سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - 2020 October 20
کد خبر: ۱۱۷۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶
مسائل و مشکلات اصلی آموزش‌وپرورش از تهدید جان دانش‌آموزان در مدارس فرسوده، برنامه جدید دولت برای فرار از هزینه‌های مدرسه‌داری و طرح‌های مختلف برای جبران کمبود معلم این روزها تحت‌الشعاع حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن قرار گرفته‌اند.
تدبیر24»تغییر و تحولات این روزهای آموزش و پرورش آنقدر با حاشیه همراه شده که تمام طرح‌ها و برنامه‌های این وزارتخانه را تحت‌الشعاع قرار داده است و این حواشی پررنگ‌تر از متن، مسائل و مشکلات اصلی معلمان و دانش‌آموزان را به حاشیه برده است.

در آخرین مورد، ادغام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش با دفتر وزارتی که به نظر می‌رسد با هدف چابک‌سازی ستاد انجام گرفته به حاشیه‌ای دیگر تبدیل شده است که حالا پررنگ‌تر از تمام مسائل و مشکلات جلوه می‌کند و به دغدغه‌ای جدی برای برخی افراد تبدیل شده است، دغدغه‌ای که از جنس مسائل و مشکلات دانش‌آموزان و معلمان این سرزمین نیست و یکبار دیگر بازی‌های سیاسی را عیان‌تر نمایان می‌کند.

همین چند هفته اخیر، اتفاقات تلخ و مهمی برای نظام آموزش‌وپرورش کشور اتفاق افتاد. چهار کودک در جریان آتش‌سوزی دبستانی در زاهدان جان خود را از دست دادند، علت اصلی ماجرا هم به گفته نمایندگان مجلس و حتی خود مسئولان آموزش‌وپرورش، عدم نظارت این وزارتخانه بر وضعیت مدرسه غیردولتی " اسوه" زاهدان بود.

در اقدامی دیگر دولت در لایحه بودجه 98، پیشنهادی را برای گسترش طرح خرید خدمات آموزشی دارد و براین اساس سالانه 10 درصد دانش‌آموزان باید تحت پوشش این برنامه بروند طرحی که در ابتدای راه قرار بود با رویکردی عدالت‌محور در مناطق محروم و کمتربرخوردار و صرفاً در مناطقی که نیروی آموزشی وجود ندارد، اجرا شود حالا  در خدمت توسعه مدارس غیردولتی قرار گرفته است.

در حالی که مدارس فرسوده و استفاده از بخاری‌های نفتی در مناطق محروم هر لحظه جان دانش‌آموزان کشور را تهدید می‌کند و از سوی دیگر دولت سال‌هاست با عدم اختصاص سرانه مورد نیاز به مدارس دولتی، حداقل‌ها را برای آنها فراهم کرده است و در برنامه جدید خود از سال 98 می‌خواهد این حداقل‌ها را هم محدودتر کرده و جریان آموزش در مدارس دولتی را به بخش خصوصی آن هم با یک چهارم هزینه واگذار کند با وجود تمام این مسائل جدی حواشی آموزش‌وپرورش همچنان پررنگ از مشکلات است و فضای مجازی هم در دامن زدن به حاشیه‌ها بی‌تاثیر نیست.

به نمونه‌ای از حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن آموزش‌وپرورش اشاره می‌کنیم؛  اخیرا تغییراتی در ستاد وزارت آموزش‌وپرورش انجام شد و بر این اساس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی با دفتر وزارتی ادغام شد اما این مسئله تحت تاثیر نگاه‌های سیاسی به یک بحران تبدیل شده است تا جایی که برخی عنوان عجیب "کودتا" در آموزش‌وپرورش را برای آن انتخاب کردند و به این نقد دارند که بطحایی در حال چیدن مهره‌های یک جناح سیاسی خاص در آموزش‌وپرورش است.

روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش در مدت اخیر با مسائل و چالش‌هایی مواجه شد که می‌توان به توئیت رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمونی این وزارتخانه اشاره کرد که از فشارهای نمایندگان مجلس و دخالت در عزل و نصب‌های مدیران آموزش‌وپرورش حکایت داشت و همین مسئله با واکنش تند نمایندگان مجلس مواجه شد. تمام این اظهارنظرها و اتفاقات باعث شده فضایی حول آموزش وپرورش شکل بگیرد که بر محور حاشیه‌ها متمرکز است و طبیعی است در چنین فضایی مسائل و اولویت‌های اصلی این وزارتخانه به حاشیه می‌رود.

چه بپذیریم یانپذیرم،  مشکلات دانش‌آموزان و معلمان کشور این روزها ادغام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی با دفتر وزارتی نیست. آنها انتظار تامین حداقل‌ها را دارند، حداقل‌هایی که اگر در حادثه مدرسه زاهدان به آن توجه می‌شد 4 کودک قربانی نمی‌شدند. در چنین فضایی نیاز است به دور از نگاه سیاسی و بازی‌های جناحی، مسائل و طرح‌های مختلفی که آموزش‌وپرورش این روزها از آن پرده‌برداری می‌کند و در مدارس به اجرا می‌گذارد باید از سوی منتقدان و کارشناسان تحلیل شود تا زوایای مختلف آن بررسی و نقاط ضعف و چالش‌های احتمالی آن هشدار داده شود.

برچسب ها: تدبیر24 ، معلمان
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها