پروژه‌هاي ضد روحاني ناصری

پروژه‌هاي ضد روحاني

يك جريان سياسي خاص با توجه به شرايط فعلي كشور، راهبرد جديدي را براي جلوگيري از اتمام دوره رياست‌جمهوري حسن روحاني طراحي كرده است.
نقش ورزش در جامعه واعظ آشتیانی

نقش ورزش در جامعه

امروزه ورزش در دنيا تبديل به ابزار مهمي شده و كشورهايي كه تعريف جامعي از آن دارند استفاده‌هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي از آن مي‌برند.
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
کد خبر: ۱۰۸۷۷۱
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
اقدام اخیر دونالد ترامپ، درخروج یکجانبه از توافق هسته‌ای موسوم به برجام اقدامی غیر معقول و خلاف عرف بین‌المللی است.
تدبیر24» این اقدام مشمئزکننده نه تنها مورد موافقت جامعه بین‌المللی واقع نشد بلکه حتی هم‌پیمانان سنتی ایالات متحده نیز بلافاصله بعد از این اقدام نا بخردانه توسط خانوم موگرینی به ‌شدت در مقابل این اقدام ایستادگی‌کردند. به‌گونه‌ای که نه تنها خانوم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این اقدام ترامپ را محکوم کرد بلکه 3 کشور آلمان، انگلستان و فرانسه نیز طی بیانیه مشترک پایندی خود را به برجام رسما و مجددا اعلام کردند و از ایران به عنوان طرف اصلی این توافق چند جانبه خواستند که از برجام خارج نشود. از این رو به نظر می‌رسد باید با سایر طرفین که پایبندی خود را به این توافق اعلام کرده‌اند، همکاری کرد. هرگونه اقدامی از سوی ایران، باید به شکل مطالعه شده و با توجه به عواقب آن صورت گیرد. به نظر می‌رسد بر‌‌اساس بدعهدی که ایالات متحده انجام داده، ایران باید به توافق بوده و در مورد اقدام آمریکا به اروپا تذکر دهد و نوعی گفتمان دو سویه بین ایران و اتحادیه اروپا بر سر ادامه برجام آغاز شود. نویسنده معتقد است اگر اتحادیه اروپا تضامین لازم را به ایران بدهد که برحفظ برجام و انجام تعهدات خود درمقابل ایران مصمم باشد، به نظر می‌رسد توافق وین( برجام) همچنان سندی بین‌المللی و چند جانبه محکمی خواهد بود. اگر اتحادیه اروپا مصمم به باقی ماندن برجام باشد باید طی مذاکراتی دو جانبه با ایران تدابیری را در نظر بگیرند که شرکت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری اروپایی به‌خاطر تحریم‌ها و اقدام اخیر ایالات متحده از معامله با کشورمان محروم نشوند. حتی اقدامات تنبیهی متقابلی را برای شرکت‌های آمریکایی در نظر بگیرند که اگر آنها برای مقابله با ایران بر شرکت‌های اروپایی اقدامات تنبیهی وضع کردند اروپایی‌ها نیز برای حفظ برجام اقدامات تنبیهی علیه آمریکایی‌ها در نظر بگیرند. اگر اروپا در باقی ماندن در برجام مقتدر باشد و اقتدار خود را برای مقابله با آمریکا در این مهم نشان دهد،آنگاه ایران چیز زیادی از دست نخواهد داد زیرا آمریکا از ابتدا و به خصوص در زمان ترامپ از هرگونه اجرای تعهد خود علیه ایران اجتناب داشت. اکنون نیز با خروج رسمی خود نمی‌تواند برجام را زیر سوال برده و در مجموع برجام را از خاصیت خود خارج کند. باید مشخصا در انتظار بود که اتحادیه اروپا چه تصمیمی در این ارتباط خواهد گرفت. اگر اروپا از برجام حمایت کند به طور یقین این آمریکایی‌ها هستند که بازنده خروج از توافق بین‌المللی‌خواهند بود.داریوش قنبری، نماینده سابق مجلس
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها