سختي، ابهام، انتظار ظریفیان

سختي، ابهام، انتظار

انتخاب وزير براي وزارت علوم حكايت از اين داشت كه به دلايل عديده، اين انتخاب براي دولت كار ساده‌اي نيست چون نتوانست يكسري از كانديداها را معرفي كند.
چين، ايران را رها نمي‌كند عسگراولادی

چين، ايران را رها نمي‌كند

اخبار ضد و نقيضي در طي روزهاي گذشته در مورد ترك شركت‌هاي چيني از ايران به گوش مي‌رسد، موضوعي كه موجب شد تا اعضاي اتاق بازرگاني روز چهارشنبه ميزبان سفراي ايران و چين، و وزير امور اقتصاد و دارايي باشند تا مسائل و مشكلات في‌مابين ادامه همكاري بين ايران و چين را بررسي كنند.
دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - 2018 July 23
کد خبر: ۱۰۷۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
حمله موشکی و هدفمند آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه بازتاب گسترده‌ای در دنیا داشت ولی هیچ‌کس حسابی روی آن باز نکرد.
تدبیر24»مرتضی داستانی در ادامه سرمقاله امروز روزنامه «۱۹ دی» نوشت: نیم‌نگاهی به بازتاب این حمله در رسانه‌ها نشان می‌دهد علی‌رغم اینکه ترامپ تلاش می‌کند خود را پیروز مطلق این حمله بداند و به واسطه آن به ایران و روسیه خط و نشان بکشد، اغلب رسانه‌ها از آن به عنوان عملیاتی با دستاورد «هیچ» نام برده‌اند.

سی‌ان‌ان نوشت: حمله به سوریه نمادین بود و دستاوردی نداشت. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت اعتراف کرد این حمله هرگز تأثیری بر استقامت بشار اسد و قدرت او در استمرار پیروزی‌هایش نخواهد داشت.

عبدالباری عطوان تحلیل‌گر مسائل عرب در تحلیل خود در رأی‌الیوم نوشت: ترامپ به دنبال این است که امنیت کشورش را بازگرداند اما تلاشش ناکام است و همانند کسی است که به پای خود شلیک می‌کند. او تصریح کرد: این تجاوز آغازی برای عقب‌نشینی آمریکا از خاورمیانه و بازگشت حاکمیت دولت سوریه بر تمامی اراضی این کشور است.

از سوی دیگر برخی تحلیل‌گران معتقدند بعد از پیروزی سوری‌ها در آزادسازی غوطه‌شرقی، آمریکایی‌ها در سایه ترس از افول قدرت منطقه‌ای، پذیرفته‌اند که بایستی با اسد کنار بیایند و دولت او را به رسمیت بشناسند، کماینکه نیکی هیلی نماینده تندروی آمریکا در سازمان ملل چندی پیش گفته بود برکناری اسد دیگر تمرکز اصلی سیاست خارجی آمریکا نیست و بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا هم تصریح کرده بود: اسد می‌تواند بخشی از توافق صلح باشد.

بنابر این آمریکایی‌ها از حمله اخیر دو هدف را نشانه رفته بودند: اول / بغض و کینه خود از افول قدرتشان در منطقه را نشان دهند و ژست اقتدار بگیرند؛ دوم / از آنجا که همه تحلیل‌گران و کنشگران سیاسی منطقه معتقدند که رفع مشکلات سوریه راه حل سیاسی دارد، دنبال کشاندن سوریه به پای میز مذاکره و گرفتن امتیاز بیشتر هستند.

براین اساس است که برخی‌ها اسد را برنده این حمله و صهیونیست‌ها و عربستان را بازنده واقعی و نهایی آن می‌دانند؛ بی‌جهت نیست که روزنامه‌های صهیونیستی که قبل از حمله رجزخوانی می‌کردند، بعد از آن یا به کما رفته و یا اعتراف به قدرت یابی بیشتر اسد در سوریه کرده‌اند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها