انسداد شریان‌های اقتصادی در صورت نپیوستن به FATF مولایی

انسداد شریان‌های اقتصادی در صورت نپیوستن به FATF

وقتی سیستم مالی جهانی استانداردهایی را تعیین می‌کند، کشورها موظفند تا در چارچوب مشخص شده چرخش‌های مالی خود را انجام دهند.
نهضت جوانگرایی و راه بی‌بازگشت شفافیت شریعتمداری

نهضت جوانگرایی و راه بی‌بازگشت شفافیت

گام دوم انقلاب را با دو نهضت بزرگ جوانگرایی در نظام مدیریتی کشور و مهارت‌افزایی شغلی، به‌سوی آینده برخواهیم داشت.
پنجشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 25
کد خبر: ۱۱۵۴۱۱
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۱
در چند سال گذشته با پیشرفت تکنولوژی‌های اینترنت اشیا و راهکارهای ابری و همچنین روند امیدوارکننده رشد الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، هوشمندسازی ساختمان‌ها، شهرها و فرایندهای صنعتی بیشتر از همیشه موردتوجه قرار گرفته است.

یکی از اجرا مهم پیاده‌سازی این سیستم‌ها فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم به منظور ارتباط و اتصال اشیا مختلف و یکپارچگی آن‌ها با سرویس‌های مختلف و سرورهای تحلیل داده‌ها به منظور پردازش و انجام اقدام مناسب بر اساس داده‌های ورودی است. بنابراین اولین گام برای دستیابی به خانه‌های هوشمند مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا ایجاد بستر لازم برای ارتباط و گفتگوی اشیا است. اگر هوشمندسازی خانه خود را با پروتکل‌هایی نظیر Wi-Fi انجام دهید، می‌توانید با هزینه و زمان کمتری بستر موردنیاز را فراهم نمایید. اما پروتکل‌های بی‌سیم دیگری نظیر LoRa و Zigbee نیز برای این منظور وجود دارد. در ابتدا با مفهوم ساختمان‌های هوشمند بیشتر آشنا شویم.

شاید شما هم پیش آمده است که مجبور شده‌اید به خانه خود برگردید تا از بستن شیر آب، درب و یا خاموش بودن کولر مطمئن شوید، احتمالاً به هوشمند بودن ساختمان و کنترل از راه دور اجزا آن نیز فکر کرده‌اید. در یک خانه هوشمند و با بهره‌گیری از لوازم متصل و یکپارچه، می‌توانید در هرجایی که باشید بر خانه خود نظارت کنید. دوربین‌ها و سنسورهای برخط به شما اجازه می‌دهد تا از طریق گوشی هوشمند بر وضعیت خانه و پارامترهای مختلف آن نظارت داشته باشید و سناریوهای مختلف موردنظر خود را با پیوستگی بخش‌های مختلف ساختمان پیاده‌سازی و اجرا کنید.

خانه هوشمند چیست؟

عبارت "خانه هوشمند" برای توصیف یک ساختمان، شامل یک شبکه ارتباطی برای اتصال لوازم مختلف خانه که اجازه می‌دهد تا کنترل، نظارت و دسترسی کاملی به قسمت‌های مختلف خانه خود داشته باشید، استفاده می‌شود. دستگاه‌های هوشمند به اینترنت متصل می‌شوند و بسیاری از برنامه‌های گوشی‌های هوشمند به شما اجازه می‌دهد تا از طریق Wi-Fi از آنها دسترسی داشته باشید و آنها را کنترل کنید. در یک خانه هوشمند بسیاری از فرایندها بر اساس داده‌هایی که از سنسورها دریافت می‌گردد به صورت خودکار و بر اساس سناریوهای مختلف اجرا می‌گردد.

اینترنت اشیا و ساختمان هوشمند

در گذشته نیز اتوماسیون ساختمان‌ها با پروتکل‌های قدیمی‌تر که عمدتاً نیاز به سیم‌کشی جداگانه‌ای داشتند انجام می‌شد. اما امروزه اینترنت اشیا این حوزه را دچار تحولات اساسی کرده است. تصور کنید همانگونه که گوشی‌های هوشمندمان به اینترنت متصل‌اند، تمامی اشیا در خانه به اینترنت متصل شده و همانند یک کامپیوتر داده‌های مختلف را دریافت، ارسال و پردازش نمایند. با استفاده از اینترنت اشیا بدون نیاز به سیم‌کشی و با استفاده از پروتکل‌های بی‌سیم می‌توان برای هوشمندسازی ساختمان و خانه‌ها در بستر اینترنت و شبکه اقدام نمود. همچنین با توجه به قابلیت‌های توسعه‌ای که در فناوری اینترنت اشیا وجود دارد، داده‌ها می‌توانند نقش کلیدی داشته باشند و با تحلیل و کاوش در داده‌ها و یافتن الگوها و یادگیری ماشین، به هوشمندی در معنای واقعی کلمه نزدیک شد.

خانه هوشمند چه کارکردهایی دارد؟

کاهش مصرف یکی از دستاوردهای مهم در خانه‌های هوشمند است. با هوشمندسازی ساختمان‌ها، در مدت زمان کوتاهی کاهش هزینه انرژی، آب و برق را بر روی قبض‌های خود مشاهده خواهید کرد. همچنین اگر نگران امنیت خانه خود هستید، هوشمندسازی امنیت خانه، خیالتان را تا حدود بسیار زیادی آسوده خواهد کرد، چرا که هم در مواقع خطر به موقع هشدارهای مربوطه را دریافت خواهید کرد و هم از راه دور، در هرجایی که باشید، بر خانه، لوازم و شاید حیوانات خانگی خود نظارت خواهید داشت. سهولت و سبک زندگی مدرن یکی دیگر از دستاوردهای هوشمندسازی ساختمان‌هاست. با این کار از انجام کارهای تکراری در خانه معاف خواهید شد و سیستم‌های هوشمند خانه‌تان، دما، نور، روشنایی مطلوب و حتی موسیقی دلخواهتان را برای شما تدارک خواهند دید.

چگونه یک خانه هوشمند ایجاد کنیم

شما می‌توانید کار هوشمندسازی خانه خود را با تجهیز و نصب یک شبکه که امکان اتصال دستگاه‌ها و سیستم‌های خانگی را فراهم می‌کند آغاز کنید و از یک راهکار خاص مانند روشنایی هوشمند شروع کنید. همچنین می‌توانید از دستیارهای صوتی و یا گجت‌های متصل با تلفن همراه این مسیر را آغاز کنید. در کشورهای توسعه یافته نرخ استفاده از دستیارهای صوتی و گجت‌های هوشمند یک روند افزایشی رو به رشد را نشان می‌دهد. همچنین هوشمندسازی خانه‌ها و توسعه شهرهای هوشمند نیز با جدیت دنبال می‌شود. این جریان دیر یا زود در کشور ما نیز فراگیر خواهد شد و در سال‌های آتی، هوشمندی به یک عامل روتین و بدیهی تبدیل خواهد شد.

محصولات خانه هوشمند چیست؟

یک خانه هوشمند می‌تواند شامل بخش‌های مختلفی باشد. سیستم‌های روشنایی، گرمایش و سرمایش، دوربین‌های نظارتی و امنیتی، درب‌ها و دستگیره‌ها و کلید و پریز تنها بخش‌هایی از خانه شما هستند که می‌توانند هوشمند باشد. اگر کمی بلند پروازانه فکر کنیم می‌توانیم از این حدود فراتر برویم و تمامی وسایل خانه مانند یخچال، فریز، پلوپز، ماکروویو و سیستم‌های صوتی و تصویری و غیره را هم در بستر خانه هوشمند یکپارچه کنیم. در این صورت هرگز نیاز نیست برای کنترل مسیر معکوس را طی کنید و به خانه برگردید. اما لازم است تا هوشمندی از جایی شروع شود. بهتر است آغاز هوشمندسازی از یک یا چند راهکار مرتبط باهم باشد. به عنوان مثال روشنایی خانه، کلیدها و پریزها برای کنترل لوازم برقی به همراه چند سنسور ساده برای پایش وضعیت محیط به همراه اپلیکیشن‌ مربوطه بر روی گوشی هوشمند اعضای خانواده، می‌توانند نقطه شروعی باشد تا از مزیت‌های IoT در خانه خود بهره مند شوید و در عین حال راه را برای توسعه و هوشمندسازی همه جانبه خانه خود فراهم آورید.

برچسب ها: هوشمندسازی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها