ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 10
کد خبر: ۱۱۲۷۲۰
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
«بیش از هر قشری دیگر فرهنگیان و معلمان هستند که با حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش‌وپرورش دوران محمود احمدی‌نژاد به خاطر سیاست‌های پیش‌گرفته شده او و سختی‌های زندگی‌شان آشنایی دارند. وزیر سابقی که اکنون در پنجمین دوره نمایندگی مجلس خود است و در سوابقش عضو هیئت‌رئیسه و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس را دارد.»

تدبیر24»در نظام سختگیر آموزشی مدارس چه حسی زیباتر از اردو رفتن برای دانش آموزان وجود دارد. پلک‌های زیادی شب‌ها از ذوق اردوهای مدرسه به خواب نرفته‌اند. زمان‌هایی که از نظم مدرسه جدا می‌شوی و رها می‌توانی خوش بگذرانی. بازی ازآنجا آغاز می‌شود که باید ابتدا اتاق فکری شکل داد که چگونه می‌توان افکار مردم را برای حرفی که می‌خواهی بزنی جلب کنی و آنچه را که می‌خواهی برایشان با آب‌وتاب تعریف کنی. اگر اتاق فکر به‌درستی عمل کند راه‌هایتأثیرگذار را خوب می‌شناسد، مثلاًمی‌توان برای جلب‌توجه بیشتر با آنچه مردم خاطره دارند، بازی کرد.اردوگاه شهید باهنر سال‌هاست که میزبان دانش آموزان در رده‌های مختلف از شهرهای متفاوت بوده، شهرهای دور و نزدیک به پایتخت که خاطراتی برای دانش‌آموزانیرقم‌زده که هنوز با یادآوری‌اش لبخندی بر لبشان می‌نشیند. در ادامه بازی پشت پرده خبر می‌رسد که آموزش‌وپرورش با بولدوزر تاریخ شیرین دوران مدرسه را نابود کرده. بی‌شک لبخندت به تلخی می‌زند و حس کینه‌ای از مسبب آن بر دلتمی‌نشیند. درحالی‌که اگر اخبار درست به دستت برسد و دستان پشت پرده نباشند، متوجه می‌شوی که مهره بازی پشت پرده‌ایبوده‌ای که هیچ روایت واقعی به تو نداده است.

ماجرای فروش اردوگاه شهید باهنر از کجا شروع شد؟

بیش از هر قشری دیگر فرهنگیان و معلمان هستند که با حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش‌وپرورش دوران محمود احمدی‌نژاد به خاطر سیاست‌های پیش‌گرفته شده او و سختی‌های زندگی‌شان آشنایی دارند. وزیر سابقی که اکنون در پنجمین دوره نمایندگی مجلس خود است و در سوابقش عضو هیئت‌رئیسه و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس را دارد. شخصی که با توجه به سابقه اجرایی‌اش نقش اساسی در سیاست‌های آموزشی و رفاهی فرهنگیان و دانش آموزان کشور داشته است.حال حاجی بابایی تصمیم می‌گیرد در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهوری از تخلفی بزرگ پرده‌برداری کند. حمیدرضا حاجی‌بابایی در نامه‌ خود در جایگاه رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس می‌نویسد: «مطلع شدیم، آموزش‌وپرورش اردوگاه شهید باهنر تهران را به ثمن بخس (یک‌سوم قیمت) در قالب اجاره به‌شرط تملیک در اسفندماه ۱۳۹۵، به فروش رسانده‌اند. در این نامه ابزار نگرانی می‌کند که «با توجه به نقش حیاتی این اردوگاه آموزشی و فرهنگی در تعلیم و تربیت،بهره‌برداری مستمر از آن توسط دانش آموزان و فرهنگیان،این اقدام آموزش‌وپرورش موجب جریحه‌دار شدن احساسات خانواده بزرگ فرهنگیان کشور می‌شود و تبعات گسترده‌ای را به دنبال دارد.» برخورد قاطع با مسببان این موضوع درخواست دیگری است که حاجی بابایی در نامه خود از رئیس‌جمهوربر آن تأکید کرده است. این خبر بازخورد و واکنش‌های فراوانی در میان مردم داشت و فرصتی ایجاد شد تا باری دیگر پرونده فعالیت حاجی بابایی در زمان وزارت او بازخوانی شود.

تعداد محدودی از واگذاری‌های حاجی بابایی

در زمان وزارت حاجی بابایی دبیرستان مروی از قدیمی‌ترین مدارس تهران تخلیه و به موقوفه مروی واگذار شد. حاجی بابایی نه در هیئت دولت و نه بعدازآن به این مصوبه اعتراض نکرد و با عاملیت زکریا یازرلو مدیرکل وقت آموزش‌وپرورش تهران، این مدرسه تخلیه و تحویل موقوفه مروی شد. صدای معلم نشریه مرتبط به فرهنگیان خبر داده بود که شانزده هزار میلیارد تومان ارزش خالص ۱۶۷ آموزشکده‌هایی بود که در سال ۹۰ در زمان حاجی بابایی از آموزش‌وپرورشجداشده است. در استان آذربایجان شرقی و در زمان وزارت حاجی بابایی دانشسرای دخترانه شهید باهنر، بخشی از مدرسه راهنمایی و زمین پشت مدرسه دبیرستان بزرگ آشتاب، مدرسهشهید رجایی، مدرسهفرخی، مدرسه قیام به حوزه علمیه واگذارشده‌اند. صدای معلم که در گزارشی‌ای این چند مورد را افشا کرده در ادامه از فرهنگیان سراسر کشور درخواست کرده چنان چه اموال یا املاکی از آموزش‌وپرورش در زمان وزارت حاجی بابایی واگذارشده‌اند را به این رسانه اطلاع‌رسانی کنند. حاجی بابایی بر چه اساس و یا منطقی این دست‌ودلبازی‌ها را انجام داده است؟ آیا از این واگذاری‌ها سود و یا منافعی نصیب آموزش‌وپرورش و معلمان شده است؟

پاسخ مسئولان وقت در مورد فروش اردوگاه باهنر

با انتشار خبر واگذاری اردوگاه شهید باهنر مسئولان وقت آموزش‌وپرورش شروع به روشن‌سازی این واگذاری کردند. منصور مجاوری مشاور وزیر آموزش‌وپرورش توضیح داد که این وزارتخانه۱۳هزار و ۶۹۵ میلیارد تومان بدهی به فرهنگیان و ارگان‌های مختلف دارد که بخشی از این بدهی‌ها مربوط به سال‌های قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم و در زمان وزارت حاجی بابایی شکل‌گرفته است. وزارتآموزش‌وپرورشبرای رفع این مشکل نامه‌نگاری‌های زیادی با سازمان‌برنامه‌وبودجه انجام می‌دهد تا بتواند این بدهی‌ها را مدیریت و منابعی را جهت پرداخت آن پیدا امانامه‌نگاری و رایزنی‌ها بی‌نتیجه است. پس از گریز زدن به راه‌های مختلف وبه بن‌بست رسیدن وزارت آموزش‌وپرورش،بر اساس گفته‌های مجاوری در سال ۹۵ یکی از سازمان‌های امنیتی و وزارت کشور بر اساس پیگیری‌های فراوان خواهان جلسه مشترکی با وزارت آموزش‌وپرورش و مسئولین سازمان‌برنامه‌وبودجه و سایر دستگاه‌های مرتبط می‌شوند و در آن جلسه مشکلات عمده فرهنگیان و کسری‌ها و تبعیض‌ها و خصوصاً پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشستهو سایر بدهی‌های انباشته‌شده‌یآموزش‌وپرورش در سال‌های گذشته و بدهی‌های قبل از سال ۹۲ مطرحمی‌شود. در آن جلسه پیشنهاد و قرار می‌شود جلسات مشترکی در سازمان‌برنامه‌وبودجه برای حل این مشکل گذاشته شود و مسئولین سازمان‌برنامه‌وبودجه اعلام می‌کنند که اخیراً بودجه سال ۹۵ در مجلس شاهد اصلاحاتی شده است و نمایندگان و شورای نگهبان آن را تصویب و تائید کرده‌اند و با این مصوبه به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده‌شده بود تا نسبت به اخذ اوراق صکوک اجاره اقدام نمایند و با نقدینگی اوراق صکوک اجاره نسبت به پرداخت بدهی‌های دستگاه به افراد حقیقی و حقوقی اقدام شود.

اردوگاه باهنر ضامن رفاه فرهنگیان شد

اردوگاه شهید باهنر که محلی ارزشمند برای فرهنگیان و دانش آموزان است به کمک این قشر می‌آید. وزارت آموزش‌وپرورش بر اساس مصوبه هیئت دولت پیگیری لازم در خصوص تهیه مستندات و مدارک موردنظر برای ارائه به کارگروه را شروع می‌کند. آموزش‌وپرورش باید ملکی را با شرایط مناسب به‌عنوان ضمانت قرار دهد.مشاور بطحایی این‌گونه توضیح می‌دهد که «وقتی تقاضای وام مسکن دارید و می‌خواهید وام بگیرید از شما وثیقه می‌خواهند و مهم‌ترینوثیقه‌ای که می‌توان گذاشت سند خانه یا کارخانه و در کل ملکی معرفی می‌کنند. در آن زمان‌بر اساس لیست املاکی که داشتیم یک ملک که دارای ارزش خاص ازنظر مادی و معنوی برای فرهنگیان، دانش آموزانو خانواده‌ها است را بررسی کردیم و دیدیم اردوگاه شهید باهنر دارای چنین ظرفیتی است.» منصورمجاوری توضیح داده است که تاکنون بازپرداخت طبق برنامه از طریق سازمان برنامه صورت گرفته است و مطمئناً مشکلی پیش نخواهد آمد واردوگاه از ضمانت خارج خواهد شد.

آزموده را آزمودن خطاست

حال که حاجی بابایی بار دیگر خود را در معرض قضاوت شدن قرار داده است باید پاسخگو باشد که او درحالی‌که ۵ دوره نماینده مجلس بوده و ۴ سال عالی‌ترین مقام وزارت آموزش‌وپرورش را در اختیار داشته تاکنون چه اقدامات مثبتی برای حل مشکلات حقوق و مزایا فرهنگیان انجام داده است؟ آیا نباید خطاب به حاجی بابایی گفته شود که تو بخت خویش در دیار آموزش‌وپرورش را آزموده‌ای و آنچه باقی‌مانده بدهی و مشکلات است. شاید استعفا و بازنشستگی برخی از تصمیم گیران بار این مشکلات را کاهش دهد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها