ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 25
کد خبر: ۱۱۹۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
یک پایگاه خبری در یادداشتی نوشت که واشنگتن از گسترش روابط دولت جدید بغداد با تهران و همچنین سفر نخست وزیر این کشور به برخی کشورهای اروپایی خشمگین شده است.
تدبیر24»پایگاه خبری العهد لبنان در یادداشتی به قلم عادل الجبوری تحت عنوان " چرا واشنگتن از عراق خشمگین است" نوشت: منابع نزدیک به دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق اعلام کردند که آمریکا اخیراً پیام‌های شفاهی برای آنها فرستاده است و اعلام کرده است که نسبت به سفر اخیر عادل عبدالمهدی به برخی کشورهای اروپایی و امضای توافقنامه با شرکت زیمنس آلمان در زمینه برق خشمگین است زیرا کاخ سفید زودتر از کشورهای اروپایی در یک دعوت رسمی از عبدالمهدی خواست تا به واشنگتن برود.

در این یادداشت آمده است: دلیل خشم آمریکا از عراق تنها به دلیل سفر عبدالمهدی به اروپا نیست بلکه بخش عمده آن به دلیل گسترش روابط تهران و بغداد و همچنین عدم آمادگی عراق برای پایبندی به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است.

نویسنده در ادامه می‌گوید: دولت جدید عراق به ریاست عادل عبدالمهدی از همان روزهای اول اعلام کرد که به دنبال سیاست خارجی متعادل و به دور از هرگونه محور منطقه‌ای است. دولت عراق اعلام کرد که منافع ملت عراق اولویت ما است و عراق به جای اینکه به میدانی برای تصفیه حساب تبدیل شود باید به نقطه‌ای برای تفاهم و حل اختلافات تبدیل شود. عادل عبدالمهدی در سفرهای خود به امان، تهران، قاهره، ریاض، برلین و پاریس تاکید کرد که دولت عراق به دنبال ایجاد سیاست باز با کشورهای همسایه و همچنین ایجاد روابطی است که در راستای ثبات، امنیت و پیشرفت کشورهای منطقه و جهان است.
در بخش دیگری از این یادداشت با اشاره به اینکه واشنگتن از اختلاف دیدگاه‌های نخست وزیر عراق با آنها خشمگین است، آمده است: واشنگتن امیدوار بود که بغداد از تهران دور شود و یا حداقل بیشتر از چیزی که هست به آن نزدیک نشود؛ به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران پایبند باشد، برای کم کردن اثرات تحریم به تهران کمک نکند، نیروهای سیاسی نزدیک به ایران را تضعیف کند و الحشد الشعبی را منحل و یا تفکیک کند.

نویسنده می‌گوید: آمریکا از بغداد می‌خواست که از تهران دور شود و در مقابل به برخی پایتخت‌های عربی و خصوصاً ریاض نزدیک شود و این مساله را می‌تواند از واکنش آمریکایی‌ها به سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران به عراق در مارس گذشته و همچنین سفر عادل عبدالمهدی به ریاض در آوریل گذشته فهمید. اما دولت عبدالمهدی در راستای دیدگاه‌های آمریکا حرکت نکرد و در بیشتر مواضع بر تقویت روابط با تمامی طرف‌ها و حل اختلافات از طریق دیپلماسی تاکید کرد.

نویسنده در بخش دیگر این یادداشت با اشاره به اینکه آمریکا انتظار داشت عبدالمهدی سفر بین المللی خود را از واشنگتن آغاز کند و سفر وی به برلین و همچنین امضای چند توافق نامه آنها را خشمگین کرده است، می‌گوید: در حقیقت آمریکا تلاش می‌کند تا در تمام زمینه‌ها در عراق نفوذ داشته باشد و همانگونه که تلاش می‌کند عراق را از ایران دور کند با اسلوب و روش‌های دیگر تلاش دارد اتحادیه اروپا، روسیه، چین و ژاپن را نیز از بغداد دور کند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها