ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 09
کد خبر: ۱۱۱۴۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۹
آمریکا که از کشورها خواسته بود خرید نفت ایران را تا ماه نوامبر (آبان) به طور کامل متوقف کنند، پس از اینکه با اعتراض کشورها و پافشاری آن‌ها برای خرید نفت ایران مواجه شد، یک قدم به عقب برداشت و اعلام کرد با کشورهایی که میزان واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند بر سر تحریم ها "به طور موردی" همکاری خواهد کرد.
تدبیر24» ابتدا یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد شرکت‌هایی که نفت خام ایران را خریداری می‌کنند باید تا ابتدای نوامبر خرید نفت را به طور کامل متوقف کنند، در غیر این صورت با تحریم‌های آمریکا مواجه خواهند شد؛ تصمیمی که با مخالفت کشورهای بسیاری از جمله روسیه، هند، چین، ژاپن و کره جنوبی رو به رو و باعث شد آمریکا کوتاه بیاید و اعلام کند با کشورهایی که میزان واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند بر سر تحریم‌ها علیه تهران به‌طور موردی همکاری خواهد کرد.

البته این یک روی سکه سیاست آمریکا در قبال نفت ایران است. در واقع این کشور ضمن اینکه سعی می‌کند کشورها را از خرید نفت ایران منصرف کند، با نفوذی که در عربستان دارد  این کشور را متقاعد کرده که تولید خود را افزایش دهد  و اخبار حاکی از موافقت عربستان با این پیشنهاد است. در این راستا دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، روز شنبه در توییتی اعلام کرد پادشاه عربستان سعودی با درخواست وی برای افزایش تولید حداکثر به میزان دو میلیون بشکه در روز به منظور ملایم کردن رشد قیمت‌ها موافقت کرده است.      

در این راستا نرسی قربان - کارشناس ارشد انرژی - در مورد آینده صادرات نفت ایران گفت: اینکه مشتریان نفت ایران با توجه به تهدیدهای ترامپ باز هم به خرید نفت از ایران ادامه دهند، بستگی زیادی به بسته‌ای که قرار است اروپایی‌ها پیشنهاد بدهند دارد. قرار است در این بسته موضوعات نفت، بیمه و حمل و نقل بررسی شود.

وی با بیان اینکه سرنوشت این بسته احتمالا تا دو هفته دیگرمشخص خواهد شد اظهار کرد: اگر این بسته تصویب شود، کاهش صادرات ایران به مراتب کمتر از زمانی خواهد بود که بسته مذکور تصویب نشود.

این کارشناس ارشد انرژی به این سوال که آیا سرنوشت این بسته روی رفتار خریداران آسیایی نفت ایران هم تاثیر می‌گذارد یا خیر پاسخ داد: در هر شرایطی کشورهایی مانند چین و هند از ایران حتی به میزان کمتر نفت خواهند خرید اما مسلما سرنوشت بسته روی رفتار خریداران آسیایی هم تاثیر می‌گذارد. اگر کشورهای آسیایی مشاهده کنند که اروپایی‌ها از ایران نفت می‌خرند و مشکلی با این موضوع ندارند مسلما خرید نفت از ایران را ادامه خواهند داد.

بر اساس این گزارش،تاکنون بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا به طرف ایرانی ارائه نشده و هنوز کشورهای اتحادیه اروپا در حال آخرین رایزنی‌ها برای ارائه پیشهادات خود هستند که قطعاً پس از دریافت این بسته پیشنهادی موضوع اعلام و بررسیِ مفاد آن آغاز خواهد شد.
برچسب ها: تدبیر24 ، آمریکا
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها