سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - 2020 September 18
کد خبر: ۱۰۵۷۱۱
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۳:۳۰
کی‌روش هر بار نفرات تکراری را به تیم‌ ملی دعوت می‌کند، ظاهرا او ترکیب تیمش برای جام‌ جهانی را انتخاب کرده است.
تدبیر24»روزنامه شهروند نوشت: «شمارش معکوس برای جام‌ جهانی ٢٠١٨ آغاز شده است. تیم‌های صعود کرده به بزرگترین تورنمنت فوتبال ملی دنیا با تمام نیرو و توان خود برای حضور موفق در این مسابقات تلاش می‌کنند تا با استفاده از تمام توانایی‌های خود یا به اعتبارشان در عرصه جهانی اضافه کنند یا نامی برای خود به دست بیاورند. در این میان نخستین اردوی رسمی تیم‌ملی فوتبال ایران برای حضور در روسیه هم از امروز آغاز می‌شود تا شاگردان کی‌روش با انگیزه بالا آماده‌سازی خود برای حضور در جام‌جهانی آماده‌سازی را بزنند.

جایی برای جدیدها نیست

تیم‌های راه‌یافته به جام‌جهانی روسیه حدود ٢ماه فرصت دارند تا لیست ٣٥نفره یا همان لیست اولیه خود را به فدراسیون جهانی فوتبال ارسال کنند. بعد از اعلام این لیست، سرمربیان تیم‌ها ٢٠روز فرصت دارند تا فهرست ٢٣نفره خود را به فیفا بفرستند و این مهلت تمدید نمی‌شود. بر این اساس، کارلوس کی‌روش هم باید تا روز ١٤ خرداد ٩٧ تصمیم نهایی خود را برای انتخاب مردان تیم‌ ملی ایران برای حضور در جام‌ جهانی بگیرد. البته برخی معتقدند، سرمربی پرتغالی همین حالا هم فهرست نهایی تیم‌ ملی را می‌شناسد و کار سختی برای انتخاب ٢٣نفر نهایی ندارد. خود او پیش از این هم به صورت تلویحی نام چند تن از مسافران نهایی جام‌ جهانی را لو داده و حتی گفته که ٥٠‌درصد از تیم‌ ملی را در جام‌ جهانی روسیه لژیونرها تشکیل می‌دهند. با این حال کی‌روش معمولا در مصاحبه‌هایش تأکید می‌کند که درهای تیم‌ ملی همچنان روی بازیکنان جدید باز است و این شانس برای فوتبالیست‌های ایرانی وجود دارد تا با نشان‌ دادن شایستگی‌های خود به تیم‌ ملی دعوت شوند. البته کسانی که کی‌روش را می‌شناسند، می‌دانند او چندان میانه خوبی با تغییر در تیم‌هایش ندارد. یکی از دلایلی که ثابت می‌کند کی‌روش در فهرست ٢٢نفره تغییری ایجاد نخواهد کرد، این است که او مدت‌هاست نفرات این فهرست را در تمرینات و مسابقات محک زده و به خوبی از آنها شناخت دارد.

نبود لژیونرها و کمبود بازیکن

بررسی ترکیب احتمالی تیم‌ ملی نشان می‌دهد نزدیک به ٨٠‌درصد از بازیکنانی که شانس زیادی برای قرارگرفتن در ترکیب اصلی دارند، لژیونر هستند. تکلیف بازیکنان داخلی هم روشن است و کی‌روش همیشه نشان داده به ثبات بیشتر از هر چیز دیگر علاقه دارد و همان‌ طور که خودش گفته، می‌خواهد از بازیکنان داخلی برای ترمیم برخی از کمبودهای تیمش روی نیمکت سود ببرد. بر همین اساس، تغییر خاصی در لیست ٢٢نفره تیم‌ ملی داده نخواهد شد و اگر هم در فهرست ٢٢نفره برای بازی با سیرالئون از برخی بازیکنان جدید دعوت کرده، یکی از دلایل این اتفاق تکمیل‌ شدن فهرست تیم‌ ملی به دلیل غیبت لژیونرها است. رشید مظاهری، علیرضا بیرانوند، سیدحسین حسینی، حامد لک، رامین رضاییان، وریا غفوری، محمدرضا خانزاده، سیدجلال حسینی، روزبه چشمی، پژمان منتظری، سعید آقایی، محمد انصاری، امید ابراهیمی، علی کریمی، احمد عبدالله‌زاده، کمال کامیابی‌نیا، امید نورافکن، علی قلی‌زاده، علی علیپور، کاوه رضایی، وحید امیری و مهدی ترابی نفراتی هستند که برای نخستین اردوی رسمی تیم‌ملی دعوت شده‌اند.

دروازه؛ چه کسی فیکس می‌شود؟

مقوله دروازه‌بان برای تیم‌ ملی بسیار حیاتی است. کی‌روش در حال حاضر ٤ دروازه‌بان به تیم‌ ملی دعوت کرده که یکی از آنها در لیست نهایی حذف می‌شود و احتمال کنار گذاشته‌ شدن حامد لک بیشتر از سایرین است. تا چند ماه پیش به نظر می‌رسید شانس بیرانوند برای قرار گرفتن درون دروازه تیم‌ ملی بیش از بقیه است اما عملکرد سینوسی او منجر شده تا بقیه دروازه‌بان‌ها هم برای خود شانس حضور در جام‌ جهانی را متصور باشند. مدعیان این پست به جز بیرانوند، علیرضا حقیقی، سیدحسین حسینی و رشید مظاهری هستند.

خط دفاع؛ تغییر محال است

در پست مدافعان میانی، کی‌روش به احتمال ٩٠‌درصد به گزینه‌های موردنظر خود اعتماد دارد. در این پست بازیکنانی مثل سیدجلال حسینی، محمد انصاری، پژمان منتظری، مرتضی پورعلی‌گنجی و روزبه چشمی را داریم که به احتمال فراوان اما به نظر می‌آید دو مدافع میانی ایران در جام‌جهانی مرتضی پورعلی‌گنجی و سیدجلال حسینی هستند.

مدافعان کناری؛ ستاره‌ای به نام وریا

رامین رضاییان و وریا غفوری از بازیکنان مورد علاقه کارلوس کی‌روش هستند. از بین این دو بازیکن در ماه‌های اخیر، وریا غفوری در استقلال عملکرد بهتری داشته و با ادامه این روند خوبش احتمال زیادی وجود دارد که در جام‌ جهانی مدافع راست تیم‌ ملی شود. در پست دفاع چپ نیز تردیدی وجود ندارد که میلاد محمدی گزینه نخست کی‌روش خواهد بود و اگر مشکل خاصی پیش نیاید، سعید آقایی نیز در کنار او حضور خواهد داشت. همچنین احسان حاج‌صفی نیز در پست دفاع چپ توانایی بازی دارد.

هافبک‌های میانی؛ ٣ گزینه پیش‌روی کی‌روش

امید ابراهیمی، احمد عبدالله‌زاده، کمال کامیابی‌نیا، سعید عزت‌اللهی، علی کریمی، اکبر ایمانی و احسان حاج‌صفی مدعیان بازی در پست ‌هافبک وسط هستند که از این تعداد احتمالا ٥نفر به روسیه می‌روند. با توجه به علاقه کی‌روش به بازی عزت‌اللهی او یکی از‌ هافبک‌های میانی ایران خواهد بود اما فعلا سرمربی تیم‌ ملی برای انتخاب نفر دوم تصمیم قطعی نگرفته است؛ چون وضع اشکان دژاگه مبهم است. در صورتی که دژاگه به جام‌ جهانی نرسد، احتمالا مسعود شجاعی جانشین او خواهد شد. ضمن این‌ که سامان قدوس نیز توانایی بازی در پست‌ هافبک جلوزن را دارد.

وینگرها؛ گزینه‌های هیجان‌انگیز

یکی از هیجان‌انگیزترین خطوط تیم‌ملی همین‌جاست که ستاره‌هایی دوست‌داشتنی پیش‌ روی سرمربی تیم‌ملی قرار دارند. ستاره‌هایی مثل جهانبخش، وحید امیری، سامان قدوس، مهدی طارمی و مسعود شجاعی توانایی بازی در این قسمت را دارند که همه آنها ‌سال خوبی را پشت‌ سر گذاشته و در اوج آمادگی قرار دارند. به نظر می‌رسد در این خط قدوس، جهانبخش و طارمی شانس بیشتری نسبت به سایرین دارند. البته طارمی می‌تواند در نوک خط حمله هم بازی کند.

مهاجم؛ یکی از یکی بهتر

کریم انصاری‌فرد، سردار آزمون و کاوه رضایی با درخشش در اروپا حسابی کی‌روش را خوشحال کرده‌اند. علاوه بر این ٣نفر، رضا قوچان‌نژاد هم می‌تواند گزینه کی‌روش برای خط حمله باشد که البته در ‌سال اخیر به اندازه کریم، سردار و کاوه ندرخشیده است. در این خط هم کی‌روش گزینه‌هایی دارد که یکی از یکی بهتر هستند و انتخاب از بین آنها سخت است.

درخشان: تصمیم کی‌روش منطقی است

حمید درخشان، سرمربی سابق پرسپولیس و تیم‌ ملی جوانان، تصمیم‌های کی‌روش برای تغییر ندادن فهرست ٢٣نفره تیم‌ ملی تأیید می‌کند. درخشان در گفت‌وگو با خبرنگار «شهروند» با زدن مهر تأیید روی عقاید سرمربی تیم‌ ملی می‌گوید: «تصمیم کی‌روش برای تغییر ندادن فهرست نهایی تیم‌ ملی جهت حضور در جام‌ جهانی کاملا درست و منطقی است. هیچ آدم عاقلی فهرست تیمی که به‌ عنوان نخستین نماینده آسیا به جام‌ جهانی رفته را تغییر نمی‌دهد. دلیلی وجود ندارد که تیمی مثل ایران که تبدیل به قدرت بلامنازع شده، برای حضور در مسابقات حساسی مثل جام‌ جهانی به صورت ناگهانی دچار تغییر شود. کی‌روش مربی باهوش و محتاطی است که نشان داده همواره بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ می‌کند. او به خوبی می‌داند که ویترینی مثل جام‌ جهانی جایی برای آزمون و خطا نیست بلکه بهترین‌ها باید در این مسابقات به میدان بروند. اگر هم الان می‌بینید که نفرات جدیدی در اردو حضور دارند، یکی به دلیل نبودن لژیونرها است و دلیل دیگر هم این است که کادر فنی تیم‌ ملی نشان می‌دهد هنوز در حال تماشای لیگ و بررسی مسابقات آن است؛ در حالی ‌که همه ما می‌دانیم بازیکن جدیدی از لیگ به تیم‌ ملی دعوت نمی‌شود.»

درخشان در ادامه می‌گوید: «اگر قرار باشد بازیکن جدیدی به فهرست نهایی تیم‌ ملی اضافه شود، وارد ترکیب اصلی نخواهد شد بلکه روی نیمکت می‌نشیند. اگر خود من هم بودم، همین تصمیم را می‌گرفتم، چون کاملا منطقی است. در حال حاضر هم کی‌روش از بازیکنان تیم‌ ملی به اندازه کافی شناخت دارد و هم بازیکنان می‌دانند سرمربی از آنها چه می‌خواهد، بنابراین باید منتظر حضور تیمی آماده و هماهنگ از ایران در روسیه باشیم.»

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها