ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 08
کد خبر: ۱۱۸۹۱۸
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۸
سخنان ظریف در نیویورک پیامی جدید از سوی دستگاه سیاست خارجی کشور به همراه خود داشت و از آمادگی ایران برای مذاکره در شرایط برابر حکایت می‌کرد.
تدبیر24»طرح سخنان اخیر و اعلام آمادگی برای تبادل زندانیان اگر نتیجه‌‌‌ای نیز در پی نداشته باشد، می‌تواند به عنوان حسن نیت ایران برای آغاز مذاکره در شرایط برابر تعبیر شده و نشان دهد که هنوز به‌رغم همه مشکلات، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نگاه دقیقی به تحولات دارد. از طرفی سخنان وزیر امورخارجه نشان می‌داد که مسائلی مانند تبادل زندانیان یک گام رو به جلوست. در مساله برجام نیز مشابه این امر اتفاق افتاد و تعدادی از زندانیان آمریکایی و مرتبط با آمریکا آزاد شدند و ایالات متحده نیز در مقابل تعدادی از ایرانیانی که به دلیل مسائل مرتبط با تحریم زندانی شده بودند را آزاد کرد و همین امر باعث پیشرفت در مذاکرات شد. آمریکا دستگیری متهمان در ایران را به نوعی مقابله به مثل می‌دانست اما این‌گونه نیست و آن‌ها نمی‌توانند ابتدا آزادی زندانیان خود را خواستار شوند و سپس با وعده‌ای نسیه، قول آزادی زندانیان ایرانی را بدهند. در مجموع ایالات متحده در حال حاضر مصمم است تا به هر روش ممکن به مناقشه با جمهوری اسلامی ادامه دهد. روش‌های دیپلماتیکی که از سوی طرفین به کار گرفته می‌شود می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که دو طرف تا چه میزان آمادگی دارند. اگر مشخص شود که دو طرف نمی‌خواهند یا نمی‌توانند تنش‌ها و اختلافات را از روش‌های دیپلماتیک مدیریت کنند؛ آنگاه شرایط سخت‌تری ایجاد خواهد شد. شرایط خاص نیز صرفا به معنی تقابل مستقیم نیست، محاصره شدید اقتصادی نیز به عنوان جنگ تعبیر می‌شود و آسیب‌های زیادی در پی خواهد داشت. ایران نیازی به عقب‌نشینی در مسائل خود ندارد. سخنان محمدجواد ظریف در خصوص اینکه دونالد ترامپ مذاکره می‌خواهد و «بی‌تیم» مانع به وجود آمدن مذاکره در شرایط برابر می‌شوند، نیز نگاه خاصی به حساب می‌آید و باید منتظر ماند و دید که پاسخ واشنگتن به این اظهارات چه خواهد بود. ایران ابزارهای قدرتی در منطقه مانند سوریه و یمن دارد که می‌تواند به وقت لزوم از آن‌ها استفاده کند و در کنار دیگر ابزارهای قدرتی که در اختیار دارد، از آن‌ها به عنوان راهی دیپلماتیک برای بهبود شرایط بین‌المللی ایران بهره ببرد.


فریدون مجلسی، تحلیلگر مسائل بین‌الملل
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها