ظریف را قربانی نکنید غلامرضا کریمی

ظریف را قربانی نکنید

صرف‌نظر از اینکه فایل مصاحبه محرمانه دکتر ظریف چگونه لو رفت و چه کسانی در داخل و خارج از این موضوع سود برده و خواهند برد، از یک دیپلمات حرفه‌ای در این سطح بسیار بعید بود.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
از دیپلماسی تا میدان ناصر ذاکری

از دیپلماسی تا میدان

انتشار نوار مصاحبه وزیر امور خارجه کشورمان دو اصطلاح «دیپلماسی» و «میدان» و تقابل این دو را در سطح جامعه مطرح کرد و واکنش‌های بسیار متفاوتی را بین جریان‌های مختلف سیاسی به‌ دنبال داشت.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 14
کد خبر: ۱۰۹۶۶۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۰
بسیاری از زوج ها معمولا متوجه سال ها مشاجره و بحث های هشدار دهنده برای جدایی نمی شوند و این مسئله را انکار می کنند. هیچ مشاجره و شکایتی در ابتدا خبر از جدایی نمی دهد. هیچ کس نمیخواهد از همسر خود جدا شود اگر همه چیز رو به راه باشد. اما راه های جلوگیری از طلاق کدامند و باید چکارهایی انجام دهیم؟
تدبیر24»هنگامی که یکی از زوجین ناگهان حرف رفتن، جدایی و طلاق را پیش می کشد، طرف مقابل چنان شوکه می شود که گویی زیر پای او زلزله آمده است. اما آیا راهی برای جلوگیری از طلاق وجود دارد؟

تد میگوید که در روز جمعه، به همسرش ماریا (نام ها ساختگی می باشند)  گفته است که می خواهد از او جدا شود. ماریا بسیار تعجب کرد. او هیچ گاه فکر نمی کرد که همسرش از چیزی ناراحت باشد. اما تد از مسائل بسیاری شاکی بود؛ اما آیا همه ی مرد ها عادت به شکایت کردن و مشاجره دارند؟

بدین ترتیب در صبح دوشنبه ماریا تصمیمش را گرفت. او تصمیم گرفت که هر کاری کند تا از این جدایی جلوگیری کند. در این مقاله به ۷ قدم محکمی که ماریا و من (به عنوان یک درمانگر که می خواهد به او کمک کند) برای جلوگیری از طلاق برداشتیم را برایتان توضیح می دهیم.
بمنظور جلوگیری از طلاق اماده حرکت شوید

اگر واقعا می خواهید از طلاق تان جلوگیری کنید، ترس و آه و ناله را کنار بگذارید و برای اقداماتی که باید انجام دهید برنامه ریزی کنید. مراحل زیر می توانند به شما کمک کنند تا شروع محکمی داشته باشید.

به همسرتان احساس گناه ندهید

این جمله که "چطور توانستی این کار را با من بکنی؟” شاید احساس واقعی شما در این برهه از زمان باشد، اما برای اینکه دوباره مهر و محبت همسرتان را بدست آورید، استراتژی خوبی به نظر نمی رسد. اگر با دادن احساس گناه به همسرتان باعث شوید او به زندگی برگردد، مطمئن باشید که پس از بازگشت، دائما این احساس را خواهد داشت: "از اینکه با تو زندگی می کنم بیزارم”. پس این کار برای جلوگیری از طلاق راه خوبی محسوب نمی شود.

برای اینکه خار نشوید، باید احساس غرور داشته باشید. سعی کنید در بهترین حالتی که می توانید، باشید و این خودِ واقعی تان را به زیباترین و جذاب ترین شکل ممکن نشان دهید. با این کار خیلی زود خود را باور کرده و از خار و خفیف شدن محفوظ می مانید.

توجه داشته باشید که من گفتم خود را نشان دهید – نه اینکه نشان دهید و بازگو کنید. اجازه دهید تا اعمال و حرکات شما بیشتر از صدایتان بازگو کننده ی شخصیت تان باشند. سعی کنید بجای اینکه در مورد خودتان نظر دهید، از همسرتان قدردانی کنید. چاپلوسی و تملق باعث آسیب رساندن به خودتان می شود. بنابراین از خود پسندی و اظهار آن اجتناب کنید.

قدردانی کردن و سپاسگذاری، نتیجه ی مثبتی در پی خواهد داشت. همیشه به همسرتان لبخند بزنید. به شوخی ها و جوک های او بخندید. احساس تان را ابزار کنید. نسبت به کار خوبی که انجام داده است احساس تان را بگویید و از او سپاسگذاری کنید.
چیزی که می خواهید تغییر دهید را تعیین کنید

اگر میخواهید در جریان جلوگیری از طلاق موفق عمل کنید لیستی از نکات و نقطه نظرات منفی که همسرتان تاکنون در مورد شما گفته است تهیه کنید و با درک و دیدی باز، تلاش کنید تا در جهت جلوگیری از جدایی، آن ها را تغییر دهید. این لیست باید شامل همه ی شکایت ها، انتقادات و نظراتی که همسرتان در عصبانیت درمورد شما داده است باشد. باید بدانید که محتویات این لیست باعث شده اند تا کار به جدایی بکشد.

لیست را چند متربه مرور کنید و مراقب باشید چیزی از قلم نیوفتد. در طی مرور لیست سعی کنید محکم و قوی باشید، و حس کنید لیست خرید از سوپرمارکت را تهیه می کنید. با خود کلنجار نروید و خود را مقصر و خار ندانید.

پس از اتمام لیست به خانواده تان فکر کنید؛ پدر تان، مادر و خواهر و برادران بزرگ ترتان.

برای شناسایی بهتر و دقیق تر اشتباهات تان و درک چگونگی بزرگ شدن این اشتباهات، باید اشتباه تان را درک کرده، بپذیرید و آن را اصلاح کنید؛ سپس شما می توانید عادات خوبی را جایگزین آن ها کنید. سپس برنامه ای تنظیم کنید و همه ی آیتم های لیست تان را برطرف کنید.
سعی کنید بهترین حالت خود باشید

ظاهر و آراستگی یکی از بزرگ ترین و مهم ترین فاکتور های موفقیت در جلوگیری از جدایی است.

وزن تان را متعادل کنید، سبک زندگی تان را تغییر دهید، به لباس پوشیدن تان توجه کنید و لباس های پاره و قدیمی تان را دور بیاندازید. همیشه تصور کنید که چگونه به جداب ترین و زیبا ترین شکل ممکن به نظر خواهید رسید. اگر تصور کردن برای درک این موضوع کافی نیست، به افرادی که لباس های جذاب و زیبا می پوشند نگاه کرده و از آن ها تقلید کنید.

سپس می توانید متوجه شوید که استایل جدید تان چه تغییراتی در زندگی ایجاد می کند.
زخم های قدیمی را کنار بگذارید

در راه جلوگیری از طلاق باید درد و رنج هایی که باعث شده اند تا همسرتان به جدایی از شما فکر کند را پیدا کنید. لیستی از لحظاتی که همسرتان عصبانی و ناراحت شده است را تهیه کنید. همچنین لیستی نیز برای رنج های خودتان بنویسید.

سپس هر آیتم را با دقت بررسی کرده و اشتباهات و قصور خود و همسرتان را پیدا کنید. این بدین معنی ست که هم شما و هم همسرتان باید به اشتباهات، قضاوت های نادرست و سوء تفاهم هایتان پی ببرید. هیچ یک از شما نباید در رابطه با اشتباه و قصور دیگری، اظهارنظر کند.

اشتباهاتمان به ما درس می دهند. اگر ازدواج شما اکنون دچار مشکل شده است، شاید دلیلش این است که به اندازه ی کافی به اشتباهاتتان رجوع نکرده اید

فقط اشتباهات را مرور کنید و سعی کنید نتایج زیان باری که باعث مشاجره شده اند را درک کنید. بخاطر آن ها از یکدیگر معذرت خواهی کنید. سپس تعیین کنید که چگونه باید در آینده از اشتباهات دوباره تان جلوگیری کنید.

به خودتان اعتماد داشته باشید

برای اینکه در پیمودن این قدم ها برای جلوگیری از طلاق روحیه ی خود را از دست ندهید، مدام برای خود تکرار کنید که "من میدانم که می توانم. من می دانم که می توانم….” این عبارت را در روز چند مرتبه برای خود تکرار کنید.

اگر عمیقا باور ندارید که سزاوار دوست داشته شدن هستید، باید آن را تغییر دهید. برای تغییر این عقیده ی خود از تکنیک temporal tamping  استفاده کنید. با سه انگشت از دست راست تان به صورت دایره ای بر روی گوش سمت راست خود ضربه بزنید. از جلو به سمت عقب ، از پایین به سمت عقب و بالا، و بدین ترتیب دایره را تکمیل کنید و مدام ضربه بزنید تا حدودا به اندازه ی ۱۰ دایره ضربه زده باشید.

همزمان که بر روی گوشتان ضربه می زنید بلند با خود تکرار کنید "من سزاوار دوست داشته شدن هستم. من دوست داشتنی هستم. من سزاوار دوست داشته شدن هستم. من دوست داشتنی هستم. ….”

این تکنیک به مغز شما کمک می کند تا عقاید منفی را کنار گذاشته و این باور های مثبت را جایگزین آن ها کند. این تکنیک ها را چند مرتبه در روز تکرار کنید تا زمانی که حس کنید اعتماد به نفس تان به قدر کافی تقویت شده است.

اگر می خواهید که در زندگی زناشویی مشترک تان شریک خوبی باشید، مهارت هایی که همه باید بدانند را یاد بگیرید

هیچکس نمی تواند تصور کند که فردی در اتاق دادگاه قدم بزند و از قانون حرف بزند، بی آنکه قوانین و مهارت های لازم یک حقوق دان یا وکیل را بداند. اما شما برای همسر داری چه مهارت هایی را یاد گرفته اید؟ مهارت هایی که باید برای موفقیت در زندگی یاد بگیرید، از مهارت های موفقیت در کسب و کار و تجارت بسیار مهم تر هستند.

چهار مهارت لازم برای بقای یک رابطه و جلوگیری از طلاق را یاد بگیرید:

    با همدیگر صحبت کنید
    با مشورت یکدیگر، تصمیم بگیرید
    هنگام شکست و اشتباه در رابطه، عصبانی نشوید
    به همدیگر روحیه ی مثبت بدهید

کتاب ها و مقالات آنلاین و اینترنتی نیز که در مورد این موضوعات نوشته شده اند، می توانند به شما کمک  زیادی کنند. همچنین گاهی مشورت گرفتن از یک مشاور خانواده نیز می توانند به بقای یک خانواده و جلوگیری از طلاق کمک کند، اما اطمینان حاصل کنید که مشاوری که انتخاب می کنید بتواند مهارت هایی که شما نیاز دارید را به خوبی به شما آموزش دهد.
برای رابطه ی تد و ماریا چه اتفاقی افتاد؟

ماریا تصمیم گرفته بود که با تمام توانش تلاش کند تا محبت تد را به خود برگرداند، زندگی شان را از نو بسازد و برای خود و فرزندانشان زندگی جدید و زیبایی را فراهم کند – زندگی ای که با محبت و طولانی مدت باشد. ماریا فورا برای این ۷ مرحله، برنامه ریزی کرد.

استراتژی ها درست بکار گرفته شده و باعث بهبود روابط آن دو شدند که نتیجه نهایی جلوگیری از طلاق بود. در همان زمان، وقتی که ماریا در حال تلاش برای بهبود روابط شان بود، تد از وکیلش خواسته بود تا حداقل بطور موقتی پرونده ی طلاق را به تعویق بیاندازد.

تد دریافت که جدایی و طلاق هیچ دردی را درمان نمی کند، اما با تلاش ها و کمک همسرش ماریا که اکنون برای داشتن یک زندگی خوب می جنگد، می توان زندگی را از نو بسازند و به رویاهایشان برسند.

در نهایت، علیرغم این که در گذشته هیچ علاقه ای به کمک گرفتن از مشاوران خانواده در تد دیده نمی شد، با ماریا تصمیم گرفتند تا به این جلسات مشاوره بروند. پس از پایان این جلسات تد دریافت که نتیجه ی این مشاوره ها بیش تر از حد انتظارش مفید بوده است- بخصوص برای بهبود درد و رنج هایی که در طی سال های ازدواج شان کشیده بودند.

تد و ماریا که اکنون احساس می کردند همدیگر را بیشتر دوست دارند، توانستند زندگی شان را سرپا نگه دارند تا هم فرزندانشان آسیب نبینند و هم پول هایی که با زحمت بدست آورده بودند را در راه طلاق هدر ندهند. پس از چند ماه که از تلاش و تمرکز ماریا برای تغییر شرایط گذشته بود، این بار تد بود که برای این تغییر مثبت پافشاری و تلاش می کرد.

پس از جلسات مشاوره، تد و ماریا تغییرات مثبتی زیادی را در خود مشاهده کردند. در ابتدا تد درخواست طلاق داده بود و ماریا سعی در بقای زندگی زناشویی شان داشت و پس از مدتی توانست این فاجعه را به یک اتفاق خوب تبدیل کند. اما اکنون زمین لرزه تمام شده بود. تد و ماریا برای اولین مرتبه در سال های زندگی شان، شانه به شانه – به کمک مشاور در تلاش برای استواری و بقای زندگی شان برآمدند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۲
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
0
0
چرا اسم منبع اصلی و نمیزارید.
این مقاله ماله سایت روانشناسی ویکی روان هست
حرکتتون غیر حرفه ایه
مدیر پایگاه
مخاطب محترم
مطلب در جایی منتشر شده بود که منبع ذکر نشده بود.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
0
0
کارتون خیلی اشتباهه که مطالب بقیه وب سایت ها رو کپی میکنید.
این مطلب برای سایت روانشناسی ویکی روان هستش و لینک این مقاله که گذاشتین به گوگل ریپوتر میشه تا دیگه تکرار نکنید این کارو
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها