ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 05
کد خبر: ۱۱۷۵۰۳
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
یک دهه اخیر برای پرسپولیس پر بود از اتفاقاتی که بخشی از آن تراژدی و بخشی شبیه کمدی بود و البته خاطرات خوش بسیاری نیز برای هوادارانش برجای گذاشت.
تدبیر24»به تازگی چالشی در فضای مجازی به راه افتاده به نام «عکس ۱۰ سال پیش» و از افراد مختلف دعوت می‌شود با حضور در این کمپین، عکس ۱۰ سال قبل خود را دوباره منتشر کرده و با عکس امروزشان مقایسه کنند. این موضوع حسابی در ایران داغ شده تا جایی که حتی پای مردان سیاست و چهره‌های سینما و ورزش را به میان کشیده است. این چالش را، اما می‌توان از زاویه دیگری هم بررسی کرد؛ اینکه از ۱۰ سال قبل تا به حال، چه اتفاقاتی رخ داده و چه حوادثی رقم خورده است.
                                                                         ***
اصلاً بیایید این بحث را در مورد پرسپولیس گسترش دهیم. تیم سرخپوش پایتخت از فروردین ۱۳۸۷ تا امروز که آخرین روز دی ماه ۱۳۹۷ را طی می‌کنیم، چه دستاورد‌هایی داشته، چه افتخاراتی کسب کرده و چه کار‌هایی انجام داده است؟ این یک دهه برای پرسپولیس پر بود از اتفاقاتی که بخشی از آن تراژدی و بخشی شبیه کمدی بود. بیایید سری به یک دهه اخیر بزنیم و بار دیگر خاطرات پرسپولیس در این دهه را مرور کنیم.
۳ قهرمانی لیگ با ۲ مربی
حالا در فصل هجدهم لیگ هستیم. پرسپولیسی‌ها از هفته‌های پایانی لیگ هفتم تا امروز، ۳ بار قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کردند. قهرمانی فصل هفتم با افشین قطبی و درست روز ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۷ رقم خورد. روزی که هرگز از ذهن پرسپولیسی‌ها پاک نمی‌شود؛ گل دقیقه ۶+۹۰ و شادی بی‌حد و حصری که به سکو‌ها رسید. در فصل‌های شانزدهم و هفدهم نیز، این قهرمانی‌ها تکرار شد. بعد از افشین قطبی، این برانکو بود که دو قهرمانی سرخ‌ها را تکرار کرد تا سبد افتخارات تیم پربار شود.
قهرمانی با متخصص حذفی
علی دایی در این یک دهه، دو قهرمانی در جام‌حذفی برای پرسپولیس خلق کرد. او در فصل‌های نهم و دهم توانست به همراه پرسپولیس دو بار جامی را به ویترین باشگاه سنجاق کند که بابتش، جواز حضور به لیگ قهرمانان آسیا می‌دهند. با این دو قهرمانی، صندوق قهرمانی پرسپولیس جذاب‌تر شد. البته در همین مدت، سرخ‌ها یک بار دیگر با یحیی گل‌محمدی به فینال رفتند، اما در نهایت شکست را پذیرفتند تا دست‌شان از جام خالی بماند.
دوجین مربی برای ۱۲ فصل
در یک دهه اخیر ۱۲ مربی روی نیمکت پرسپولیس نشستند. مربیان سرشناسی که هر یک، پرونده جذابی داشتند. افشین قطبی، افشین پیروانی، نلو وینگادا، زلاتکو کرانچار، علی دایی، حمید استیلی، محسن عاشوری، مصطفی دنیزلی، مانوئل ژوره، یحیی گل‌محمدی، حمید درخشان و برانکو ایوانکوویچ نام این ۱۲ مربی است که البته علی دایی در دو مقطع هدایت تیم را برعهده داشت. او در فصل سیزدهم، پرسپولیس را نایب‌قهرمان لیگ کرد.
کارنامه سرخ در لیگ.
اما پرسپولیسی‌ها بعد از قهرمانی در فصل هفتم، در لیگ هشتم مکانی بهتر از پنجمی نداشتند. در دو فصل بعدی، فقط مکان چهارم نصیب سرخ‌ها شد. در لیگ یازدهم، این تیم به بدترین شرایطش رسید و در رتبه دوازدهم ایستاد. در لیگ دوازدهم، هفتمی را دوباره تجربه کردند. در لیگ سیزدهم، این تیم نایب‌قهرمان شد و در فصل چهاردهم، آن‌ها در رتبه هشتمی لیگ ایستادند. سپس عصر جدید سرخ‌ها با برانکو آغاز شد و پس از نایب‌قهرمانی با امتیاز برابر همراه با تیم قهرمان در لیگ پانزدهم، پرسپولیس دو قهرمانی در دو فصل گذشته رقم زد.
مدیرانی که آمدند و رفتند.
اما در همین مدت، ۱۱ مدیرعامل و سرپرست در باشگاه تغییر کردند. حبیب کاشانی، عباس انصاری‌فرد، داریوش مصطفوی، محمد رویانیان، علی پروین، علیرضا رحیمی، حمیدرضا سیاسی، علی‌اکبر طاهری، محمدحسین نژادفلاح، حمیدرضا گرشاسبی و ایرج عرب، مدیران باشگاه پرسپولیس در همین مدت کوتاه و یک دهه اخیر بودند.
بحث جذاب ستاره.
اما پرسپولیسی‌ها پس از قهرمانی در لیگ شانزدهم، با این بهانه که ۱۰ قهرمانی در ادوار لیگ‌های داخلی رقم زده‌اند، یک ستاره روی لوگوی باشگاه ثبت کردند. این ستاره، در پاسخ به ستاره‌های باشگاه استقلال بود که بابت قهرمانی در آسیا رقم خورده است.
۲ شهرآورد فراموش‌نشدنی.
اما سرخ‌ها در این ۱۰ سال، دو شهرآورد داشتند که هرگز از یاد‌ها نمی‌رود. شهرآورد اول، همان بازی ۳ بر ۲ روز ۱۳ بهمن ۱۳۹۰ با هت‌تریک ایمون زاید بود. این شهرآورد با هدایت دنیزلی نه تنها برای سرخپوشان خاطره‌ساز شد بلکه در ذهن اهالی فوتبال برای همیشه حک شده زیرا هیجان بازی واقعاً بالا بود. شهرآورد دوم نیز برتری ۴ بر ۲ در روز ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ بود که با هدایت برانکو رقم خورد. شهرآوردی که در آن، مهدی طارمی (۲)، رامین رضاییان و محسن مسلمان گلزنی کردند.
خداحافظی بزرگان
در این یک دهه، بزرگانی مثل علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، کریم باقری، وحید هاشمیان و... نیز با فوتبال خداحافظی کردند. البته کریمی تلاش زیادی داشت تا شانس بازگشت به پرسپولیس و خداحافظی با پیراهن این تیم را پیدا کند که این اتفاق رخ نداد. فوت هادی نوروزی نیز از آن اتفاقات دردناک در یک دهه گذشته بود که هرگز از یاد‌ها نمی‌رود.
معرفی آقای گل‌ها
در فصل هفتم، محسن خلیلی به همراه هادی اصغری، آقای گل لیگ شدند. سپس مهدی طارمی در فصل‌های پانزدهم و شانزدهم آقای گلی را از آن خود کرد و علی علیپور نیز آقای گلی خود را در فصل هفدهم ثبت کرد. با این حساب، پرسپولیس در ۱۱ دوره گذشته از لیگ توانسته ۴ بار آقای گل را معرفی کند.
فینال رؤیایی
اما شاید مهم‌ترین افتخار پرسپولیس در این یک دهه، صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا بود. صعودی که چهره پرسپولیس را زیباتر کرد و قدرت این تیم در منطقه را نشان داد. سرخپوشان توانستند با ارائه بازی‌های خاطره‌ساز مقابل الدحیل و السد قطر، به فینال برسند، اما از پس کاشیما آنتلرز در فینال برنیامدند. با این حال، صعود به فینال برای‌شان رؤیایی بود.
حرف آخر
پرسپولیس در ۱۰ سال گذشته انواع و اقسام جنجال‌ها را پشت سر گذاشت. این تیم حالا قدرتمند شده و می‌تواند خرید‌های آنچنانی انجام بدهد. مباحث مالی همیشه سرخ‌ها را آزار داد و هیچ وقت سهامش خصوصی نشد. سرخ‌ها در این سال‌ها، جذاب‌تر به نظر می‌رسند و هواداران‌شان نسبت به گذشته، حمایت بیشتری از آن‌ها می‌کنند. پرسپولیس می‌تواند از امروز به فکر ساختن یک دهه جذاب در آینده باشد تا وقتی ۱۰ بعد خواست به گذشته اش برگردد، چیزی جز افتخارات تازه نبیند.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها