سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 22
کد خبر: ۱۱۱۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷
کرانچار:
سرمربی تیم ملی امید می‌گوید قصد همکاری با تیم ملی را دارد و به همین خاطر به بازیکنان تیم ملی بزرگسالان دست نمی‌زند.

تدبیر24»تیم ملی فوتبال امید به منظور حضور قدرتمند در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا اردوی خود را از روزهای گذشته در کمپ تیم های ملی آغاز کرده است.

فدراسیون فوتبال برای پایان دادن به سال‌ها ناکامی ایران در صعود به المپیک، چند ماه قبل زلاتکو کرانچار را به عنوان سرمربی تیم ملی امید انتخاب کرده و امیدوار است مربی باتجربه کروات طلسم ناکامی‌های ایران با به لطف همکاری باشگاه‌ها با تیم ملی و حضور بازیکنان در اردوهای تدارکاتی بشکند.

زلاتکو کرانچار در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط تیم ملی امید، بازی‌های آسیایی، جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و عملکرد ایران و کرواسی در این رقابت‌ها صحبت کرد.

* بعد از شروع نصف و نیمه اردوی تیم ملی، برخی از بازیکنان مانند مهدی قائدی هم به تیم ملی اضافه شدند و بازیکنان پرسپولیس هم به زودی ملحق خواهند شد و فقط بازیکنان تراکتورسازی حضور ندارد. این وضعیت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من باور دارم که بازیکنان تراکتورسازی هم استقبال می‌کنند. مهدی قائدی از استقلال به تیم اضافه شد و بازیکنان پرسپولیس به زودی به تیم ملی می‌آیند. حمید طاهرخانی و امین اسدی به تیم اضافه می‌شوند و فکر می‌کنم تقریبا تیم را به طور کامل در اختیار داریم. انتظار داریم باشگاه تراکتورسازی هم همکاری کند و بازیکنانی را که از این تیم دعوت کرده‌ایم، در اختیار تیم امید قرار دهد. من باشگاه‌ها را درک می‌کنم اما برای ما این اردو خیلی مهم است. باشگاه‌ها با در اختیار گذاشتن بازیکنان خود به تیم ملی، از نظر بدنی و آمادگی جسمانی هیچ چیزی را از دست نخواهند داد بلکه ما آمادگی جسمانی مناسبی برای این بازیکنان فراهم کنیم. به طوری که ۲۴ تیرماه دوباره بازیکنان با یک وضعیت جسمانی کاملا مناسب دوباره به باشگاه‌هایشان برمی‌گردند. ما دو مسابقه دوستانه خواهیم داشت که مقداری بتوانیم توانایی‌های بازیکنان را تشخیص بدهیم و کم کم به ترکیب نهایی تیم برای حضور در رقابت‌های آسیایی نزدیک شویم. تاکید ما بر سازماندهی بازی و ایده تاکتیکی‌مان خواهد بود. اردوی بعدی ما از دوم مرداد ماه شروع می‌شود و می‌خواهیم با آمادگی کامل به بازی‌های بین‌المللی وارد شویم و بعد ازآن به بازی‌های آسیایی برویم.

* باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به واسطه حضور در سوپرجام و لیگ قهرمانان آسیا برنامه شلوغ‌تری دارند و شاید این باشگاه‌ها هم در ندادن بازیکنان خود به تیم ملی بهانه داشته باشند.

اینجا بحث استقبال کردن یا کمک کردن نیست. به نظر من کمیته ملی المپیک باید به این موضوع توجه داشته باشد و اولویت را برای تیم ملی امید بگذارد چون بحث، رقابت‌های آسیایی و ایجاد سیستم بازی و تیمی برای این رقابت‌ها است. این دو هدفی است که در پیش داریم و دقیقا مانند اهداف باشگاهی است. البته زمانی که مسابقه‌هایی از راه برسند که ما نیاز به بازیکنان پرسپولیس و استقلال یا هر تیم دیگری داشته باشیم، طبیعتا تلاش می‌کنیم که تفاهم دو جانبه‌ای ایجاد کنیم که هر دو طرف هم راضی باشند. در این زمان خیلی مهم است که همه به نفع جمع شوند و بازیکنان متوجه شوند که در تیم باید چگونه کار کنند و بتوانند نیازهای تیم امید را تامین کنند.

 * برای بازی‌های آسیایی بازیکنان جوانی انتخاب شده‌اند که بتوانند در المپیک هم بازی کنند. تیم امید با هدایت شما در بازی‌های آسیایی چه هدفی را دنبال می‌کند؟

خیلی مهم است که بازیکنان ما دور هم باشند و در کنار هم بازی کنند. این بازیکنان هم برای بازی‌های آسیایی و هم برای مسابقه‌های بعد از آن انتخاب شده‌اند. ما تصمیم گرفته‌ایم که تیم زیر ۲۱ سال را به مسابقه‌های آسیایی اعزام کنیم که با مشارکت و حضور در این تورنمنت به تجربه‌شان افزوده شود اما این را هم باید بگویم که ما به بازی‌های آسیایی نمی‌رویم که فقط تجربه کسب کنیم بلکه حتی به دنبال کسب نتیجه هم هستیم. چون طبق آن چیزی که من دیده‌ام بازیکنان بااستعدادی در رده‌های سنی داریم و با استمرار حضور بازیکنان رده‌های پایه ملی که قبلا در تیم های ملی زیر ۱۷، زیر ۱۹ و زیر ۲۱ سال حضور داشتند، می توانیم نتیجه خوبی در آسیا کسب کنیم. به هر حال تصمیم ما این بود که این رده سنی به بازی‌های آسیایی بروند. ما می‌توانستیم بازیکنان بزرگتر را هم بفرستیم. اگر قرار بود ما بازیکنان زیر ۲۳ را به این رقابت‌ها بفرستیم، چه بسا باشگاه‌ها این بازیکنان را در اختیار ما نمی‌گذاشتند چون مورد نیاز باشگاه‌ها هستند.

* کدام یک از اردوهای تدارکاتی خارجی تیم امید قطعی شده است؟

در حال حاضر آن چیزی که قطعی شده و مدیر ما آقای استیلی به ما گفته، دو مسابقه با عراق است که حدودا ۵ و ۷ مرداد در عراق و احتمالا در شهر اربیل برگزار می‌شود. همچنین بسته به این که با کدام یک از تیم‌های چین یا کره هم‌گروه باشیم با این تیم‌ها نیز احتمالا تا قبل از بازی‌های آسیایی دیدار تدارکاتی برگزار خواهیم کرد. طبیعتا با تیم‌هایی که هم‌گروه باشیم، نمی‌توانیم بازی تدارکاتی برگزار کنیم.

* همکاری بین تیم ملی بزرگسالان و امید خیلی مهم است اما کی‌روش چند روز پیش گفته بود که در صورتی که کارش را به عنوان سرمربی تیم ملی ادامه دهد نباید مربیانی مثل برانکو، قلعه نویی و کرانچار در برنامه‌های تیمش کارشکنی کنند. نظر شما درباره این اظهار نظر کی‌روش چیست؟

این جزو منافع فدراسیون است که تیم ملی امید و بزرگسالان با هم همکاری داشته باشند و قطعا این گونه خواهد بود. منتها باید بگویم که ما تصمیم گرفتیم بازیکنان زیر ۲۱ سال را انتخاب کنیم تا بتوانند در مقدماتی المپیک هم شرکت کنند و نمی‌خواهیم اختلالی در تیم ملی بزرگسالان ایجاد نکنیم. بازیکنانی وجود دارند که زیر ۲۱ سال هستند و در تیم ملی بزرگسالان حضور دارند اما ما نمی‌خواهیم اختلالی در عملکرد تیم ملی بزرگسالان ایجاد شود. به این خاطر با همین ۳۰ بازیکنی که انتخاب کرده‌ایم کار می‌کنیم و البته بر طبق آیین‌نامه  AFC   باید ۲۴ ساعت قبل از آغاز رقابت‌های اصلی ۲۰ بازیکن اصلی را معرفی کنیم و ما دست به تیم ملی بزرگسالان نخواهیم زد. تیم ملی امید و بزرگسالان قطعا باید با هم همکاری کنند چون تیم‌های امید، زیر ۲۱ سال و زیر ۲۳ سال فیلتری هستند که در آینده به تیم ملی بزرگسالان بازیکن ارائه می‌کنند.

* جام جهانی روسیه را چطور دیدید؟

به نظرم در برخی گروه‌ها فوتبال‌های بسیار خوبی از تیم‌ها دیدیم ولی سیستم حذفی که از یک هشتم شروع شد، مقداری اوضاع را متفاوت کرد و به طور قطع در ادامه همه چیز در ابهام خواهد بود. تیم‌های بزرگی مثل اسپانیا، پرتغال و آلمان حذف شدند. البته این چیزها جام جهانی را جالب می‌کند.

* مدعیان قهرمانی را چه تیم‌هایی می‌دانید؟

برزیل و من می‌گویم حتی کرواسی هم مدعی قهرمانی است. اروگوئه هم به جمع ۸ تیم اضافه شد و انگلیس هم تیم خوبی است. بلژیک هم شانس قهرمانی دارد.

* به این شکل همه تیم‌ها مدعی قهرمانی هستند و به فینال می‌روند!

من نمی‌دانم فینالیست چه تیمی است. من فقط می‌توانم احتمال بدهم. به نظر من شانس فرانسه و برزیل از همه تیم‌ها برای فینالیست شدن بیشتر است. البته یکی از این دو تیم تا قبل از فینال حذف خواهند شد.

* عملکرد تیم ملی ایران در جام جهانی چطور بود؟

فکر می‌کنم ایران نمایش بهتری نسبت به جام جهانی برزیل داشت البته این را فقط به خاطر امتیاز بیشتری که کسب کرد نمی‌گویم بلکه باکیفیت‌تر هم بازی کردند و با مقداری شانس و شاید مقداری شجاعت بیشتر در حمله کردن، شاید از مرحله گروهی هم صعود می‌کردند. اگر توپ طارمی گل می‌شد تیم ایران می‌توانست به دور دوم صعود کند. البته این فوتبال است. می‌تواند یک تیم نمایش خوبی داشته باشد ولی به نتیجه نرسد.

 *نظرتان درباره تیم ملی کرواسی چیست؟

همان طور که گفتم کرواسی را هم جزو تیم‌هایی می‌دانم که شانس حضور در فینال را دارد. اما به طور قطع ما مسابقه سختی با تیم میزبان داریم. روسیه توانست اسپانیا را هم حذف کند و الان با روحیه خوبی به مصاف کرواسی می‌آید و این مسابقه راحتی برای ما نخواهد بود. اما اگر کیفیتی که در مرحله گروهی نشان دادیم، باز هم ارائه دهیم می‌توانیم به مراحل بالاتر هم صعود کنیم.

برچسب ها: تدبیر24 ، کرانچار
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها