سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 2020 September 20
کد خبر: ۱۲۰۰۵۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
واعظی:
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: درباره بنیه دفاعی به هیچ وجه مذاکره نمی‌کنیم و دیدگاه ما در مسائل هسته‌ای مشخص است.
تدبیر24»محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به تحریف سخنان روز گذشته محمدجواد ظریف در گفتوگو با یکی از رسانه ها در جمع خبرنگاران گفت: صحبت و مصاحبه آقای دکتر ظریف مصاحبه روشنی است و از هیچ جای مصاحبه ایشان چنین برداشتی نمی‌شود. بارها و هر لحظه از مقام‌های آمریکا سخنان متناقض شنیده اید و در این دولت آمریکا هم این موضوع چیز جدیدی نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهوری بابیان اینکه این آمریکایی ها هستند که برجام و ۱+۵ را ترک کرده‌اند اظهار داشت: برجام یک فرصت برای مذاکره به وجود آورده بود.در مسئله هسته ای نیز دیدگاه ایران کاملاً روشن است.موضوع و بحث دیگری مطرح نیست الان هم طبیعی است اگر آمریکایی ها به برجام برگردند و تحریم ها را از روی میز بردارند فرصت مذاکرات در این چهارچوب بوجود می‌آید.

وی درباره نشست اخیر گروه ۱+۴ در بروکسل هم گفت: این نشست و بیانیه اخیر آنها نشان می دهد همه چه اروپایی‌ها، روسیه و چین و همچنین ایران برای حفظ برجام که حاصل مذاکرات طولانی بوده تلاش می کنند که البته اگر همه منافع ایران برای جمهوری اسلامی ایران در برجام دیده شده لحاظ شود، می توانیم برجام را حفظ کنیم.

واعظی درباره ثبات در بازار ارز و قیمت کالاها گفت: در هفته های اخیر قیمت ارز در بازار کاهش یافته و بازار نیز آرام شده است.مردم حتماً باید انتظار داشته باشند که قیمت کالاها نیز کاهش یابد و انتظار دولت هم همین است.
وی با بیان اینکه دولت تلاش می‌کند قیمت‌های کالاها را کاهش دهد گفت: آقای رئیس جمهوری و وزیر اقتصاد را مسئول کردند تا به همراه دستگاه‌ها و وزیران ذیربط، تمامی کالاهایی که در هر نقطه ای در بنادر و هر جای دیگر کشور قرار دارند و یا در جایی احتکار شده و یا به نوعی براساس حکم قانون جلوی آنها گرفته شده، مشکلات‌شان حل و وارد بازار شود.
وی به سفر وزیر اقتصاد  به بندرعباس اشاره کرد و گفت: وزیر اقتصاد اخیراً یک جمع بندی ۱۲، ۱۳ ماده ای به دکتر روحانی تقدیم کرده‌اند و رئیس جمهوری نیز دستور دادند تمام کالاهای رسوب شده آزاد و در اختیار مردم قرار گیرد.

واعظی  درباره روند بازسازی در مناطق سیل‌زده گفت: دستگاه‌های مختلف هر هفته گزارش‌هایی از روند کار در مناطق سیل‌زده به دولت ارسال می کنند. گزارش‌ها نشان می دهد همه وزارتخانه ها، به ویژه بنیاد مسکن تلاش گسترده ای در این زمینه انجام می‌دهند، اما طبیعی است که در ابتدای کار، برنامه‌ریزی و تجهیز کارگاه زمان‌بر است.
وی افزود: آنچه که به دولت و بانک‌ها از جمله منابع توزیع منابع مربوط بوده، صورت گرفته است؛ از طرف دیگر اخیراً یک نامه خدمت رهبرمعظم انقلاب تقدیم کردیم تا مبلغ جدیدی از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم و دستور ایشان آمده است و با برداشت ۵ هزار میلیارد تومان موافقت کرده اند، آن‌را به دستگاه ابلاغ کردیم و امیدواریم با این پول یک جهش جدید در این زمینه در مناطق سیل زده به وجود بیاید.

واعظی درباره مالیات برعایدی هم گفت: بر اساس یک بند قانون قبلی مالیات اگر اتفاقات غیرمنتظره بیافتد که افراد یا شرکت‌هایی به سود غیرپیش بینی شده برسند، حق دولت را باید از طریق مالیات پرداخت کنند؛ البته وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور قرار است لایحه ای دیگر را به دولت بیاورند، که هنوز قطعی نشده است.

وی همچنین درباره انتخابات شورایاری‌ها گفت: آقای سراج (رئیس سازمان بازرسی کل کشور) نامه‌ای برای رئیس جمهوری دادند و استدلال‌هایی نیز بیان کردند اما چون این نخستین دوره انتخابات شورایاری‌ها نیست و ۴ دوره دیگر بر همین اساس و اصول و قانون انتخابات اجرا شده است، رئیس جمهوری دستور دادند این موضوع در معاونت حقوقی رئیس جمهوری بررسی شود و نظر بدهند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره تداوم روند کاهشی نرخ ارز گفت: سیاست و اعتقاد دولت این است که نرخ ارز کنونی در بازار با نرخ واقعی آن واقعی فاصله دارد و دلیل آن نیز به راه انداختن جنگ تبلیغاتی و روانی آمریکا و برخی کشورهای کوچک منطقه از سال گذشته است که مسائلی مانند تحریم و جنگ را مطرح کردند و این اقدامات در بازار ارز تاثیر داشت و نرخ ارز و کالا افزایش پیدا کرد

واعظی بیان کرد: مردم متوجه شدند تبلیغات جنگ روانی دشمنان، توخالی است؛ اعتمادشان به مسئولان بر اساس اقداماتی که در کشور می بینند بیشتر شده است و خوشبختانه برخلاف تمام تحلیل‌هایی که در رادیوها و رسانه‌های خارجی معاند مطرح می‌شد و برخی هم در داخل آن را ادامه می دادند که پس از ۱۸ اردیبهشت نرخ ارز بالا می رود و اتفاقات بدی می افتد، با همدلی و استقبال مردم و با همراهی، صمیمیت و همکاری قوای سه گانه و مسئولین نظام و مردم، نرخ ارز کاهشی شده است و قیمت برخی کالاها نیز مانند خودرو کاهش یافته است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه نرخ واقعی ارز نرخ کنونی نیست و روند کاهش نرخ ارز باید ادامه پیدا کند، اظهارداشت: دولت بنا ندارد در بازار ارز دخالت کند و نرخ تصنعی ارز ایجاد کند و روند عرضه و تقاضا را آزاد گذاشته تا به طور طبیعی است روند نرخ ارز کاهش پیدا می‌کند.

وی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق‌های اصناف بازرگانی و تجارت خواست که «تلاش کنند بر اساس این روند کاهشی نرخ ارز، در قیمت کالا هایی که مردم دریافت می کنند نیز کاهش قیمت ایجاد شود.»

رئیس دفتر رئیس جمهوری عنوان کرد: آمریکایی که دم از دموکراسی، شفافیت و دیپلماسی و مذاکره می‌زند، وقتی که وزیر خارجه کشوری که برای ماموریت مشخص به سازمان ملل رفته را محدود به ۴ چهار راه می کنند، چه معنایی دارد. قطعاً این معنی را در پی دارد که آمریکایی‌ها در مسائل منطق، دیپلماسی و سیاست کم آورده اند، درباره تحریم‌ها هم هر راهی را که می توانستند رفتند ولی به نتیجه نرسیدند و الان به مسائل بسیار سخیف و سبکی روی آورده اند، این موضوع چهره آمریکا را بیش از گذشته روشن می کند.

وی بیان کرد: مطمئناً آقای ظریف هم این هوشمندی را دارند که در هر جای دنیا که باشد در هر فرصتی از منافع کشور به خوبی دفاع کرده و سیاست های جمهوری اسلامی ایران را تبیین کنند.

واعظی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه تعریف شما از حق جلسه چیست، عنوان کرد: این موضوع بیشتر درخصوص شرکت‌هاست. تاکنون روال این طور بوده که به عنوان مثال اگر شخصی براساس ماموریتش ۱۰۰ یا ۲۰۰ جلسه هم بگذارد نه حق الجلسه ای دارد و نه کسی آن را پرداخت می کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: اینکه فردی به عنوان عضو غیرموظف یک هیات مدیره در جایی انتخاب می‌شود که جزو ماموریت وی نیست و به عنوان مثال هفته ای یک جلسه دو یا سه ساعته به آن محل برود و به هیچ عنوان حقوقی نیز از آن سازمان دریافت نمی‌کند، براساس تعیین مجمع عمومی خودشان، رقمی برای هر جلسه به وی پرداخت می کنند.

وی در عین حال تاکید کرد: اگر شخصی برای جلسه موظف خودش حقوقی دریافت کند خلاف مقررات است و حتماً با این مساله برخورد می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا جانشین خانم مولاوردی مشخص شده است یا خیر نیز بیان کرد: در این خصوص با خانمی صحبت شده که نام وی را در حکم اعلام خواهیم کرد.

واعظی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در چهارمین سالگرد برجام برخی معتقدند که برجام نفس های آخرش است و آقای دکتر روحانی بعد از ۶ سال عملاً دستاوردی نداشته است، تاکید کرد: اگر برجام مرده بود، آمریکا تا این حد این همه درباره برجام و حواشی آن صحبت نمی‌کرد و این توافق را، بدترین توافقنامه تاریخ نمی دانست و نمی گفت که جمهوری اسلامی با این توافق سر ما کلاه گذاشته است. پس برجام مرده نیست.

وی اضافه کرد: اگر برجام مرده بود، همین ۲ روز گذشته سران سه کشور اروپایی در خصوص برجام بیانیه نمی‌دادند و این همه تماس‌های پی در پی گرفته نمی شد. آمریکا با فشارهایی که به همه کشورهای مختلف می آورد در تلاش است که ایران نتواند از مزایای برجام استفاده کند و برجام به شکست بینجامد و تلاش می‌شود که این اتفاق نیفتد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در توضیح صحبت های منتقدان داخلی بیان کرد: عقیده منتقدان داخلی ربطی به الان ندارد و موضوع تازه ای نیست و آنها زمانی هم که برجام شکل گرفت خیلی ناراحت و عصبانی بودن که این چه وضعیتی است و چرا این همه شرکت و وزیر از کشورهای مختلف دنیا برای مذاکره با جمهوری اسلامی به ایران می آیند؟ چرا شما هواپیمای نو می خرید و چرا … و موارد دیگر.

واعظی گفت: اکنون هم این منتقدان می گویند چرا اینها از کشور می روند. حال باید از این آقایان سوال شود که شما که می گفتید برجام فایده و منافعی برای جمهوری اسلامی ایران نداشته، شرکتی هم که به اینجا نیامده، پس اینهایی که می روند و کشور را ترک می کنند چه کسی هستند؟

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته می شود یک خبرگزاری خبری را منتشر کرده در رابطه با اینکه در جلسه هیات دولت شخصی مطرح کرده آقای ظریف از سریال گاندو عصبانی شده و آقای روحانی هم تصمیم گرفته اند بودجه صدا و سیما را کاهش دهند آیا این خبر صحت دارد، تصریح کرد: اطلاع ندارم که کدام خبرگزاری این خبر را منتشر کرده اگر خبرگزاری فارس باشد که هر روز چنین خبرها و مطالبی را منتشر می کند و موضوع جدیدی نیست. نبایستی براساس مطالبی که خبرگزاری فارس منتشر می کند سوالاتتان را مطرح کنید.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه افزود: در جلسه هیات دولت همانند هر جلسه دیگری این آزادی مخصوصاً در بخش اول جلسه وجود دارد که وزیران براساس یک سری موضوعات، خبر، پیشنهاد و نظراتی را مطرح می کنند. آقای ظریف در رابطه با آنچه که وی به عنوان توهین به وزارت خارجه می‌دانسته صحبت هایی انجام داده و هر شخص دیگری هم اگر چنین موضوعی را به طور مثال توهین به هر دستگاه مثلاً دستگاه قضایی یا وزارت اطلاعات می‌دانسته ممکن بود چنین صحبت هایی را مطرح کند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها