سیاست خارجی براساس منافع ملی باشد قنبری

سیاست خارجی براساس منافع ملی باشد

اعلام خبر توسط رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد تلافی سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران برای آمریکایی‌ها مهم است.
بازگشت ناطق نوری؟ تاجرنیا

بازگشت ناطق نوری؟

هر اندازه که به زمان انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، گمانه‌زنی‌ها درباره گزینه‌های جریان اصولگرا به ویژه علی‌اکبر ناطق‌نوری افزایش می‌یابد.
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 22
کد خبر: ۱۱۳۴۶۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶
می توان به جای مصرف بی رویه بنزین در داخل کشور، با صادرات مازاد بنزین تولیدی، اقتصاد کشورمان را با منابع جدید درآمدی حاصل از صادرات این فرآورده نفتی بهبود ببخشیم.
تدبیر24»سی و یکم تیرماه سال جاری با ثبت مصرف ۱۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در یک شبانه روز رکورد جدیدی در تاریخ مصرف بنزین کشور ثبت شد.

میانگین مصرف بنزین در تیرماه سال جاری به رقم بی سابقه ۹۱ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر رسید. ثبت متوسط مصرف ۳۰ روزه در مرز ۹۲ میلیون لیتر در حالی رقم خورد که ۴ ماه قبل از این تاریخ، میانگین مصرف بنزین کشور در مرز ۸۰ میلیون لیتر بود.

مصرف بنزین در چهارمین ماه سال در مقایسه با مشابه سال گذشته رشدی ۸.۵ درصدی داشته است. در نمودار زیر میزان رشد ماهانه مصرف بنزین در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل آورده شده است.
 
تداوم رشد افسارگسیخته مصرف بنزین +نمودار

نمودار رشد مصرف بنزین (بر حسب درصد) در ۴ ماه نخست سال ۹۷ نسبت به زمان مشابه سال ۹۶

متوسط مصرف روزانه بنزین کشور از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه، ۸۶ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۴ ماهه ابتدایی سال ۹۶) با رقم متوسط روزانه ۷۹ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر، ۹.۶ درصد رشد داشته است.

حدود ۳۱ میلیون خودرو و موتورسیکلت روزانه در سطح کشور تردد می‌کنند که رشد حدودا ۱۰ درصدی مصرف بنزین در ۴ ماهه نخست سال جاری نشان از مصرف بی رویه و بالاتر از نیاز تردد عادی این تعداد وسیله نقلیه است. طبق گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اسفندماه ۹۶، پیش بینی‌ها برای رشد مصرف بنزین در سال ۹۷ رشد ۸.۸ تا ۹ درصدی بود. در پیش بینی اعلامی این مقام مسئول، موضوع افزایش سالانه تعداد خودورو‌ها و موتورسیکلت‌ها و رشد تقاضای سال ۹۷ با توجه به عدم اعمال سیاست‌های بازدارنده دیده شده بود.

احتمال اعمال سیاست‌های بازدارنده برای مدیریت بخش تقاضا در ماه‌های آتی وجود دارد، با این حال بهتر است مردم پیش از آنکه با افزایش قیمت بنزین و یا تعیین سهمیه‌های محدودکننده در کارت‌های سوخت مواجه شوند، خود نسبت به بهینه مصرف کردن بنزین به عنوان یک کالای مهم و استراتژیک، توجه لازم را داشته باشند.

ایران با تولید بیش از ۹۵ میلیون لیتر بنزین در هر شبانه روز، اکنون یکی از کشور‌های خودکفا در تأمین بنزین مورد نیاز مصرفی خود است. می‌توان با بهینه مصرف کردن بنزین در داخل کشور و حذف مصارف اسراف گونه و بی رویه، به ایجاد ظرفیت‌های صادرات بنزین کمک کرد و به جای مصرف بی رویه بنزین در داخل کشور، با صادرات مازاد بنزین تولیدی، اقتصاد کشورمان را با منابع جدید درآمدی حاصل از صادرات این فرآورده نفتی بهبود ببخشیم.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها