سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - 2020 September 18
کد خبر: ۱۲۰۰۴۳
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۷
مسئولان می‌خواهند مردم در برابر فشارها، تحریم‌ها مقاومت کنند اما باید به این واقعیت مسلم اعتقاد داشته باشند که جامعه ما ذاتاً متکثر و متنوع است و به هرحال عقاید، سلایق، منافع و مصالح مختلفی در آن وجود دارد.
تدبیر24»استدلال عقلانی و تجربه تاریخی نشان می‌دهد که نمی‌توان هیچ یک از اجزا را به کلی نادیده گرفت یا همه را در یک قالب فرهنگی یا سلیقه سیاسی ریخت و فرهنگ واحد و سلیقه سیاسی درست کرد. وقتی سخن از وحدت و انسجام ملی، به عنوان یک ضرورت تاریخی برای ایستادگی و مقابله با دشمن مطرح می‌شود، باید با یک روند جاذبه فراگیر و رأفت اسلامی، آشتی راستین را در کشور رقم زد. اگر به چنین آشتی ملی و نیز وحدتی دست یابیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که طوفان‌ها و سختی‌ها نمی‌تواند ضربه محکمی به کشور وارد کند، بلکه موجب تقویت و تحکیم بیشتر آن نیز خواهد شد. در شرایط مقابله با تحریم خارجی، وحدت و انسجام درونی لازم است، انسجام، وحدت، همکاری و یگانگی و یکرنگی مردم با مسئولان را تنها و تنها از طریق احترام به آن‌ها و مشارکت دادن آن‌ها در چرخش امور مملکت می‌توان طلب کرد و این پند تاریخ است. تنها از طریق آزادی شرکت در انتخابات و مشارکت پرشور مردمی می‌توان امید به اصلاح امور به جای آشفتگی و برقراری آرامش و ثبات اجتماعی، سیاسی، اخلاقی در جامعه به جای تلاطم، عدم ثبات و فساد داشت و اگر راهی برای تحقق این امید باز نشود، گشایش دیگر راه‌ها در اختیار هیچ کس نیست و این سنت تاریخ است. تا زمانی که مردم و نیروی کار و کارآفرینان کشور و متصدیان امور کشور، احساس همدلی نکنند و توزیع قدرت و کیفیت روابط و مناسبات قدرت با جامعه، سامان نپذیرد، گشایشی در بهبود امور اقتصادی ملت حاصل نخواهد شد. دستیابی به یک ساختار اقتصادی تولیدی و خوداتکا و خلاق و بسیج تمام جامعه برای توسعه و تعالی با اعطای کامل حقوق شهروندی و در نهایت مشارکت موثر و واقعی فراگیر مردمی میسور است. مسئولان دولتی، سخنان و شعارهای جاه‌طلبانه را رها کرده و آشتی راستین ملی و اقتصاد و یگانگی اقشار و گروه‌های سیاسی و حسن همکاری قوای سه‌گانه را تحت هدایت عقل و تدبیر و تعهد و مسئولیت خویش مجدانه پیگیری کنند. امروز اولویت با ایران و بازسازی اقتصاد آن است. این کشور امکاناتش به اندازه یک قاره است که باید در قالب یک برنامه توسعه اقتصادی فراگیر مطرح و اجرا شود که همه عرصه‌های اقتصاد و رفتارهای مالی-اقتصادی جامعه و به ویژه دولت را دربر گیرد. امید است که به منظور دستیابی به خوداتکایی و استغنای اقتصادی، استرداد و استیفای منافع ملی در رأس برنامه‌ها قرار گیرد. اگر صاحب منصبان کشور بتوانند همه مردم را در تولید مادی و بهره‌گیری از آن شریک کنند، ارزش توسعه‌ای دارد. مردم باید احساس مشارکت از یک طرف و احساس امید و افتخار را از طرف دیگر در امورات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور داشته باشند. بی‌تردید با اعطای حقوق کامل شهروندی و بهبود شرایط معیشت مردم و ارتقای کیفیت زندگی ایرانیان به ایجاد امید و مسئولیت و دلبستگی افتخارات در مردم، همت بیشتری باید به خرج رود تا مردم خودشان انگیزه‌های لازم برای مقابله و مقاومت را بیابند. آیا ممکن است که آفتاب عقلانیت در این سرزمین بتابد و شکل و صورت دیگری از تغییر بنیادی در اندیشه‌ها و بینش‌های حاکمان و مردمان رخ نماید؛ در تاریخ ایران، خیلی از غیرممکن‌ها به عرصه امکان تحقق درآمده است. مشارکت مردم در تعیین جهت و مقصد جامعه بس ضروری است. آموزش‌های دینی و قرآنی به ما می‌آموزد که جامعه‌ای که معاش نداشته باشد، معاد ندارد. یعنی با شکم‌های گرسنه و جوانان بیکار و بی‌آینده، سخن از ارزش‌های معنوی وآخرت زدن بی‌ثمر است. شما اول باید دلهره و نگرانی جوانان را جست‌وجو و درمان کنید و بعد...


 کمال‌الدین پیرموذن؛ فعال سیاسی اصلاح‌طلب

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها