شرایط بغرنج است، اما می‌شود آن را درست کرد‌ حسين راغفر

شرایط بغرنج است، اما می‌شود آن را درست کرد‌

پارامتر تأثیر مخرب روانی ناشی از تحولات حوزه سیاست خارجی تا چه اندازه می‌تواند بر اقتصاد و بازار اثرگذار باشد؟
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۳۸ آرشیو
رمز قرآن از حسین آموختیم جواد اطاعت

رمز قرآن از حسین آموختیم

کربلا فقط عرصه تضاد وتقابل نيست.اين پايگاه عشق وانحطاط پرده هاي ديگري هم دارد.کربلا صحنه ايستادگي، مقاومت، پاکبازي ودفاع ازآرمانهاي مقدس است
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۴
جمعه ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - 2023 September 22
کد خبر: ۱۱۱۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
با توجه به شرایط موجود و تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده تا آبان ماه سال جاری یکسری هماهنگی‌ها با بسیاری از کشورهای خریدار نفت ایران خواهد داشت تا بتواند تحریم جدیدی علیه فروش نفت ایران صادر کند.
پادشاه عربستان هم به دونالد ترامپ قول داده که دو میلیون بشکه به حجم صادرات این کشور بیفزاید که در اینصورت ایران وارد یک مرحله پرچالش اقتصادی خواهد شد و آمریکایی‌ها سعی می‌کنند به نوعی ایران را از درآمدهای نفتی محروم کنند. طبیعی است ایران باید به سمت صادرات غیرنفتی حرکت کرده و شرایطی فراهم کند که تحریم‌های نفتی تاثیر چندانی بر وضعیت اقتصادی باقی نگذارد. لذا دولت از هم اکنون باید یک اقتصاد کاملا مقاومتی و یک اقتصاد منطبق با بحران جدید وضع و ایجاد کند که با شرایط تحریم‌های جدید نفتی در تقابل باشد و مقابله کند. به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ایران راهکارهای زیادی دارد و می‌تواند با همکاری دوستان خود مثل عراق، سوریه و سایر کشورهای منطقه تحریم‌های جدید نفتی را دور بزند. اما به هر حال شرایطی که آمریکا به ایران تحمیل می‌کند، شرایطی است برای وادار کردن ایران به تسلیم و قبول مذاکره بدون پیش شرط با آمریکا، و دولت از هم اکنون باید برای بحران آینده برنامه‌ریزی کند. جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از طریق سازمان‌های بین‌المللی و از جمله بردن موضوع به دادگاه لاهه و همچنین فشار بر سایر اعضای اوپک برای مقابله با افزایش حجم صادرات عربستان لابی کند. به نظر می‌رسد عربستان الان خارج از اوپک سعی می‌کند تا منافع آمریکا را تامین کند و علیه ایران وارد یک جنگ اقتصادی شود و در این صورت ایران باید درخواست نشست اضطراری وزرای نفت اوپک را داشته باشد. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین برای تقابل با ایران سعی می‌کند که به نوعی با روسیه، چین و هند نیز سازش کند و سفر اخیر نیکی هیلی به هند هم در همین راستاست. حتی با کره شمالی هم به صورت تاکتیک یک نوع آتش بس نانوشته برقرار خواهد کرد تا بتواند فشارهای بیشتری به ایران اعمال کند و به همین دلیل روس‌ها اکنون فاصله خود را با ایران افزایش داده و در حوزه‌های اقتصادی، نفتی و حتی موضوع سوریه سعی می‌کنند که جانب طرف دیگر یعنی آمریکا را بگیرند. بنابراین جمهوری اسلامی ایران خیلی نباید روی کمک‌های روسیه و حتی چین حساب کند بلکه باید با تمرکز بر امکانات محلی و تکیه بر وحدت ملی بر این بحران فائق شود. به نظر می‌رسد مشکلات بین آمریکا و روسیه به زودی حل خواهد شد و ولادیمیر پوتین تمایل بیشتری نسبت به دونالد ترامپ خواهد داشت.
حسن هانی زاده، تحلیلگر مسائل بین‌الملل
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها