ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 15
کد خبر: ۱۱۰۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
102 سال پیش در چنین روزی "فرانسیس هری کامپتون کریک"(Francis Harry Compton Crick) زیست‌فیزیک‌دان انگلیسی و یکی از کاشفان ساختار دی.ان.ای چشم به جهان گشود.
تدبیر24»فرانسیس هری کامپتون کریک در 8 ژوئن سال 1916 در وستون فاول انگلیس چشم به جهان گشود.

پس از اتمام تحصیلات متوسطه در مدرسه "Northampton"  او وارد مدرسه" Mill Hill"  در لندن شد و سپس با بورسیه‌ای که دریافت کرده بود به مطالعه مکانیک، فیزیک و شیمی پرداخت.

در سن 21 سالگی او موفق به اخذ مدرک لیسانس فیزیک خود از کالج دانشگاهی لندن شد.

کریک در رشته فیزیک تحصیلاتش را ادامه داد و پس از جنگ جهانی دوم راه دیگری در پیش گرفت که در سال 1953 همراه "جیمز واتسون"(James Dewey Watson) موفق به کشف ساختار مارپیچی دو رشته‌ای دی.‌ان‌.ای و در سال 1962 موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد.

فرانسیس کریک هنگام اعلام این کشف مهم گفت که بشر با کشف تازه بر گوشه‌ای از اسرار حیات دست یافته‌ است. وی گفت که همه موجودات زنده دارای دی.‌ان‌.ای هستند که دو وظیفه مهم دارد: یکی حمل اطلاعات ژنتیکی به نسل‌های بعدی و دیگری به وجود آوردن المثنی خود.

او معتقد بود قرن بیست و یکم قرن ارتباط زیست شناسی با مطالعات خودآگاهی خواهد بود. 

این زیست فیزیکدان همچنین با همکاری دیگر محققان یک نظریه‌ای کلی درباره ساختار ویروس‌های کوچک را نیز مطرح کردند. این نظریه با استقبال خوبی از انجمن‌های علمی و زیست‌شناسی جهان رو به رو شد.

وی علاوه بر جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال 1962، جوایز و افتخارات بسیاری را در کارنامه خود دارد که می‌توان به کسب "مدال پادشاهی" در سال 1972 و "مدال کاپلی" در سال 1975 از سوی انجمن سلطنتی و "نشان مریت" در سال 1991 اشاره کرد.

 کریک پیشنهاد نشان امپراطوری بریتانیا را در سال 1963 رد کرد. او در مجموع 5 کتاب با نام‌های "Of Molecules and Men" ، "Life Itself" ،" What Mad Pursuit" ، "The Astonishing Hypothesis" و" Georg Kreisel " منتشر کرد.

کریک دو بار ازدواج کرد و سه فرزند نیز دارد.

فرانسیس کریک در 28 ژوئیه 2004 در سن 88 سالگی در بیمارستانی در  سن دیگو، کالیفرنیا بر اثر سرطان روده بزرگ درگذشت
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها