کد خبر: ۱۱۴۷۰۷
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
یک توپاز ۴۹قیراطی پس از آنکه سال‌ها به‌عنوان دارایی شخصی نگهداری شده بود حالا در موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا نگهداری می‌شود.
تدبیر24»یک سنگ توپاز سرخ ۴۹ قیراطی که از ارزنده‌ترین و نایاب‌ترین جواهرات جهان، به‌حساب می‌آید به موزه تاریخ طبیعی اسمیتسونیان در واشینگتن اهدا شده و به‌نمایش گذاشته شد.

توپاز سرخ نایاب به موزه تاریخ طبیعی اهدا شد +عکس

این سنگ قیمتی درشت که "توپاز شعله ویتنی" نام گرفته سال‌ها پیش از معدنی در اورو پرتوی برزیل استخراج شده و تاکنون به‌عنوان دارایی‌های شخصی و به‌صورت خصوصی نگهداری می‌شد، اما کورالین رایت ویتنی، مالک فعلی این توپاز، حالا آن را به موزه تاریخ طبیعی اسمیتسونیان اهدا کرده است.

مدیر موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا با اشاره به سخاوت مالک این سنگ قیمتی که آن را به گنجینه سنگ‌های قیمتی جهان اهدا کرده می‌گوید: توپاز قرمز، عموماً به‌رنگ طلایی متمایل به نارنجی است، اما آنچه این توپاز را متفاوت می‌کند رنگ سرخ شفاف آن است، رنگی خاص که حاصل ورود رگه‌هایی از کروم به درون بلور این توپاز، در زمان شکل‌گیری آن است.

توپاز سرخ نایاب به موزه تاریخ طبیعی اهدا شد +عکس

این توپاز نادر، یک کانی سیلیکاتی با ساختار بلوری راست‌لوزی (ارتورومبیک) است که نوع تراش‌خورده آن جواهر است. توپاز به‌صورت بی‌رنگ یا به‌رنگ‌های طلایی، آبی روشن، صورتی مایل به قرمز و سبز روشن با جلای شیشه‌ای یافت می‌شود. این کانی رخ کامل، شکستگی صدفی و خاصیت فلورسانس ضعیف دارد.


برچسب ها: تدبیر24 ، توپاز سرخ
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها