاد دردسر برای او شده‌اند. در مدتی که امید نورافکن و میلاد زکی‌پور از مصدومیت رنج می‌بردند، شفر به خسرو حیدری و آرمین سهرابیان در پست دفاع چپ بازی داد. حالا نورافکن و زکی‌پور از مصدومیت رها شده‌اند و انتخاب‌های مربی آلمانی افزایش یافته است. شانس سهرابیان برای این پست کمتر از همه است و او را می‌توان نیمکت نشین قطعی دربی دانست. در بین سه بازیکن دیگر، نورافکن و زکی‌پور سابقه حضور بیشتری در دفاع چپ داشته‌اند اما فرصت اندک برای تمرین تا قبل از دربی، ممکن است دوباره خسرو حیدری را فیکس کند. در این صورت نورافکن یکی از ذخیره‌های مهم دربی 86 خواهد بود؛ بازیکن جوانی که سال گذشته در دربی برگشت لیگ شانزدهم، یک روز فوق العاده را (البته در پست هافبک دفاعی) سپری کرد. اگر شفر به امید نورافکن یا میلاد زکی‌پور در پست دفاع چپ بازی بدهد، یک ستاره باتجربه به جمع نیمکت نشینان شهرآورد اضافه می‌شود که به طور قطع مشهورترین و پرسابقه‌ترین نیمکت نشین این بازی لقب می‌گیرد. خسرو حیدری پس از سالها حضور ثابت در این بازی سنتی، حالا در بین گزینه‌های تیمش برای پستی غیرتخصصی قرار گرفته و باید منتظر شرایطی خاص برای حضور مجدد در این بازی باشد.

ضمن اینکه مصدومیت پژمان منتظری، این مدافع ملی‌پوش را نیز به یکی از مهمترین غایبان دربی تبدیل کرده است.

- گلر ذخیره؛ هیچکدام از سیدها نیست!

دروازه‌بان ذخیره استقلال در این بازی هم یک بازیکن خاص و جالب توجه است. پس از محرومیت سیدحسین حسینی از دربی 86، مهدی رحمتی دوباره به چارچوب استقلال بازگشت و عرشیا بابازاده به گلر ذخیره آبی‌ها در این بازی مهم تبدیل شد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها