مردم با انتخابات قهر نكردند رجایی

مردم با انتخابات قهر نكردند

انتخابات دوره يازدهم مجلس شوراي اسلامي و اولين ميان‌دوره‌اي دوره پنجم مجلس خبرگان رهبري، روز گذشته برگزار شد.
با ليست‌سياه چه كنيم؟ فلاحت پیشه

با ليست‌سياه چه كنيم؟

تصميم گروه ويژه اقدام مالي و قرار گرفتن جمهوري اسلامي در ليست‌سياه يا به ‌عبارتي صحيح‌تر، پايان تعليق اقدامات تنبيهي عليه ايران در نشست اخير FATF امري قابل پيش‌بيني بود.
پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 27
کد خبر: ۱۲۰۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
ارزیابی فنی و اقتصادی طرحی مانند «فریز در برابر فریز» به کارشناسان امر بستگی دارد اما اگر پذیرش و اجرای این طرح، به ایجاد تفاهم و گفت‌وگو میان طرفین کمک کند و روزنه امیدی برای حل دیپلماتیک موضوع باشد، نیاز است از آن استقبال شود؛ چرا که این موضوع می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای ارائه راه حلی اساسی در خصوص پرونده هسته‌ای ایران.
تدبیر24»بنابراین با توجه به خصوصیات طرح جدید امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه باید تصریح کرد که اطلاعات کافی از جزئیات طرح وجود ندارد و نمی‌توان با اطلاعات فعلی آن را به سود یا ضرر طرف خاصی تعبیر کرد. از سوی دیگر این ایران است که تحریم‌ها را تحمل می‌کند و تحریم‌ها زندگی مردم عادی در ایران را هدف گرفته است. مسائل و بحران‌هایی که به صورت روزمره در اقتصاد شاهد آن هستیم ناشی از تحریم‌هاست. از معضل حمل و نقل و مشکلات صنعت خودروسازی گرفته تا غذا و دارو در ایران تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته‌اند. در چنین شرایطی ایران از هر راهی که برای عبور از تنگنا ایجاد شود، باید استفاده کند. با این وجود استراتژی مسئولان هنوز برای ما آشکار نشده اما به طور کلی دوری از تنش و آغاز حرکت به سوی راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز فی نفسه برای کشور مفید است. مدیریت مسالمت‌آمیز مسأله هسته‌ای و اختلافاتی که با آمریکا و اروپا در این زمینه وجود دارد، نیاز امروز کشور است؛ زیرا تداوم تحریم‌ها بیشتر به ضرر ماست و هزینه‌ای که اروپا و آمریکا می‌پردازند در برابر هزینه گزافی که به کشور ما تحمیل می‌شود بسیار ناچیز است. زمانی که راه‌حلی یافت نشود، در بهترین شرایط وضعیت موجود با همین تنش‌ها ادامه می‌یابد. ادامه این تنش‌‌ها از قدرت ایران خواهد کاست و امکان چانه‌زنی و مانور سیاستمداران کشورمان را کاهش خواهد داد. باید توجه کنیم که تحریم، دقیقا صنایعی را نشانه رفته که مردم تأثیر مستقیم آن را در زندگی خود احساس کنند. زمانی که یک کشور بنیه اقتصادی ضعیفی دارد و از مشکلات در این حوزه رنج می‌برد، به صورت طبیعی انعطاف بیشتری نشان می‌دهد. تحریم‌ها هم به همین نیت علیه کشورمان اعمال شده تا ابتدا اقتصاد ایران تضعیف شود و سپس ایران پای میز مذاکره بنشیند. تا زمانی که وضعیت اقتصادی به آن نقطه نرسیده، بهتر است مسئولان از فرصت استفاده کنند و با شرایط بهتر و در نظر گرفتن منافع ملی، گام‌هایی به سوی حل و فصل دیپلماتیک این مسأله بردارند. در همین راستا استفاده از هر روشی که منافع ایران را تأمین کند و راهی به سوی کاهش تنش‌ها و دیپلماسی بگشاید مفید خواهد بود. یکی دیگر از آسیب‌های حفظ وضع موجود و ادامه‌دار شدن اختلافات بر سر مسأله برجام، آن است که اروپا به آغوش آمریکا خواهد لغزید و اجماعی جهانی علیه ایران ایجاد خواهد شد. ایران باید از هر راه حل معقول در شرایطی که اجماعی وجود ندارد استفاده کند تا بتواند منافع خود را تأمین کند.یوسف مولایی، تحلیلگر حقوق بین‌الملل
برچسب ها: فرصت دیپلماسی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها