عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود عباس عبدي

عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود

پس از انتشار خبر اظهارات دادستان محترم تهران درباره رييس كل سابق بانك مركزي و ايراد اتهام به او مبني بر تضييع 30 ميليارد دلار و 60 تن طلا، دولت نيز بيانيه‌اي در نقد اين رفتار و گزارش منتشر كرد كه در جاي خود قابل توجه بود، به ‌ويژه آنجا كه به زمان اعلام آن اشاره كرده است. بدون در نظر گرفتن اعتبار نكات ذكر شده عليه او، به نظر مي‌رسد كه پاسخ به چند نكته ضروري است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۲۵ آرشیو
تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن حمید یزدانیان

تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن

در بین ایرانیان چنان سخن از پیوندهای باستانی قوم یهود و ایرانی و عظمت شاهان هخامنشی میزند و مردم ایران را به باستان گرایی سوق می دهد که...
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۰۶
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 05
کد خبر: ۱۱۱۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
با توجه به شرایط موجود و تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده تا آبان ماه سال جاری یکسری هماهنگی‌ها با بسیاری از کشورهای خریدار نفت ایران خواهد داشت تا بتواند تحریم جدیدی علیه فروش نفت ایران صادر کند.
پادشاه عربستان هم به دونالد ترامپ قول داده که دو میلیون بشکه به حجم صادرات این کشور بیفزاید که در اینصورت ایران وارد یک مرحله پرچالش اقتصادی خواهد شد و آمریکایی‌ها سعی می‌کنند به نوعی ایران را از درآمدهای نفتی محروم کنند. طبیعی است ایران باید به سمت صادرات غیرنفتی حرکت کرده و شرایطی فراهم کند که تحریم‌های نفتی تاثیر چندانی بر وضعیت اقتصادی باقی نگذارد. لذا دولت از هم اکنون باید یک اقتصاد کاملا مقاومتی و یک اقتصاد منطبق با بحران جدید وضع و ایجاد کند که با شرایط تحریم‌های جدید نفتی در تقابل باشد و مقابله کند. به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ایران راهکارهای زیادی دارد و می‌تواند با همکاری دوستان خود مثل عراق، سوریه و سایر کشورهای منطقه تحریم‌های جدید نفتی را دور بزند. اما به هر حال شرایطی که آمریکا به ایران تحمیل می‌کند، شرایطی است برای وادار کردن ایران به تسلیم و قبول مذاکره بدون پیش شرط با آمریکا، و دولت از هم اکنون باید برای بحران آینده برنامه‌ریزی کند. جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از طریق سازمان‌های بین‌المللی و از جمله بردن موضوع به دادگاه لاهه و همچنین فشار بر سایر اعضای اوپک برای مقابله با افزایش حجم صادرات عربستان لابی کند. به نظر می‌رسد عربستان الان خارج از اوپک سعی می‌کند تا منافع آمریکا را تامین کند و علیه ایران وارد یک جنگ اقتصادی شود و در این صورت ایران باید درخواست نشست اضطراری وزرای نفت اوپک را داشته باشد. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین برای تقابل با ایران سعی می‌کند که به نوعی با روسیه، چین و هند نیز سازش کند و سفر اخیر نیکی هیلی به هند هم در همین راستاست. حتی با کره شمالی هم به صورت تاکتیک یک نوع آتش بس نانوشته برقرار خواهد کرد تا بتواند فشارهای بیشتری به ایران اعمال کند و به همین دلیل روس‌ها اکنون فاصله خود را با ایران افزایش داده و در حوزه‌های اقتصادی، نفتی و حتی موضوع سوریه سعی می‌کنند که جانب طرف دیگر یعنی آمریکا را بگیرند. بنابراین جمهوری اسلامی ایران خیلی نباید روی کمک‌های روسیه و حتی چین حساب کند بلکه باید با تمرکز بر امکانات محلی و تکیه بر وحدت ملی بر این بحران فائق شود. به نظر می‌رسد مشکلات بین آمریکا و روسیه به زودی حل خواهد شد و ولادیمیر پوتین تمایل بیشتری نسبت به دونالد ترامپ خواهد داشت.
حسن هانی زاده، تحلیلگر مسائل بین‌الملل
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها