ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 04
کد خبر: ۱۰۶۶۰۱
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران جزئیات ساخت تاسیسات نفتی در منطقه جاسک را تشریح کرد.
تدبیر24»حمید شریف رازی در گفت‌وگو با ایسنا، درمورد پروژه جاسک توضیح داد: پروژه جاسک یک پروژه دو میلیارد دلاری است. هدف از این پروژه احداث یک خط لوله ۱۰۰۰ کیلومتری به قطر ۴۲ اینچ از گوره به جاسک قبل از تنگه هرمز است. قرار است در آن منطقه تاسیسات عظیم نفتی بنا شود که در راستای آن در مرحله اول ۱۰ میلیون بشکه ذخیره‌سازی برای نفت خام خواهیم داشت که می‌تواند تا مرز ۳۰ میلیون بشکه افزایش پیدا کند. محل این ذخیره‌سازی پیش‌بینی شده است و کارفرمای این پروژه شرکت متن و مشاور آن شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است.

وی افزود: علاوه بر این مخازن، سیستم بارگیری، صادرات و واردات نفت خام و فرآورده‌های نفتی هم در این طرح پیش بینی شده است که در همان محل دو پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای و سه مجتمع پتروشیمی جمعا به ظرفیت دو میلیون تن در سال احداث خواهد شد. البته قرار است سرمایه گذاری این تاسیسات توسط بخش خصوصی انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در احداث خط لوله، پنج تلمبه‌خانه و دو پایانه مربوطه سرمایه گذاری خواهد کرد، گفت: گاز مورد نیازتاسیسات مذکور از خط لوله گاز ارسالی به عمان تامین خواهد شد. همچنین علاوه بر خط لوله و پایانه مربوطه تأسیسات دریافت و ارسال نفت خام و فرآورده های نفتی از طریق گوی شناور با سرمایه گذاری وزارت نفت انجام خواهد شد. احداث مخازن ذخیره به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه توسط سرمایه گذاران داخلی و به صورت BOT انجام خواهد شد.

شریف رازی  درمورد فعالیت بخش خصوصی در زمینه مذکور توضیح داد: یکی از شرکت‌های وابسته به بخش خصوصی درخواست زمین کرده است و زمین یکی از این پالایشگاه‌ها به زودی تحویل این شرکت خواهد شد. نام این شرکت قبلا بهمن‌گنو بود که در حال حاضر به پالایشگاه جاسک تغییر نام داده است. در حال حاضر لوله‌های این پروژه در مرحله سفارش‌گذاری است و امیدواریم تا پایان سال ۱۳۹۸ اقدامات مؤثری در جهت احداث این طرح انجام شود.

بر اساس این گزارش، یکی از نکاتی که ریاست جمهوری در جلسه دفاع از کابینه پیشنهادی دولت به آن اشاره کرد قول زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت درمورد اتصال لوله نفت به "جاسک" بود. پروژه‌ای که قرار است تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسمی برسد و توانایی ذخیره سازی ۳۰ میلیون بشکه نفت خام را داراست و صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت را تضمین می‌کند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها