سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۰ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۸
جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 22
کد خبر: ۱۱۹۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
یک مقام اروپایی با ابراز نگرانی از افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران، هشدار داد که تهران هرچه سریعتر به سقف تعیین‌شده در برجام بازگردد.
تدبیر24»سخنگوی کمیسیون اروپا امروز (دوشنبه) در واکنش به آغاز گام دوم ایران در کاهش اجرای تعهدات برجامی، از تهران خواست تا از فعالیت‌هایی که محدودیت‌های توافق هسته‌ای را نقض می‌کند، اجتناب نماید.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» سخنگوی کمیسیون اروپا با هشدار به ایران برای توقف کاهش تعهدات و بازگرداندن اقدامات ضد برجام، گفت اتحادیه اروپا درباره غنی‌سازی اورانیوم بیش از محدودیت تعیین‌شده در توافق هسته‌ای ایران شدیدا نگران است.

وی همچنین افزود که اتحادیه اروپا دوشنبه هفته آینده (پانزدهم جولای - بیست‌وچهارم تیر) در جلسه‌ای به بررسی اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی و همچنین واکنش احتمالی اروپا به این اقدامات می‌پردازد.

اظهارات این مقام اروپایی در واکنش به صحبت‌های امروز «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران و اعلام خبر افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد بیان شده است.

کمالوندی با بیان اینکه سطح غنی سازی کشور از ۳.۶۷ درصد عبور و در حال حاضر غنای مواد تولید شده به حدود ۴.۵ درصد رسید، گفت: نمونه‌های گرفته شده از مواد توسط بازرسان به اصفهان منتقل و تا عصر امروز نتیجه از طرف بازرسان تهیه و در اختیار آژانس قرار می‌گیرد.

ایران دیروز همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه به کشورهای غربی برای عمل به تعهدات خود در برجام دومین گام برای کاستن از تعهدات خود ذیل این توافق را اعلام کرد.

نشست وزرای خارجه اروپایی درباره برنامه هسته‌ای ایران/آژانس: از سطح غنی سازی اورانیوم ایران مطلعیم

اتحادیه اروپا از نشست وزرای خارجه اروپایی درباره برنامه هسته‌ای ایران در روز دوشنبه ۱۵ ژوئن (۲۴ تیرماه) خبر داد در همین حال آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه‎ای اعلام کرد که از سطح غنی سازی اورانیوم ایران مطلع است.


نشست وزرای خارجه اروپایی درباره برنامه هسته‌ای ایرانبه گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ سخنگوی کمیسیون اروپا اعلام کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۵ ژوئن (۲۴ تیرماه) نشستی برای بررسی برنامه هسته‌ای ایران برگزار می‌کنند.

کمیسیون اروپا علاوه بر این درباره گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کرده است.

در همین حال آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در بیانیه‎ای اعلام کرد که از سطح غنی سازی اورانیوم ایران مطلع است.

آژانس می‎گوید که درباره این تحولات تحقیق می‎کند.

سخنگوی کمیسیون اروپا می‌گوید: اتحادیه اروپا به شدت نگران تصمیم ایران درباره افزایش سطح غنی سازی اورانیوم است و از ایران می‌خواهد تا سریعا از این اقدام بازگردد.

«سید عباس عراقچی»، رئیس ستاد اجرای برجام روز یکشنبه در نشستی خبری با اعلام خبر آغاز گام دوم کاهش تعهدات، خواستار اجرای خواسته‌های کشورمان براساس توافق هسته‌ای مانند بازگشت فروش نفت به قبل از خروج آمریکا از برجام شد.

ایران در نخستین مرحله از کاهش تعهدات برجامی خود میزان ذخایر اورانیوم غنی شده خود را از ۳۰۰ کیلوگرم افزایش داد که در پی آن آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در بیانیه‎ای عبور حجم اورانیوم ۳.۶۷ درصد غنی شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم براساس توافق هسته‌ای را تایید کرد.

واکنش روسیه و آلمان به گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران

مسکو در واکنش به گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران از این موضوع ابراز نگرانی کرده و همزمان نیز وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که با وجود این اقدام ایران، برلین به توافق هسته‌ای پایبند خواهد ماند.


خبرگزاری میزان؛ «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران نسبت وضعیت توافق هسته‌ای ابراز نگرانی کرده است.

پسکوف می‌گوید که مسکو با این وجود به تلاش‌های دیپلماتیک خود در این زمینه ادامه خواهد داد.

در همین حال وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که با وجود کاهش سطح تعهدات برجامی ایران، آلمان همچنان به توافق هسته‌ای پایبند می‌ماند.

کمیسیون اروپا نیز اعلام کرده که به شدت نگران افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران است.

سخنگوی کمیسیون اروپا می‌گوید: اتحادیه اروپا به شدت نگران تصمیم ایران درباره افزایش سطح غنی سازی اورانیوم است و از ایران می‌خواهد تا سریعا از این اقدام بازگردد.

«سید عباس عراقچی»، رئیس ستاد اجرای برجام روز یکشنبه در نشستی خبری با اعلام خبر آغاز گام دوم کاهش تعهدات، خواستار اجرای خواسته‌های کشورمان براساس توافق هسته‌ای مانند بازگشت فروش نفت به قبل از خروج آمریکا از برجام شد.

ایران در نخستین مرحله از کاهش تعهدات برجامی خود میزان ذخایر اورانیوم غنی شده خود را از ۳۰۰ کیلوگرم افزایش داد که در پی آن آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در بیانیه‎ای عبور حجم اورانیوم ۳.۶۷ درصد غنی شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم براساس توافق هسته‌ای را تایید کرد.

کرملین: روسیه به فعالیت دیپلماتیکش در قبال برجام ادامه خواهد داد

کاخ کرملین در واکنش به گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت که روسیه به فعالیت دیپلماتیک ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران که در نتیجه خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای انجام شده است گفت که کرملین از عواقب این تصمیم ابراز تأسف می‌کند.

وی گفت: متأسفانه ما الان در حال ثبت این عواقب هستیم. دیپلماسی روسی به فعالیتش ادامه خواهد داد. ما همچنین در انتظار نتایج کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهیم ماند که در روزهای آتی انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مقامات کشورمان روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کردند که جمهوری اسلامی در گام دوم خود برای کاهش اجرای تعهداتش ذیل برجام تا ساعات آینده غنی‌سازی خود را از حد تعیین شده در این توافق بالاتر خواهد برد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان ضمن تایید این خبر تاکید کرد که فعلاً رسیدن به غنای مورد نیاز برای تأمین سوخت راکتور تهران (۲۰ درصد) در دستور کار نیست.

نماینده روسیه در وین: دلیل اقدام برجامی ایران را درک می کنیم
نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه تلاش های دیپلماتیک برای حفظ و نجات توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام همچنان ادامه دارد، خواستار خویشتنداری طرف ها برای حفظ این توافق شد.


میخائیل اولیانوف به خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه گفته ما از ایران می‌خواهیم از اقداماتی که اوضاع پیرامون برجام را پیچیده‌تر کند جلوگیری کند هر چند که ما اقدامات ایران و دلایلی که این کشور دست به تصمیمات اخیر زده است را درک می‌کنیم.

وی افزود: ما از ایران دعوت می‌کنیم از اقدامات بعدی که وضعیت پیرامون معامله هسته‌ای (برجام) را پیچیده‌تر می‌کند، خودداری کند.

اولیانوف با بیان اینکه فرصت برای ادامه اقدامات دیپلماتیک وجود دارد، اظهار کرد: در هر صورت تلاش‌های دیپلماتیک درباره معامله هسته‌ای با ایران ادامه خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درخصوص سطح غنی سازی اورانیوم در ایران ممکن است در نشست ویژه شورای حکام در روز دهم ماه جولای (روز چهارشنبه) ارائه شود.
به گفته مقام روس، چنین بنظر می‌رسد که آژانس بین المللی انرژی اتمی اندازه‌ها را خواهد سنجید و به شورای حکام گزارش خواهد داد.

«علی ربیعی» سخنگوی دولت از اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران خبر داد و اعلام کرد: امروز رسماً از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده عبور می‌کنیم.

وی روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی پس از پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپایی‌ها گفت: امروز از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده عبور کردیم و مبنای غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود.

سخنگوی دولت گفت: با این وجود ما به هر قیمتی در برجام باقی نمی‌مانیم، هر کاری هم می‌کنیم برای حفظ برجام است، ولی باقی ماندن ما در برجام به طرف مقابل بستگی دارد، هر تصمیمی گرفته می‌شود وابسته به منافع ملی و مصالح کشور دارد. هر تصمیمی هم گرفته شود انسجام در کشور را مفید می‌دانیم، ما در سایه اجماع حرکت می‌کنیم.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها