سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
يکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 25
کد خبر: ۱۱۷۶۷۲
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳
وزیر رفاه:
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در مبارزه با فقر متاسفانه با معلول آن یعنی فقر مطلق مبارزه می کنیم. 7 هزار میلیارد تومان نیز برای این کار تعیین شده است که 36 درصد آن سهم تامین اجتماعی و 40 درصد سهم بهزیستی است، در حالی که راه درست پیشگیری از آسیب های اجتماعی است.
تدبیر24»محمد شریعتمداری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: پیشگیری در آسیب های اجتماعی مقدم بر درمان است، مشورت هایی را به سازمان های سیاستگزار ارائه می دهیم که حرکت ماشین تولید فقر کند شود یا اینکه تولید آسیب های اجتماعی کندتر شود.
وی ادامه داد: باید به این موضوع اذعان کرد که موضوع آسیب‌های اجتماعی در جامعه اهمیت پیدا کرده است و امروز مورد توجه بزرگان نظام قرارگرفته است و مقام معظم رهبری نیز جلسات منظمی را در مورد مسئله آسیب های اجتماعی تشکیل داده اند و شخصاً از دستگاه های اجرایی در جهت پیشبرد اهداف کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی گزارش هایی را می گیرند.
وزیر رفاه تأکید کرد: ما مسئولان اجرایی باید با توجه به قوانین و حمایت ههای بالادستی در پایین دست بتوانیم صرفا با تکیه بر شرکای اجتماعی خود و جلب حمایت همه آنها و با خروج دولت از تصدی گری و نشستن دولت در بخش‌های تنظیم مقررات نظارت و تشویقی، بر پدیده های مهم آسیب های اجتماعی فائق بیاییم و باید تلاش کرد تا حرکت ماشین تولید آسیب اجتماعی را کمرنگ و کند کرد.
وی ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد و توصیه های سیاستگزاری مناسب را با بررسی بالینی آسیب های اجتماعی در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از مأموریت‌های خود قرار داده‌ایم.
شریعتمداری افزود: باید بررسی بالینی صحیح انجام داد و آن وقت مطالب را منعکس می‌کنیم که مریض دچار چه عوارضی است و بررسی علت بروز این حوادث از مهمترین اولویت هاست.
وی تاکید کرد: با بررسی بالینی آسیب های اجتماعی سیاست ها باید بتواند ماشین تولید آسیب های اجتماعی را متوقف کند، این حرکت جمعی می تواند حرکت آن را کُند، کند و این امر از مأموریت های اولیه ماست.

* با اورژانس های اجتماعی و خبرهای زیر پوست شهر
وزیررفاه گفت: قدم اول تقویت اورژانس های اجتماعی است. باید در همه مراکز جمعیتی کشور شرایطی را فراهم کنیم و مطلع شویم از آنچه که در زیر پوست شهر در جریان است، آنچنان که چهره های خشنی از معتادان متجاهر و همین طور برخی محرومیت ها را در جامعه می بینیم.
شریعتمداری ادامه داد: آنچه زیر پوست شهر در جریان است از اهمیت بیشتری برخوردار است و با توسعه اورژانس های اجتماعی به این معنا کمک می‌کنیم.
وی اضافه کرد: این دو اقدام شامل آسیب شناسی آسیب های اجتماعی و تقویت اورژانس اجتماعی دو کار زیربنایی است. در حوزه روبنایی نیز قاعده شرکای اجتماعی و جلب همکاری بیشتر در بخش های مختلف را داریم که شامل کودکان کار تا توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، آموزش های فنی و حرفه ای در مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی با مزیت های توسعه صنایع دستی در جهت رفع بیکاری و همین طور توسعه اشتغال است که موجب کاهش های اجتماعی می‌شود.
وزیر رفاه ادامه داد: متاسفانه در تامین منابع فقط با فقر مطلق برخورد می کنیم به طوری که 7 هزار میلیارد تومان در این حوزه تعیین کرده اند و چندین تبصره و بند جدید در این حوزه آمده است که 36 درصد سهم سازمان تامین اجتماعی و حدود 40 درصد هم در سازمان بهزیستی است و قدم هایی در جهت بهتر شدن وضعیت منابع برداشته شده است اما کار اساسی پیشگیری است.
وی تأکید کرد: از این مجموعه ها برای کنترل آسیب های اجتماعی استفاده های شود و همچنین با نصب مدیران جوان به خصوص در سازمان بهزیستی که مکانی مناسب برای برخورد با این مسائل است، شاهد تحرکات بیشتری در این حوزه خواهیم شد.
وزیر رفاه در پاسخ به این سوال که از دیدگاه وی بالاترین آسیب اجتماعی که در حال حاضر جامعه را تهدید می‌کند، چیست، گفت: با وجود فشار تحریم ها از سوی نظام سلطه، وضع معیشت مردم به گونه ای است که افرادی که زیر خط فقر قرار می‌گیرند رو به افزایش است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.
شریعتمداری ادامه داد: یکی از عوامل مهم و ایجاد کننده این موضوع عدم توانایی از صیانت از اشتغال موجود است و همچنین استفاده ناکارآمد از منابع موجود برای ایجاد مشاغل جدید است و این مسائل نگرانی های من در این حوزه است.
برچسب ها: تدبیر24 ، میلیارد
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها