سخن جمهور به رئیس‌جمهوری ربیعی

سخن جمهور به رئیس‌جمهوری

توسعه استانی سیستان‌وبلوچستان هم چیزی نیست که صرفاً بتوان از طریق رهنمود‌های مرکزگرایانه به آن رسید و ما مرکزنشینان باید صدای جوامع محلی باشیم.
محور گاندو- پمپئو علیه دیپلماسی کم هزینه ظریف ذاکریان

محور گاندو- پمپئو علیه دیپلماسی کم هزینه ظریف

وزیر امور خارجه ایران از ابتدای آغاز مسئولیت خود سعی کرد بر پایه مبانی علمی، حرفه‌ای و تخصصی دانش روابط بین‌الملل عمل کند.
يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 21
کد خبر: ۱۱۹۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
یک متخصص غدد با بیان اینکه افت قند خون شدید بیماران دیابتی و ورود به مرحله کُما بعضاً بی علامت است، گفت: در همین راستا توصیه می‌شود بیماران دیابتی روزه دار هیچگاه تنها نباشند و در هر زمان دارو و وسیله سنجش قند خون را نیز کنار خود داشته باشند.
تدبیر24»کارون شاه ابراهیمی با بیان اینکه بیماران دیابتی با رعایت شرایطی می‌توانند در ماه رمضان روزه‌داری کرده و از برکات این ماه مبارک بهره‌مند شوند، گفت: هر بیمار دیابتی با هر شرایط جسمی که دارد باید پیش از روزه‎‌داری حتماً با پزشک خود مشورت کند.

وی افزود: به طور کل هر بیمار دیابتی که قند خون تنظیم شده داشته باشد و داروهای خود را منظم مصرف کند، می‌تواند روزه بگیرد.

شاه ابراهیمی نسبت به روزه داری بیماران دیابتی که انسولین تزریق می‌کنند هشدار داد و افزود: این بیماران نباید روزه بگیرند، چرا که امکان دارد با عدم دریافت انسولین وارد کُما شوند.

وی افزود: همچنین بیمارانی هم که قند خون بالای ۲۵۰ دارند و یا دارویی مصرف می‌کنند که موجب افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون می‌شود نیز باید از گرفتن روزه اجتناب کنند.

شاه ابراهیمی تصریح کرد: این بیماران نباید احساس کنند که با روزه‌داری قند آنها پایین می‌آید، چرا که نتیجه در این زمینه عکس است و با کم آبی بدن، غلظت قند خون بالاتر می‌رود.

شاه ابراهیمی خاطرنشان کرد: در مجموع پزشک بعد از معاینه بیمار می‌تواند نسبت به روزه داری بیماران دیابتی نظر دهد و این بیماران نباید سرخود اقدام به روزه‌داری کنند.

این متخصص غدد به بیماران دیابتی روزه دار نیز توصیه کرد حتماً قند خون خود را در طول مدت روزه بطور مداوم اندازه بگیرند و بهتر است این کار را قبل از افطار، دو ساعت بعد از افطار، قبل از سحر و در طول روز انجام دهند.

وی تصریح کرد: چنانچه بیمار دیابتی روزه دار در طول روز دچار علائم افت قند خون و ضعف و بی‌حالی شد باید سریعاً روزه خود را افطار کند.

این متخصص غدد، افزایش تپش قلب، لرزش بدن، احساس گرسنگی شدید، احساس ضعف عمومی، گیجی و خواب آلودگی را از جمله علائم افت قند خون عنون کرد و افزود: بیماران دیابتی با مشاهده این علائم باید بلافاصله روزه خود را افطار کنند.

شاه ابراهیمی هشدار داد: بیماران دیابتی روزه دار تحت هیچ شرایطی نباید در طول مدت روزه تنها باشند، چرا که در برخی موارد بدون هیچ گونه علامتی قند خون یکباره دچار افت شدید شده و فرد وارد کُما می‌شود.

وی افزود: در همین راستا این افراد نباید تنها بمانند و حتماً باید دارو و وسیله سنجش قندخون را در کنار خود داشته باشند.

این متخصص غدد در خصوص اقلام خوراکی مجاز برای بیماران دیابتی در زمان افطار و سحر نیز گفت: با توجه به اینکه بدن ساعات طولانی گرسنه بوده، این بیماران می‌توانند از قندهای ساده مانند خرما استفاده کنند، اما باید توجه داشته باشند که مصرف این خوراکی‌ها باید بسیار کم باشد.

شاه ابراهیمی افزود: بعد از گذشت مدتی این بیماران می‌توانند برای وعده شام کربوهیدارت های پیچیده مانند نان و برنج را مصرف کنند.

وی نسبت به روزه داری بیماران دیابتی بدون صرف وعده سحری هشدار داد و افزود: این وعده برای بیماران دیابتی بسیار حائز اهمیت است و روزه داری بدون صرف سحری می‌تواند آنها را با افت شدید قند خون مواجه کند و برای این وعده هم مصرف کربوهیدرات‌های سحری مانند برنج ونان توصیه می‌شود.

شاه ابراهیمی در خصوص نحوه مصرف داروهای بیماران دیابتی در طول ماه مبارک رمضان نیز توصیه کرد: این بیماران قرص‌های وعده شب را که قوی‌تر هستند در وعده سحری مصرف کرده و قرص‌های وعده صبح را در وعده افطار مصرف کنند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها