سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 25
کد خبر: ۱۱۲۲۷۴
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
مژگان بختیاری مربی بدنسازی زنان است و از سختی های این ورزش برای زنان در ایران می گوید.

تدبیر24»بدنسازی،فیتنس و زیبایی اندام زنان؛جدا از همه مشکلاتی که آنها برای ورزش کردن در رشته مورد علاقه شان دارند رفتارهای اجتماعی،برخوردهای نامناسب بعضی از مردان و نگاهی که سایر زنان در کوچه و خیابان،خانه،دوست و آشنا و فامیل دارند هم برای آنها آزار دهنده است.

اگر در خیلی از چیزها پیشرفت کرده باشیم هنوز برای خیلی ها جا نیفتاده است که زنان هم می توانند بدنساز باشند،می توانند کاری کنند تا اندام شان شکل بگیرد و می توانند هر طور که دوست دارند به ورزش مورد علاقه شان بپردازند.با این حال نگاه ها همچنان سنگین است و بعضی از زنان بدنساز حتی جرات نمی کنند تا صفحه ای شخصی در یکی از شبکه های اجتماعی باز کنند!

هجوم بعضی از مردان به صفحات آنها،فحاشی و ناسزا و بی ادبی هایی که می کنند باعث می شود از این کار پشیمان شوند.بعضی ها پیشنهاد بی شرمانه می دهند و بعضی ها گمان می کنند که هر طور که بخواهند می توانند با این ورزشکاران حرف بزنند و رفتار کنند.اما اگر پای حرف های آنها بنشینید می بینید که قویتر از آنچه هستند که بشود باورش کرد.

مژگان بختیاری یکی از آنهاست.خودش تلاش زیادی کرده و حالا مربی ای است که شاگردان زیادی را در این رشته ورزشی دارد.او بی پرده از سختی ها حرف می زند و آنجای که لازم باشد حتی حرف هایی می زند که شاید خیلی از زنان ما جرات بیان آن را نداشته باشند: «باید این حرف ها را بزنم،خیلی از خانم های ما آگاهی ندارند و برای اینکه ره صدساله را چند ماهه طی کنند دست به هر کاری می زنند،پودرهای غیر استاندارد می خورند،مکمل های فیک مصرف می کنند و بارها مشاهده شده که هورمون های زنانه آنها به هم می ریزد و صداهایشان مردانه می شود.من باید این حرف را بگویم تا خیلی ها که نمی دانند به آگاهی برسند.»

مژگان بختیاری؛مربی فیتنس بانوان است و حسابی هوای شاگردانش را دارد،آن هم به این دلیل که خیلی از آنها آگاهی ندارند و می خواهند راه صدساله را یک شبه طی کنند.به همین دلیل است که سراغ پودرها،مکمل ها و داروهای ممنوعه می روند و بدون آنکه از تبعات آن با خبر باشند این مواد را استفاده می کنند.جدا از تغییر درهورمون ها و کلفت شدن صدا مشکلاتی دیگری هم به وجود می آید که ممکن است روی نازایی بانوان تاثیر بسزایی داشته باشد.البته همه اینها در یک کفته ترازو است و آنچه بیشتر بانوان را در این رشته تهدید می کند نگاه های بدی است که در جامعه به آنها می شود

.تغییر فرم ظاهری بدن،انجام حرکاتی که خیلی ها آنها را مختص مردان می دانند و البته پیشنهادهایی که گاها بی شرمانه هستند باعث می شود تا کفه دیگر ترازو سنگین تر شود.بختیاری از این می گوید که باید همه آنهایی که مربی هستند دست در دست هم بدهند تا فضایی امن را برای بانوان را به وجود بیاورند.فضایی که در آن دیگر کسی به خودش اجازه ندهد به آنها بی احترامی کند و بانوان بتوانند در محیطی امن هر ورزشی را که دوست دارند انجام بدهند.


مژگان بختیاری مربی و بدنساز

مژگان بختیاری مربی و بدنساز


سختی های ورزش بانوان

اگر بخواهیم از نظر تمرینی و اینطور مسائل بگوییم، دیگر فرقی الان بین آقایان و بانوان وجود ندارد. اما از نظر تهیه مکمل برای مثال در همین رشته بدنسازی واقعا مشکلاتی وجود دارد. مخصوصا برای تهیه کردن مکمل‌های مورد نیاز. حتی مشکل اصل نبودن مکمل‌ها را هم داریم. مثلا الان اگر شما با یک مربی خانم صحبت کنید یا حالت صدایش تغییر کرده و مردانه شده و یا تغییر چهره در صورتش کاملا مشهود است. ریزش مو، ناباروری و کلی مشکلات دیگر هم وجود دارد.اینکه الان خیلی‌ها روی می‌آورند به سمت مکمل‌ها به این دلیل است که دوست دارند خیلی زود شبیه چیزی شوند که در ذهن‌شان دارند. با دیدن عکس‌های مدلینگ‌های خارجی بیشتر به این باور می‌رسند. در حالیکه آنها اصلا حرفه‌شان ورزشی نیست و مشغول کار مدلینگ هستند.

بیشترین ضربه هم جایی خورده می‌شود که همزمان چند استروئید و پتایید با هم مصرف می‌شوند. خوشبختانه دکتر بهداشتی در آخرین کتابی که از خودشان منتشر کردند درباره ترکیب این‌ها گفتند و حداقل کسی اگر می‌خواهد استفاده کند، این کتاب و نکات مربوط به ترکیب مردن مکمل‌ها را بخواند. نکته مهم این است که برای رسیدن به اندام مناسب تغذیه ۷۰ درصد نقش دارد و مکمل ۳۰ درصد. جالب اینجاست آنقدری که مکمل در ایران طرفدار دارد در جای دیگر اینطور نیست. کلا نه در جامعه ما بلکه در جوامع دیگر هم خانم‌های بدنساز را از نظر ظاهری نمی‌پسندند. در ایران هم خوب است که این جا بیافتد که خانم‌های به جای داشتن اندام‌های مردانه بدنسازی شده، ورزشکار باشند و بدن‌شان را به زیباترین شکل بسازند. نه با دارو و استروئید و چیزهای دیگر. چراکه عوارض مکمل‌های مصرف شده هیچوقت از بین نمی‌رود.

اکثر خانم‌ها اما اینطور چیزها را هم به جان می‌خرند. البته که ما در ایران وقتی هیچ ورزشی برای بانوان در رابطه با این رشته نداریم، ارزشی ندارد که آینده زندگی خودشان را به خطر بیاندازند. دخترانی که هرکدام فردا می‌توانند مادر یک فرزند و خانم یک خانواده باشند. متاسفانه این اتفاق پول خیلی خوبی برای مربیان و تولیدکننده‌ها دارد و در مقابل تقاضا هم بالا می‌رود. هیچکس نمی‌داند این مکمل‌ها چطور حتی ساخته می‌شوند. من خودم دیدم که دبه‌های مکمل‌ها را از جایی مثل شهریار می‌خرند و بعد از جاهای دیگر با پودرهای مختلف پر می‌کردند و اصلا هیچ مجوزی برای کار ندارند.

نگاه متفاوت آقایان

نگاه بدی در جامعه ما وجود دارد.اگر این نگاه تغییر کند بدون شک خیلی از مشکلات حل خواهند شد. اگر آقایان سعی کنند خانم‌های ورزشکار را به چشم همان ورزشکار ببینند نه یک زن در جامعه اسلامی. من خودم به شخصه در صفحه شخصی‌ خودم فیلم‌هایی از تمریناتم قرار می‌دادم. با این وجود که حجابم کامل بود. اما باز هم در کنار یک‌سری تشویق‌ها حرف‌هایی هم زده می‌شد که تعجب برانگیز بود. مثلا خیلی از خانم‌های می‌نوشتند چرا اینطور ورزش می‌کنی؟ کار تو باعث شده همسرمان به ما بی توجه باشد! یعنی این نگاه حسادت گونه در بین خود خانم‌ها نیز وجود داشته باشد. خیلی اوقات حتی مربیان نسبت به هم حسادت دارند و مدام سعی در تخریب کردن هم دارند. جدا از آن آقایانی هستند که سعی در تخریب کردن بانوان مشغول فعالیت دارند. به هر حال حیف است اگر این چند مربی باانگیزه خانم که در این رشته فعالیت می‌کنند دلسرد شوند.

حسادت های زنانه

بیشتر حسادت خود مربیان به یکدیگر یا توهین‌های خیلی بد از سوی خود خانم‌ها و حتی آقایان. این‌ها بحث‌های اجتماعی است و بحث‌های درون باشگاهی هم زیاد است که مثلا به مربی بهای خاصی نمی‌دهند و هیچ مربی‌ای درآمد خوبی هم ندارد. من حتی به آنجا رسیدم که گفتم دیگر کار نمی‌کنم. چون باشگاه درک این را ندارد که سرپا ماندنش به دلیل وجود همین مربیان است. حداقل رفتار باشگاه‌دار‌ها با مربیان باید تغییر کند. اگر این اجازه داده شود که خانم‌ها هم با لباس پوشیده بتوانند به شاگردان خود آموزش دهند و آنقدر سخت‌گیری وجود نداشته باشد، خیلی از مشکلات حل می‌شود. اگر سعی شود آموزش‌ها حتی به سطح برسد که کارشناس خانم در تلویزیون کار کند تا دید مردم هم بیشتر شود و تغییر کند. تا الان چون همیشه مربیان آقا این کار را انجام می‌دادند و هنوز هم همینطور است. اگر این اتفاق رسانه‌ای می‌شد مطمئنا نگاه‌ها نیز تغییر می‌کرد.

مشکلات فضای مجازی

گاهی دیدم که بعضی مربیان خانم ناگهان "پیج شان" را تغییر می دهند و می نویسند تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران.من فکر می کنم این هم شامل همان اخطارهایی است که فدراسیون می دهد.البته من چنین مشکلی نداشته ام چون فیلم هایم را با حجاب می گذارم که الان دیگر آن ها را هم برداشته ام خیلی ها می آیند و برای ما پیام می گذارند.البته من خونسرد هستم و سعی می کنم آرام پاسخ بدهم.خیلی هایشان به دایرکت هم می آمدند و سعی می کردم قانع شان کنم که تصورات تان غلط است. خیلی از آن خانم ها الان شاگرد خود من هستند و جذب شدند. مثلا به آن ها می گفتم شما اگر بدن خودت را بسازی شوهرت به کس دیگری نگاه نمی کند.همین خانم راغب شد و آمد شاگرد من شد. جامعه ما جوری است که ما اگر یک مربی آقا را فالو کنیم برایمان حرف در میاورند و این مشکل البته در خود خانواده بدنسازی وجود دارد.مثلا من آقای وحید اکبریان را به عنوان یک استاد فالو و لایک میکردم.ایشان من را بلاک کردند.وقتی علت را پرسیدم گفتند چون مردم حرف در میاورند این کار را کردم که برای من کامنت نگذاری.متاسفانه دیدگاه ها در خود خانواده پرورش اندام منفی است.

توصیه به خانم ها برای مصرف مکمل ها

پایه اصلی این ورزش تغذیه است. 70 درصد کار ما به تغذیه مربوط می شود که شامل مکمل ها هم می شود و 30 درصد باقیمانده ورزش است.شما اگر از رونی کلمن هم برنامه بگیری ولی تغذیه ات مناسب نباشد به نتیجه نمی رسی. درست است که تمرین مهم است اما تمرین اولویتی است که بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.از نظر مکمل باید بگویم که خانم ها می توانند یک سری از این مکمل ها را مصرف کنند زیرا بعضی مواد فقط از طریق مکمل وارد بدن می شوند.مواردی مثل ویتامین سی و امگا 3 را همه نمی توانند از تغذیه کسب کنند و به همین دلیل باید از مکمل استفاده کنند.

این مکمل ها باید از داروخانه ها تهیه شوند و زیر نظر وزارت بهداشت باشند. گفته می شود که مکمل ها درجه یک و دو و سه دارند اما به هیچ وجه اینطور نیست. مکمل ها یا اصل هستند یا فیک. مکمل هایی که شرکت های اروپایی تولید می کنند برای همه یکسان است و فرقی نمی کند که به ایران بیایند یا روسیه.مگر اینکه شبیه آن را در چین یا ایران بزنند. ضمنا باید به بانوان آموزش داده شود که مکمل اصل چیست.هر مکملی که بسته بندی قشنگی داشت و خوش زرق و برق بود اصل نیست. خانم ها شاید سررشته چندانی در بحث مکمل ها ندارند به ویژه شاگردان مبتدی. یکی از مکمل هایی که بدن خانم ها را مردانه می کند استرویید است که من به هیچ وجه اجازه استفاده از آن را به شاگردانم نمی دهم و خودم هم مصرف نمی کنم. شاگردانم گاهی التماسم می کنند که فقط برای یک دوره این مکمل را مصرف کنند اما اصلا چنین اجازه ای به آن ها نمی دهم.

سخت ترین مانع برای ورزش کردن بانوان

سخت ترینش دیدگاه مردم است و مسائلی مثل حسادت خانم ها به یک دیگر و تخریب هایی که انجام می شود ورزشکاران را اذیت می کند.برای مربی هم نبود آرامش در محل کار واقعا مانع بزرگی است. جدای از مسائل مالی که یک باشگاه باید آن را تامین کند، خواسته هایی که یک باشگاهدار آقا از یک مربی خانم دارد بسیار نابه جا است. این وقیحانه ترین خواسته ای است که یک مدیر باشگاه آقا می تواند از یک مربی خانم داشته باشد که الان متاسفانه زیاد شده. خیلی از همکاران من بخاطر عدم وجود آرامش روانی کارشان را از دست داده اند.بنظرم باید بتوانیم یک محیط سالم را برای مربیان و ورزشکاران خانم ایجاد کنیم.در بعد اجتماعی هم همان دیدگاهی که وجود دارد باید با کمک مسئولین و فدراسیون تغییر کند.ما می خواهیم مربیان بتوانند در یک فضای مناسب به شاگردان خود آموزش دهند.ما تابع قوانین هستیم و نمی گوییم که مثلا حجاب نداشته باشیم.

بیمه و احتیاج به آموزش

بیمه ورزشی برای ورزشکاران خانم خیلی مهم است. چون ما حقوق ثابتی نداریم. از رسانه ها هم می خواهم که در شناساندن این ورزش کمک کنند چون بدنسازی بانوان واقعا ورزش مظلومی است.نباید ورزشکارانی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند را تخریب کنند و بگویند با قرص و آمپول به اینجا رسیده. در بحث آموزش هم ما احتیاج به کار داریم.مربیانی داریم که از لحاظ تجربی بسیار قوی هستند اما علم 20 سال پیش را دارند.مربیان باید علم خود را به روز کنند.


هوای هم را داشته باشیم

ما اگر هوای هم را خودمان داشته باشیم کسی نمی تواند از بیرون بین ما تفرقه بیندازد.امیدوارم خانواده پرورش اندام هوای هم را داشته باشند و مسائلی مثل آموزش گسترش یابد. ورزشکاران و مربیان ما باید مطالعه کنند و کتاب بخوانند تا علم شان به روز باشد.باید غرور کاذب را کنار بگذارند.امیدوارم اهالی این ورزش هوای هم را داشته باشند و مسئولین هم هوای این ورزش را داشته باشند.


برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها