سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۰ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۸
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 23
کد خبر: ۱۱۶۰۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
شاید بیشترین زمان انتظار معلمان برای اجرای یک طرح معیشتی، به نام رتبه‌بندی ثبت شده باشد، به تازگی نیز مسئولان از بررسی آن در کمیسیون‌های تخصصی دولت خبر می‌دهند اما آیا کار بررسی این طرح قبل از بودجه ۹۸ در دولت به پایان رسیده و به مجلس می‌رود؟

تدبیر24»یکی از سوالاتی که از سوی فرهنگیان این روزها بسیار پرسیده می‌شود، وضعیت و زمان اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان است. پیش از این قرار بود رتبه‌بندی معلمان از مهر 97 وارد فاز اجرا شود، سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش فروردین امسال گفته بود" اعتبارات وزارت آموزش و پرورش در سال جاری برای پرداخت‌های طرح رتبه بندی کفایت نمی‌کند. یعنی اعتباراتی که در بودجه 97 پیش بینی شده صرف نظر از اجرای طرح رتبه‌بندی است. با این وجود امیدواریم برای مهر 97 با مدیریت منابعی که صورت خواهد گرفت، بخشی از طرح را مورد اجرا قرار دهیم."

اما طرح رتبه‌بندی معلمان  در مهر 97 وارد فاز اجرا نشد و تنها اقدام آموزش‌وپرورش این بود که توانست طرح را به دولت ارائه دهد.  طبق گفته مسئولان وزارتخانه، رتبه‌بندی در کمیسیون‌های تخصصی دولت در حال بررسی است که پس از تایید باید به مجلس ارسال شود.

آنچه اکنون اهمیت به سزایی دارد، این است که رتبه بندی  قبل از ارائه لایحه بودجه 98 تصویب شود تا بار مالی آن در بودجه پیش‌بینی شود اما  طرح هنوز به صحن علنی هیئت دولت نرسیده و در حال بررسی در کمیسیون‌های تخصصی است. دراین باره حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته است: همزمان رسیدن طرح رتبه‌بندی با بودجه به مجلس یا پس از آن باعث می‌شود که رتبه‌بندی به سال 98 نرسد. اگر چه پیگیری‌های آموزش‌وپرورش دیرهنگام است اما دولت باید دو چندان همت کند و معیشت معلمان و رتبه‌بندی اولویت اصلی نظام آموزش‌وپرورش باشد.

پس اگر کار بررسی طرح رتبه‌بندی در دولت طولانی شده و دیر به مجلس ارسال شود، به نظر می‌رسد که تعیین اعتبار مالی آن در بودجه سال 98 دچار مشکل شود و آموزش‌وپرورش نتواند آن را برای سال آینده وارد فاز اجرا کند.

همچنین باید توجه داشت که تامین بار مالی مورد نیاز برای اجرای رتبه‌بندی نبض اجرای آن است و در این باره دو دیدگاه متفاوت در بین مسئولان آموزش‌وپرورش وجود دارد؛ مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش بر این باور است که اجرای رتبه‌بندی به 11 تا 15 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اما علی اللهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش‌وپرورش هم می‌گوید" تا زمانی که قانون نهایی رتبه‌بندی معلمان را نداشته باشیم نمی‌توانیم درباره بار مالی آن تصمیم‌گیری کنیم و هرگونه پیش‌بینی برای اعتبار مورد نیاز اجرای این طرح در شرایط فعلی برآورد اولیه هست"

آنگونه که کارشناسان و نمایندگان مجلس می‌گویند، رتبه‌بندی در صورت اجرایی شدن نه تنها به عنوان مشوقی برای افزایش انگیزه معلمان عمل خواهد کرد بلکه در بحث وضعیت معیشتی آنها نیز تاثیر بسزایی دارد، حتی سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش "رتبه‌بندی" را مهمترین طرح معیشتی برای معلمان می‌داند و این طرح به عنوان یک مطالبه مهم فرهنگیان از دولت مطرح است.

برای اجرای رتبه‌بندی معلمان از سال 98 در مرحله نخست نیاز است که بررسی آن در دولت با سرعت بیشتری انجام شود تا قبل از بودجه به مجلس ارسال شود و پس از آن تامین بار مالی که حدود هشت تا 15 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود، بسیار مهم است.

البته علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش ابراز امیدواری کرده است که همزمان با لایحه بودجه که به مجلس می‌رود، رتبه‌بندی معلمان نیز از دولت به مجلس ارائه شود، اما اگر این اتفاق نیفتاد پیشنهادات مشخص آموزش‌وپرورش برای اجرای آن به دولت و مجلس ارائه خواهد شد و  در لایحه بودجه دولت پیشنهادات مالی رتبه‌بندی را ارائه خواهیم کرد و قطعاً در سال 98 اجرا می‌شود.

حال با توجه به ابراز امیدواری و وعده‌ای که معاون وزیر آموزش‌وپرورش داده است باید دید، رتبه‌بندی معلمان در سال 98 رنگ اجرا به خود می‌گیرد؟


برچسب ها: تدبیر24 ، معلمان
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها