سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 28
کد خبر: ۱۱۷۸۶۶
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۴
با اجرای طرح خرید خدمت گرچه دولت به‌ازای هر معلم ۱.۵ میلیون تومان در هزینه‌هایش صرفه‌جویی می‌کند، اما تصور کنید اگر سالانه سرنوشت ۱۰ درصد از معلمان کشور به این شرایط معیشتی بحرانی‌شدن وضعیت آموزش و پرورش کشور باشیم؟

تدبیر24»دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ دو تبصره جنجالی را به مجلس ارائه داده است که درصورت تصویب این دو تبصره، فاتحه آموزش و پرورش خوانده خواهد شد. این طرح دولت که در بند چهارم تبصره ۱۹ و جزء یک بند «ب» تبصره ۲۱ لایحه بودجه آمده است،

تاکید دارد دولت سالانه باید ۱۰ درصد از خدمات مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش را از طریق خرید خدمت از مدارس غیردولتی تامین کند.

در این طرح اگرچه دولت بر اصل آموزش رایگان تاکید کرده، اما مساله این است که با اجرای شتاب‌زده این طرح، تا ۱۰ سال آینده عملا همه کارکنان رسمی آموزش و پرورش به نیروهای مازاد تبدیل خواهند شد که باید با این نهاد خداحافظی کنند.

همچنین بررسی آماری نشان می‌دهد در شرایط فعلی هم حقوق معلمان ایرانی بسیار کمتر از حقوق همتایان آنان در کشورهای همسایه است که با اجرای طرح خرید خدمت نیز این میزان به نصف کاهش خواهد یافت. همچنین از آنجاکه مدارس غیردولتی به‌دنبال استخدام نیروی آموزشی باصرفه هستند،

کیفیت آموزشی مدارس کشور به‌شدت آسیب خواهد دید. بیکاری فصلی و ناامنی شغلی از دیگر چالش‌های پیمانکاری‌سازی آموزش و پرورش در طرح خرید خدمت است که این امر نیز موجب کاهش کیفیت آموزشی مدارس خواهند شد.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر فقط ۱۲ درصد دانش‌آموزان کشور در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند که آموزش و پرورش در نظارت روی آنها دچار مشکلات بسیار زیادی است، حالا اینکه دولت چگونه می‌خواهد کل سیستم آموزشی کشور را به دست مدارس غیردولتی بسپارد، همین موضوع از سردرگمی دولت در تعیین اولویت‌های کشور است.


برچسب ها: تدبیر24 ، دولت
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها