سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 23
کد خبر: ۱۱۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۰
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: کمیته استیناف برای محکوم کردن علی دایی قوانین من درآوردی وضع می‌کند و این قوانین فقط برای دایی ایجاد می‌شود. اگر لازم باشد برخی پرونده ها را به فیفا می‌فرستم تا همه چیز مشخص شود.
به گزارش تدبیر24 به نقل از باشگاه پرسپولیس، علی دایی که پس از حکم کمیته استیناف مبنی بر محرومیت دو جلسه‌ای سرمربی پرسپولیس دیروز به تماس‌های مکرر خبرنگاران پاسخ نداده بود، امروز قبل از شروع تمرین پرسپولیس در ورزشگاه شهید درفشی‌فر پاسخگوی سوالات خبرنگاران نبود و در یک کنفرانس خبری درباره حکم صادر شده دفاعیاتی را مطرح کرد.

علی دایی در ابتدا گفت: متاسفم در فوتبال و ورزش ما چنین اتفاقاتی می‌افتد. اینها بی‌قانونی را ترویج می‌کند. اگر قانونی باشد باید برای همه یکی باشد نه این که این قانون‌های من درآوردی وضع شود؛ آن هم فقط برای علی دایی. بنده مصاحبه‌ای کرده بودم درباره بازی پرسپولیس و سپاهان. آقایان اجازه دهید کارها و روال قانونی این مساله پیگیری شود. چگونه می‌شود وقتی هنوز برای این پرونده رای صادر نشده، برای بنده حکم صادر می‌کنند. چرا نمی‌گذارند این پرونده طبق روال عادی‌اش طی شده و به آن رسیدگی شود.

مصاحبه من را مقایسه کنید با دیگران. کدام حرف سنگین‌تر است؟

سرمربی پرسپولیس در ادامه درباره محرومیت دو جلسه‌ای خودش و اظهارنظر برخی عوامل تیم های دیگر گفت: نمی‌خواهم نامی از فردی ببرم اما راجع به داوری در همین فصل جاری مباحثی مطرح شده از سوی مدیران عامل، سرپرستان تیم‌ها و برخی سرمربیان تیم‌ها. تیتر برخی از این مصاحبه‌ها را برایتان می‌خوانم: «اتفاقات داوری بازی پرسپولیس عمدی بود. حق‌وردی راه قهرمانی را می‌رود. یک جفت کفش گرفتند علیه ما سوت زدند. فغانی بازی را برای سپاهان درآورد. قهرمانی در بازی ما به سمت پرسپولیس غش کرده بود.» شما این حرف‌ها را مقایسه کنید با حرف من که پس از مسابقه با سپاهان گفتم "قهرمانی به سمت سپاهان غش کرده" به نظر شما عمدی سوت زدن یک داور یا بازی را درآوردن به خاطر یک جفت کفش حرف سنگین‌تری است یا حرف من؟ چرا واکنشی نسبت به این حرف‌ها نشان داده نشده؟ چرا کسی به این اظهارات هرگز رسیدگی نکرده و فقط ما پاسخگو بوده‌ایم؟ در حالی که اظهارات دیگر مدیران، مربیان و سرپرستان بسیار سنگین‌تر و تندتر بود. چرا قانون فقط برای ما اعمال می‌شود آن هم با برخی قوانین من درآوردی؟

زمانی که سقف قرارداد بود برای یک مربی حکم یک میلیارد و 200 میلیون تومانی دادند و بعد رای را عوض کردند. چرا؟

علی دایی در ادامه مصاحبه‌اش برخی احکام صادره از سوی کمیته استیناف در طی یکی دو سال اخیر را زیر سوال برد و به صدور دو حکم متفاوت برای پرونده خودش و یک مربی دیگر اشاره کرد و گفت: زمانی که قانون سقف قرارداد بود، دو شکایت شده بود. یکی از سوی من و یکی از سوی یک مربی دیگر اما دو حکم متفاوت دادند. بعد خودشان وقتی فدراسیون فوتبال قانون سقف قرارداد را گذاشته بود، برای یک مربی رای یک میلیارد و 200 میلیون تومانی صادر کردند. مگر می‌شود قانون سقف قرارداد وجود داشته و رای یک میلیارد و 200 میلیون تومانی صادر شود؟ جالب است خیلی سریع از سازمان لیگ اگر اشتباه نکنم حدود 160 یا 180 میلیون تومان به حساب آقایان واریز کردند. مگر سقف قرارداد نبود؟ پس چرا رای بالاتر از سقف قرارداد صادر می‌کنید و اگر درست عمل کرده‌اید چرا وقتی سازمان بازرسی ورود کرد و پای این سازمان وسط آمد، رای را سریع عوض کردید؟ سوال دیگر این که چرا راجع به همین پرونده مشابه حکم دیگری صادر کردید؟ حکمی کاملا متفاوت و متناقض. چگونه می‌شود که در این مدت کمیته استیناف راجع به من آرای عجیب و غریب صادر کرده و بعضی مواقع کار را به جایی رسانده که قوانین جدید وضع کرده، برای این که بتواند علی دایی را محکوم کند. اگر قانون است باید برای همه باشد.

من تجدیدنظرخواه بودم. قانوناً نمی‌توانستید حکم را افزایش دهید، این غیرقانونی است

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس حکم کمیته استیناف را زیر سوال برد و گفت: باشگاه سپاهان از بنده شکایت کرده بود. به خاطر اظهاراتی که بعد از بازی با پرسپویلس مطرح کرده بودم. کمیته انضباطی هم بنده را 7 میلیون تومان جریمه کرد. بنده درخواست تجدیدنظر دادم و به رای صادره اعتراض کردم تا در کمیته استیناف بررسی شود. کمیته استیناف در چنین شرایطی قانوناً نمی‌تواند رای به افزایش حکم بدهد. اگر شاکی (باشگاه سپاهان) درخواست تجدیدنظرخواهی کرده بود، می‌توانستند حکم را تشدید کنند ولی طبق قوانین رایج در کشور وقتی بنده که مثلا متهم هستم درخواست تجدیدنظرخواهی می‌دهم نمی‌توانند قانوناً حکم را تشدید کنند. به هر حال بنده طی این مدت با وکلا و قاضی‌های زیادی ارتباط داشتم. حالا بیشتر لازم شده که راجع به قوانین مطالعه کنم. بنده از دیروز تا حالا از خیلی از وکلا و قاضی‌ها سوال کردم و آنها به بنده گفتند طبق آیین دادرسی کشور ما وقتی فردی که از او شکایت شده درخواست تجدیدنظرخواهی داشته باشد، مرجع رسیدگی جدید و بالاتر قانوناً نمی‌تواند حکم را تشدید کند. این در حوزه آقایان نیست اما آقایان این کار کردند و در شرایطی که کمیته انضباطی حکم به جریمه 7 میلیون تومانی من داده بود، کمیته استیناف آمد و علاوه بر تایید جریمه 7 میلیون تومانی بنده را دو جلسه محروم کرد، در حالی که قانوناً نمی‌توانستند حکم را تشدید کنند، مگر اینکه تجدیدنظرخواه باشگاه سپاهان می‌بود، در حالی که چنین اتفاقی نیفتاده و تجدیدنظرخواه بنده بودم. چرا این قوانین من درآوردی را وضع می‌کنید؟ به چه جرمی دایی را محکوم می‌کنید؟ به خاطر اینکه حرف حق را گفته؟ بنده روز اولی که آن اظهارات را در بازی با سپاهان مطرح کردم و حتی پس از آن زمانی که برخی مباحث را مطرح کردم، می‌دانستم که باید تاوان پس بدهم و برخی جریانات علیه من به وجود خواهد آمد و عده‌ای شروع می‌کنند به قربانی کردن دایی اما فکرش را نمی‌کردم که برخی قوانین من درآوردی برای محکوم کردن من وضع شود.

وقتی رییس و دبیر فدراسیون فوتبال حکم را امضا نکرده‌اند چگونه آن را اعلام می‌کنید؟ این هم یک تخلف دیگر

علی دایی در ادامه به یک مورد دیگری از کمیته استیناف در رای محرومیت دو جلسه‌ای اش اشاره کرد و گفت: طبق قوانین کمیته استیناف زمانی می‌تواند حکم را اعلام کند که این حکم به امضای دبیرکل فدراسیون فوتبال و یا رییس فدراسیون رسیده باشد. پس از این که حکم توسط این مسئولان امضا شد، قابل ابلاغ است اما آقایان چگونه می‌آیند و در حالی که هنوز رییس یا دبیرکل فدراسیون حکم را امضا نکرده‌اند، شروع می‌کنند به اعلام آن در رسانه‌ها و تخلفی دیگر را رقم می‌زنند؟ چه زمانی این اتفاقات رخ داده که حالا شاهد آن هستیم؟ چون پای دایی به میان آمده بدون امضای حکم توسط رییس و دبیرکل فدراسیون آن را اعلام می‌کنید؟ مسئولان کمیته استیناف اگر راجع به تمامی اظهارات بنده پاسخی دارند، آن را به مردم اعلام کنند تا اذهان روشن شود. چرا نسبت به بنده سلیقه‌ای رفتار می‌کنید؟ چرا وقتی پای دایی وسط می‌آید احکامی صادر می‌شود که سابقه نداشته و قوانین نیز نادیده گرفته می‌شود؟ هر جوابی دارید توضیح دهید و بگویید. چرا راجع به بنده و یک مربی دیگر و یک پرونده مشابه دو حکم متفاوت صادر می‌کنید و تخلف اندر تخلف می‌کنید؟ قانون سقف قرارداد قانونی نبود که مورد تایید ما باشد، خیلی ها نسبت به آن ایراد گرفتند. بنده همان زمان هم گفتم که نمی‌توان برای توانایی افراد سقف گذاشت. اتفاقا پس از وضع همین قوانین بود که مبالغ قراردادها افزایش یافت. علاوه بر آن بنده معتقد هستم در فوتبال ما میزان قراردادها نسبت به خیلی جاهای دیگر کمتر است، با این وجود وقتی شما خودتان قانون سقف قرارداد را می‌گذارید چگونه می‌شود رایی صادر می‌کنید فراتر از سقف قرارداد و حکمی یک میلیارد و 200 میلیون تومانی می‌دهید برای یک مربی عزیز که خودم هم دوستش دارم؟ حتی می‌گویید که می‌بایست مبالغی به ایشان پرداخت شود و وقتی پای سازمان بازرسی به میان می‌آید حکم عوض می شود. چرا درباره همین پرونده مشابه آرای متفاوتی را شاهد هستیم؟ این بی قانونی ها از کجا سرچشمه می گیرد و چرا؟ بار دیگر تکرار می کنم وقتی بنده تجدیدنظرخواه هستم برخلاف قوانین حکم را افزایش می دهید و تشدید می کنید در حالی که اگر شاکی که باشگاه سپاهان بود درخواست تجدیدنظر می کرد، می توانستید رای به تشدید حکم بدهید اما وقتی بنده تجدیدنظرخواه بوده ام قانوناً می توانستید همان حکم کمیته انضباطی را تایید کرده و یا به نوعی تعدیل کنید اما قانوناً اجازه تشدید حکم را نداشتید اما این کار را کردند و این قانون من درآوردی را ایجاد کردند آن هم بدون امضای رییس و دبیرکل فدراسیون فوتبال به خاطر اینکه دایی محکوم شود.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در پاسخ به سوالات دیگر خبرنگاران گفت: افشین پیروانی حرف خوبی زد و در یکی از مصاحبه هایش گفته بود کسی که خودش را به خواب زده را نمی توان بیدار کرد. شما با محروم کردن دایی به دنبال چه هستید. چرا عواطف و احاساست هوادارانی که تیمشان چند سال نتیجه نگرفته را این گونه جریحه دار می کنید، آن هم با بی قانونی دیگر و احکام من درآوردی دیگر. با این کارها تیم پرسپولیس ضربه نمی خورد، مطمئن باشید بچه های تیم من آن قدر حلال زاده ، باتعصب و باغیرت هستند که این مسائل ضربه ای به آنها وارد نمی کند بلکه اراده آنها را بیشتر می کند تا این راهی را که در پیش گرفته اند را محکم تر ادامه دهند چه با دایی و چه بدون دایی. مطمئن باشید بچه ها تلاش خود را مضاعف می کنند و من مدیون همه آنها هستم که با همه مشکلات و کمی و کاستی ها تیم را در شرایط خوب حفظ کرده اند. ما با کمک مسئولان باشگاه تیمی درست کرده ایم که نسبت به فصل گذشته 40 درصد از هزینه های آن کم شده. می توانید اینها را از مدیران و مسئولان باشگاه سوال کنید. ما با کمک مدیران باشگاه و خود بچه های تیم هزینه ها را پایین آوردیم، جوان ها را جذب کردیم و به فکر حال و آینده باشگاه و تیم بودیم و خدارا شکر که نسبت به سال های گذشته بهتر نتیجه گرفتیم و انشاالله تیمی می سازیم که تا دو سه سال آینده بیاید و توان قهرمانی در آسیا را داشته باشد. هدف ما روز اولی که آمدیم این بود اما متاسفانه می آیند و با رفتارها و احکام سلیقه ای این گونه به تیم ضربه و لطمه می زنند، بیایید و رک و راست بگویید دایی نباید باشد چون بودنش به ضرر خیلی ها است، اگر رک و راست این حرف را بزنید مطمئن باشید که نمی مانم نه اینکه با این کارها و این احکام بخواهید جلوی ما مشکلاتی ایجاد کنید. چرا نسبت به مربیان، مدیران و سرپرستان تیم های دیگر و اظهارات آنها برخوردی نمی شود اما درباره ما احکام سلیقه ای و من درآوردی صادر می شود.

از حقم دفاع می کنم و ساکت نمی نشینم

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات برخی داوران گفت: محسن ترکی مصاحبه تندی علیه کمیته داوران انجام داد و گفت اگر حرف بزنم خیلی ها با خاک یکسان می شوند و یا اینکه باید بروند زیر خاک. دقیقا نمی دانم چه گفت اما جمله ای مشابه این مطرح کرد. همین آقای ترکی عزیز که راجع به من و اظهاراتم جبهه گرفتی آمدی و این مسائل را مطرح کردی، چه مساله ای است که اگر دهان باز کنی خیلی ها با خاک یکسان می شوند. در برنامه نود همین هفته آقای عابدینی به صراحت عنوان کرد اگر مظفری زاده حرف بزند کاری می کنم نتواند داوری کند، چه چیزهایی است که این گونه صحبت می کنند و چرا هیچ برخوردی با کسی نمی شود. داور صحبت می کند، مدیران، مربیان و سرپرستان تیم های دیگر حرف می زنند اما نسبت به هیچ کس واکنشی نشان داده نمی شود جز من و می آیند احکامی علیه بنده، پرسپولیس و همکارانمان صادر می کنند. چرا فقط برای ما و پرسپولیس حکم صادر می شود و کاری به هیچ فرد و تیم دیگری ندارند؟ اگر می خواهند دایی را قربانی کنند و قیمت این قربانی کردن دایی به قیمت قربانی کردن پرسپولیس باشد بیایند و بگویند.

به هر حال بنده دنبال واخواهی حکم خواهد بود و اگر لازم باشد برخی پرونده ها را به فیفا می فرستم تا آن موقع مشخص شود که حق با دایی بوده یا قوانینی که برای دایی در می آورند. برخی می خواهند با این مسائل و این احکام با دایی برخورد کنند. این قوانینی است که فقط برای دایی نوشته شده است. باید بیایند و پاسخگوی اظهارات ما باشند و ذهن مردم را روشن کنند. امثال من آویزان این فوتبال نیستند. بنده از تیم ملی کنار گذاشته شدم و 8-9 ماه جایی کار نکردم در حالی که از همین تیم سپاهان و خیلی تیم های دیگر پیشنهاد داشتم. در همان 8-9 ماه هیچ مصاحبه ای نکردم و خیلی راحت از فوتبال رفتم اما الان که پای حق در میان است می ایستم و از حقم دفاع می کنم و به هیچ عنوان هم ساکت نمی شنینم، شما هم می توانید مدام این احکام عجیب و غریب را صادر کنید اما حرفم را می زنم. در این فوتبال یک نفر نمی تواند بگوید علی دایی به خاطر گرفتن پست مربی گری یا هر چیز دیگر رفته و با کسی جلسه گذاشته و درخواستی کرده، افتخار می کنم که همیشه دنبالم آمده اند. اگر یک نفر بگوید که دایی برای گرفتن پست مربی گری یا سمت های دیگر آمد پیش ما و درخواستی کرد حق با شما است. افتخار می کنم که در زندگی ام دنبال کسی نرفتم و خدا را شکر که به خاطر توانایی های فنی یا هر چیز دیگر به دنبال ما آمدند. بنده تا آخرین لحظه از حق خودم و تیمم دفاع می کنم و اگر لازم باشد مدارکی دارم برای اثبات اینکه این آرا عجیب و غریب بوده همان طور که درباره سقف قرارداد و چیزهای دیگر مثال زدم.

من نمی دانم چرا در این موقعیت حساس که پرسپولیس در کورس قهرمانی است می آیند و این احکام عجیب را صادر می کنند. اگر این احکام قانونی باشد گردن ما از مو هم باریک تر. اما برای ما محرز است که این احکام غیرقانونی صادر شده کما اینکه گفتم وقتی بنده تجدیدنظرخواه بوده ام و از وکیلم خواستم نسبت به حکم کمیته انضباطی اعتراض کرده و تجدیدنظرخواهی کند قانوناً نمی توانستید حکم را تشدید کنید یا اینکه بدون امضای رییس و دبیرکل آن را اعلام و ابلاغ نمایید اما این کارها را کرده اید. حتی نگذاشته اید پرونده داوری بازی پرسپولیس - سپاهان و محسن قهرمانی روال خود را طی کند و هنوز حکم آن داده نشده راجع به بنده حکم می دهید، آن هم حکم غیرقانونی، آن هم در این شرایط که پرسپولیس در کورس قهرمانی است. این محرومیت ها و این احکام در حالی که دیگران اظهارات تندتری داشته اند فقط برای ما صادر شده. اینکه چرا نسبت به دیگران و اظهاراتشان واکنش نشان نمی دهند خودش کلی معنی و مفهوم می دهد. 
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها