پُست‌های پَست مهدی آیتی

پُست‌های پَست

در حدیث و روایت است که آخرین چیزی که از مومن جدا می‌شود، حب جاه است. انسان بطور طبیعی جاه‌طلب، قدرت‌طلب و ثروت‌اندوز است و قرآن نیز به این نکته اذعان دارد.
دایره بسته انتخاب مدیران شیرزاد

دایره بسته انتخاب مدیران

در کشور ما ملاحظات و محدودیت‎ها برای انتخاب مدیران، دو سه برابر همه جای دنیاست. بنابراین اگر این نکته را در نظر نگیریم ممکن است در قضاوت خود تا حدودی به سمت بیراهه حرکت کنیم.
سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 20
کد خبر: ۱۱۰۹۵۷
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
محققان یک نانولیزر تغییر رنگ دهنده ابداع کرده‌اند که مانند سیستم بدن آفتاب‌پرست‌ها عمل می‌کند.
تدبیر24»آفتاب‌پرست‌ها قادر به تغییر رنگ از طریق یک لایه از سلول‌های پوستی به نام "ایریدوفور"(iridophores) هستند که حاوی نانو بلورها است.

وقتی آفتاب‌پرست‌ها پوست خود را تغییر حالت می‌دهند، فاصله بین این نانوبلورها تغییر می‌کند و نحوه انعکاس نور را تغییر می‌دهد.

در حال حاضر، دانشمندان یک نانولیزر تغییر رنگ دهنده طراحی کرده‌اند که به همین شیوه عمل می‌کند.

این پروژه توسط یک تیم از محققان دانشگاه "ایلینوی" به رهبری پروفسور "تری اودوم" انجام شد. وی قبلا یک نانولیزر مبتنی تغییر رنگ مبتنی بر رنگ مایع ابداع کرده بود.

محققان یک ورق الاستومر تخت (پلیمری طبیعی یا مصنوعی با خاصیت انعطاف‌پذیری) ساختند که از یک پلیمر انعطاف‌پذیر با پوشش نانوذرات فلزی ساخته شده است. یک پرتو لیزر بر روی آن ورق تابانده می‌شود و ذرات، آن را منعکس می‌کنند.

وقتی ورق کشیده یا فشرده شود، فاصله بین ذرات افزایش یا کاهش می‌یابد و این کار، طول موج پرتوی منعکس شده را تغییر می‌دهد و موجب می‌شود که رنگ آن تغییر کند.

"اودوم" می‌گوید: ما با تغییر حالت ورق پلیمری می‌توانیم رنگ دلخواهمان را انتخاب کنیم.

به گفته محققان، این دستگاه لیزری، قوی، قابل تنظیم، برگشت‌پذیر و بسیار حساس به تغییر حالت یا کشش است.

از این فناوری در نهایت می‌توان در برنامه‌های کاربردی نظیر گوشی‌های هوشمند و صفحه نمایش‌های انعطاف‌پذیر، دستگاه‌های نوری پوشیدنی و حسگرهای فوق‌العاده حساس که در صورت احساس فشار، تغییر رنگ می‌دهند، استفاده کرد.

این تحقیق در مجله Nano Letters منتشر شده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها