سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 29
کد خبر: ۱۱۸۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
وزیر نفت با اشاره به این که بازار نفت در اثر تحریم‌ها علیه ایران، روسیه و ونزوئلا و تنش‌ها در لیبی شکننده شده است هشدار داد: اگر بخواهند فشار را بر روی ایران اضافه کنند، این شکنندگی به طرز غیر قابل پیش بینی اضافه خواهد شد.
تدبیر24»بیژن نامدار زنگنه، وزیرنفت با حضور در برنامه پارک شهر رادیو تهران درباره اینکه بعضی‌ها می‌گویند، اگر سکو‌های نفتی احداث شده در هورالعظیم می‌خواست در خشکی احداث شود، ۳۰ درصد گران‌تر می‌شد، تصمیم گرفتند این کار را کنند.

زنگنه بیان کرد: این یک دروغ بزرگ است که دشمنان ایران منتشر می‌کنند. برخی از دوستان نیز باور کردند و بازنشر کرده اند. در حال حاضر اگر فیلم‌هایی که در رسانه‌ها منتشر شد، نشان می‌دهد، تمام تأسیساتی که ما احداث کردیم دور تا دور آن را آب گرفته است و محدوده‌های بسیار کوچیکی (مثلاً ۱۰۰ مترمربع که چاهمان یا دکل حفاری مان) آنجا بوده است توانسته ایم حفظ کنیم.

وزیر نفت گفت: از جانب وزارت نفت هیچ منعی وجود ندارد. هیچ زمانی منع وجود نداشته است. همواره سیاست ما این بوده است که اکوسیستم هورباید به عنوان یک سیستم زنده در طبیعت بماند و برای همین هزینه‌هایی به ما اضافه شد، نه اینکه کم شود.

زنگنه ادامه داد: مسائلی را مطرح کردند و البته مدیریت این امر دست وزارت نفت نیست، مدیریت دست ستاد بحران استان است. آن‌ها هر دستوری دادند ما اعلام آمادگی کردیم. در حال حاضر هم اگر دستوری دهند، ما آمادگی داریم. اخیراً هم در خوزستان اعلام کردم که هر اقدامی که بخواهند انجام دهند ما آماده ایم. حالا هم می‌توانند خودشان انجام دهند و هم اینکه به ما بگویند.

وی بیان کرد: هر دستوری می‌خواهند بدهند که از این سد‌های موقتی یا دائمی که ساخته اند، شکافته شود یا به ما بگویند یا خودشان انجام دهند. ما ابزاری نداریم که بخواهیم جلوگیری کنیم. در حال حاضر هم سراسر هور را آب گرفته است. اگر جایی آب نگرفته است به دلایل طبیعی مانند پستی و بلندی‌ها است.

وزیر نفت گفت: هیچ کس در ذهنش این نبوده است که به خاطر حفظ تأسیسات نفتی به جان و مال مردم خسارت بزند. اگر آب در برخی از قسمت‌های هور رفته و برخی دیگر کمتر یا بیشتر رفته است، به خاطر پستی و بلندی‌های زمین است.

زنگنه در پاسخ به اینکه آقای صدر ساداتی در صفحه اینستا ویدئویی منتشر کرده که آب در هورالعظیم حداکثر تا مچ پای وجود دارد گفت: مدیریت آب در هورالعظیم ربطی به وزارت نفت ندارد که وزارت نفت اجازه دهد یا ندهد. تصمیم با ستاد بحران استان است. استانداران صحبت کردند و گفتند که وزارت نفت حتی درخواستی از ما نداشته است. آن‌ها خودشان تصمیمات درستی گرفتند.

وزیرنفت اظهار داشت: ما خسارت‌های زیادی در سیل دیدیم. در اهواز هم در تلمبه خانه‌های ما و واحد‌های بهره برداری ما محصور در سیل هستند. نفت هم وظیفه کمک به سیل زدگان را انجام می‌دهد و هم اینکه سوخت، گاز و سوخت مایع مردم را تأمین می‌کند و هم جریان وظایف ذاتی خود را برای سوخت پالایشگاه و صادرات را هم تأمین می‌کند. اما من گفتم تمام امکانات در اختیار مردم سیل زده باشد. اگر لازم است از جا‌های دیگر امکاناتی برای کمک به سیل زدگان ارسال کنند. آنچه مهم است این است که در نفت و پتروشیمی خسارت دیده ایم. اما اول باید مشکلات مردم را حل کنیم.

وی در پاسخ به اینکه روز گذشته یکی از مسئولان اعلام کردند که آبگیری از کانال سلمان را از ترس اینکه یک لکه نفتی آنجا وجود داشته است متوقف کرده اند افزود: هیچ نشتی از نفت تا کنون اطلاع داده نشده است. حتی هر جا‌هایی که نگران بودیم آسیب برسد. هم تولید را قطع کرده ایم و هم لوله‌ها را از نفت خالی کردیم.

زنگنه درباره تهدید جدید وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه فشار و تحریم‌ها بر ایران بیشتر و تمدید خواهیم کرد افزود: ما به کارمان ادامه می‌دهیم، آنچه که مهم است، این است که بازار شکننده است. این نیست که عرضه خیلی بالاتر از تقاضا باشد یا حتی ظرفیت‌های مازاد زیاد باشد. حرف‌هایی زده می‌شود که بیشتر تبلیغاتی است تا بازار را آرام کنند. اما هر روز بازار گران‌تر می‌شود، و این نشان دهنده نگرانی بازار است.

وی گفت: آقای ترامپ باید انتخاب کند که می‌خواهد فشار بر ایران اضافه کند یا قیمت سوخت را در پمپ بنزین آمریکا پایین یا بالا نگه دارد.

وزیر نفت گفت: در حال حاضر ونزوئلا مشکل دارد. روسیه را هم تحریم کرده اند، لیبی هم نا آرام است. در آمریکا هم بخشی از تولید از بین رفته است. این‌ها نشان می‌دهد که وضع تولید و عرضه و تقاضا بسیار شکننده است. اگر بخواهند فشار را بر روی ایران اضافه کنند، این شکنندگی به طرز غیر قابل پیش بینی اضافه خواهد شد.

زنگنه در پاسخ به اینکه اگر تصور کنیم وضع کنونی سودان به نفع محوری پایان پذیرد که عربستان حمایت می‌کند و در ونزوئلا این فشار‌ها ادامه یابد، آن موقع آیا فکر می‌کنید آمریکا موفق به فشار بیشتر بر ایران خواهد شدافزود: سودان در بحث نفت عددی نیست. عمدتاً نفت در سودان جنوبی است، اما این اتفاقات در سودان شمالی است که نفتی وجود ندارد. ونزوئلا ادامه این وضع فشار را بر آمریکا هم اضافه می‌کند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها