سفرهایی برای کاهش تنش زرگر

سفرهایی برای کاهش تنش

افزایش رفت و آمدهای دیپلماتیک کشورهای منطقه به ایران نمی‌تواند بی ارتباط با بحرانی باشد که اکنون میان ایران و امریکا در جریان است.
پیامدهای ماندگار ترور و انتقام حسینی

پیامدهای ماندگار ترور و انتقام

در نگاه اول حمله موشکی ایران به پایگاه امریکایی در عراق به منظور انتقام از ترور غیرانسانی سردار قاسم سلیمانی به دست نیروهای امریکایی بود.
سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - 2020 January 21
کد خبر: ۱۱۱۳۶۱
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
خوشرو:
سفیر و نماینده دائم کشورمان در نشست عالیرتبه سازمان ملل متحد در زمینه مبارزه با تروریسم و در پنل مربوط به تهدیدات فزاینده تروریست‌های خارجی سخنرانی کرد.
تدبیر24»غلامعلی خوشرو گفت که بر اساس گزارشات سازمان ملل متحد بیش از 25 هزار تروریست خارجی از 100 کشور جهان به سوریه رفتهاند. این آمار نشان دهنده پدیده ای پیچیده و چند وجهی است که نیازمند توجه فوری جامعه بین المللی است. در جهانی که مرز نمی شناسد تمام بخش های آن کمابیش با این تهدید مواجه می باشند. 

وی در خصوص ریشه ها و دلایل ظهور پدیده تروریست های خارجی گفت: اگر چه دلایلی از قیبل دیکتاتوری، فساد، فقر و تبعیض ممکن است در پیوستن یک فرد به گروه تروریستی خارجی موثر باشند ولی تجارب نشان داده است علت اصلی این پدیده  یک ایدئولوژی سیاه و افراطی است که فرد انسانی را به عاملی مخرب تبدیل می کند. برای مبارزه با این پدیده اقدامات نظامی کافی نیست و هر گونه استراتژی برای مبارزه با این پدیده باید شامل یک عنصر فرهنگی نیز باشد. همچنین لازم است  که دولت ها برای برخورد با این پدیده پیچیده در سطح بین المللی و منطقه ای و دوجانبه به ویژه در زمینه تسهیم اطلاعات همکاری کنند. 

خوشرو با یاد آوری اینکه جمهوری اسلامی ایران قربانی تروریسم بوده و در 4 دهه گذشته 17 هزار نفر از شهروندان ایران قربانی حملات تروریستی سازمان منافقین، داعش و القاعده و طالبان بوده اند گفت که در سال های اخیر  کشورمان اقدامات عملی و قانونی خود را در مقابله با تهدیدات تروریستی افزایش داده است. از اقدامات عملی در این زمینه می توان به افزایش تدابیر  امنیتی در فرودگاهها و امنیت پرواز، امنیت مرزها و کنترل مکانیسم های مالی و بانکی، با هدف جلوگیری از پولشویی و  ورود تروریست ها به کشور اشاره کرد.

خوشرو همچنین به تصویب استراتژی ملی مبارزه با تروریسم در سال 2013 توسط شورای عالی امنیت ملی و تقویت چارچوب های قضایی و حقوقی از قبیل تصویب قانون ملی مبارزه با تامین مالی تروریست اشاره کرد.

وی گفت که جمهوری اسلامی ایران برای افزایش همکاریهای دو جانبه و تبادل اطلاعات ، تا کنون با 40 کشور جهان موافقتنامه های معاضدت قضایی امضاء کرده است. 

سفیر کشورمان به همکاری نزدیک  پلیس کشورمان  با اینترپل و استفاده از داده های اطلاعاتی آن سازمان اشاره کرد و تبادل اطلاعات در این زمینه را ابزاری مهم برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها در کشورها معرفی کرد.

وی همچنین تدوین یک استراتژی منطقه ای مشترک برای افزایش همکاریها در سطح  منطقه ای  را اقدام موثری برای مقابله با تروریست های خارجی دانست.
برچسب ها: تدبیر24 ، استراتژی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها