ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 11
کد خبر: ۱۱۱۱۸۳
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۳
عکاس نمایشگاه «چهارسوق» درباره‌ی این نمایشگاه که سوق سوم آن درباره‌ی زندگی اجتماعی در بازار تهران است، گفت: سال ۷۰ عکاسی از بافت معماری قدیم تهران را انجام دادم و سال ۱۳۷۶ هم با هلی‌کوپتر از بافت و معماری بازار تهران عکاسی کردم.

تدبیر24»جاسم غضبان‌پور در گفت‌وگو با ایسنا درباره موضوع عکس‌های این نمایشگاه که در حال برگزاری است، بیان کرد: عکس‌های این نمایشگاه متعلق به امروز نیست. من از سال ۶۹ درباره فرهنگ و آثار معماری ایران عکاسی کردم. محصول این کار چندین کتاب در زمینه معماری بود، از جمله کتاب «خانه ایرانی» و مجموعه کتاب «زندگی جدید، کالبد قدیم» که این کتاب شامل عکس‌هایی از خانه، کاروانسرا، آب‌انبار و حمام می‌شد. سوژه دیگری را از سال ۷۰ با موضوع عکاسی از بافت معماری قدیم تهران شروع کردم و از سال ۷۰ تا ۷۶ خانه به خانه و کوچه به کوچه راه می‌رفتیم و عکاسی می‌کردیم؛ البته این کار در قالب تیمی سه نفره متشکل از خانم ویدا زرکشان و آقای مهندس موسوی انجام شد. سال ۱۳۷۶ هم با هلی‌کوپتر از بافت و معماری بازار تهران عکاسی کردم.

او ادامه داد: مهمترین کاری که آن سال‌ها در عکاسی‌مان انجام دادم این بود که عکاسی من از معماری صرف نیست بلکه عکاسی معماری مستند اجتماعی است؛ یعنی معماری که زندگی در آن جریان دارد. معماری که زندگی مستند آدم‌ها در درون معماری کل ایران است، نه فقط بازار تهران که البته بازار تهران هم بخشی از آن است.

غضبانپور در پایان گفت: عکس‌های تهیه شده در آن ایام را در سه نمایشگاه با موضوعات متفاوت برگزار کردیم قبل از برگزاری این نمایشگاه دو نمایشگاه دیگر با موضوع خوانش هنری از بازار و رویکرد ظرفیت‌های گردشگری بازار برگزار شد و نمایشگاه سوم با رویکرد اجتماعی درباره بازار تهران است. نمایشگاه چهارم هم عکس‌هایی از بافت فرسوده بازار را به نمایش می‌گذارد.

 این نمایشگاه از دوم تیر ماه افتتاح شده و تا ششم تیر ماه همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۲ و ۱۴ تا ۱۸ در گالری نظرگاه برپا خواهد بود.

همچنین قرار است نشستی درباره این نمایشگاه با سخنرانی روح‌الله نصرتی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، حسام سلامت جامعه‌شناس و فعال اجتماعی، کاظم مبهوتیان فعال اجتماعی و صاحب قهوه‌خانه حاج علی درویش (کوچک‌ترین قهوه‌خانه جهان)، محمدصالح شکوهی بیدهندی عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و پژوهشکده نظر برگزار شود.

این نشست روز چهارشنبه (ششم تیر) از ساعت ۱۶ الی ۱۹  در گالری نظرگاه واقع در خیابان آزادی برگزار خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها