سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴
جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
کد خبر: ۱۱۸۵۸
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۸
دیوید ایگنیشس، ستون نویس مشهور واشنگتن پست، که اخیرا به تهران رفت ، از جمله با حسین شریعتمداری سردبیر کیهان ملاقات کرد و در مقاله ای نوشت:
تدبیر24: دیوید ایگنیشس، ستون نویس مشهور واشنگتن پست، که اخیرا به تهران رفت ، از جمله با حسین شریعتمداری سردبیر کیهان ملاقات کرد و در مقاله ای نوشت: با گوش دادن به سخنان او در مورد سیاست های ایران، می فهمید چگونه رسیدن به توافق اتمی که به نظر می رسد بسیاری از ایرانیان می خواهند دشوار خواهد بود.

 

دیوید ایگنیشس، ستون نویس مشهور واشنگتن پست، که اخیرا به تهران رفت ، از جمله با حسین شریعتمداری سردبیر کیهان ملاقات کرد و در مقاله ای نوشت: با گوش دادن به سخنان او در مورد سیاست های ایران، می فهمید چگونه رسیدن به توافق اتمی که به نظر می رسد بسیاری از ایرانیان می خواهند دشوار خواهد بود.

شریعتمداری آشکارا می گوید به مصالحه با غرب معتقد نیست. او برنامه اتمی را یک مقوله هویتی و ساختاری می بیند و اظهار عقیده می کند زمانی حل خواهد شد که یک طرف هویتش را رها کند. می گوید به گمان او ایران نباید موافقتامه اتمی در ژنو را امضا می کرد و بر این نظر است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، وقتی گفت توافقنامه حق ایران برای غنی سازی اورانیوم را تضمین می کند، روحانی را گمراه کرد.
شریعتمداری گفت: "این آقا راست نگفت". 
دیوید ایگنیشس در ادامه این پرسش را مطرح می سازد که آیا تندروهایی مانند شریعتمداری می توانند از توافق جلوگیری کنند؟ و می نویسد: هرچند به گفته یک بانکدار، ظریف از حمایت ۹۰ درصد مردم ایران برای مذاکره درباره توافقی که تحریم ها را کاهش دهد برخوردار است، اما گروهی که شریعتمداری آنها را نمایندگی می کنند ممکن است دست بالا را داشته باشند.

تهران با شیوه زندگی مردم و شعارها بر دیوارها که کمرنگ می شود، به شهری بین پیونگ یانگ و لس آنجلس شباهت دارد. دیدار از آن روشن می سازد ایران در مذاکرات اتمی، به گفته شریعتمداری، با یک جدال داخلی بر سر هویت روبرو است، و مجادله های نمایان بین ظریف و منتقدینش آنرا آشکار می سازد.

دیوید اگنیشس حمایت عمومی از روحانی را تا حدودی ناشی ازخستگی پس از ۸ سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد می داند و به نقل از سعید لیلاز، روزنامه نگار و اقتصاد دان می گوید اگر او دوباره کاندیدا شود بهتر عمل خواهد کرد

به نظر می رسد احمدی نژاد توانسته بود غرب را با اظهارات تندش شوکه کند اما در نظر بسیاری از ایرانیان اقدامات او نامناسب بود. خاطرات نیمی از مردم از احمدی نژاد یادآور وضعیت بد اقتصادی و فساد است.

دیوید اگنیشس رونق سفرهای کم خرج به جوامع کمتر محدود تر مانند ایروان، پایتخت ارمنستان، و تفلیس، پایتخت گرجستان، را یادآور می شود. به گفت و گوبا شریعتمداری باز می گردد که چنین کارهایی را «وسوسه های غرب و مسموم کننده» می داند. او همچنین یادآور می شود به مکالمه تلفنی پرزیدنت اوباما با روحانی مشکوک است.

از او پرسیدم که آیا روحانی را باید اعدام کرد. در جواب لبخند زد و گفت: "ما به ادب معتقدیم." 

منبع:صدرا نیوز

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها