عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود عباس عبدي

عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود

پس از انتشار خبر اظهارات دادستان محترم تهران درباره رييس كل سابق بانك مركزي و ايراد اتهام به او مبني بر تضييع 30 ميليارد دلار و 60 تن طلا، دولت نيز بيانيه‌اي در نقد اين رفتار و گزارش منتشر كرد كه در جاي خود قابل توجه بود، به ‌ويژه آنجا كه به زمان اعلام آن اشاره كرده است. بدون در نظر گرفتن اعتبار نكات ذكر شده عليه او، به نظر مي‌رسد كه پاسخ به چند نكته ضروري است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲ آرشیو
مذاكرات وين و دولت آينده محمد صدر

مذاكرات وين و دولت آينده

در پي اعلام اسامي افراد تأييد صلاحيت شده براي حضور در رقابت‌هاي رياست‌جمهوري، گمانه‌زني‌هاي زيادي پيرامون مشخص شدن تركيب تيم سياست خارجي دولت آينده و احتمال ايجاد يك تغيير اساسي در مقايسه با سياست خارجي دولت فعلي مطرح شد.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
چهارشنبه ۰۲ تير ۱۴۰۰ - 2021 June 23
کد خبر: ۱۲۰۴۲۷
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵
فرارسیدن هفته دولت فرصت مغتنمی است تا به عملکرد دولت های مستقر پرداخته شود.
تدبیر24»فرارسیدن هفته دولت و سالگشت شهادت شهید رجایی و شهید باهنر، فرصت مغتنمی است تا به عملکرد دولت های مستقر پرداخته شود. 

1- دولت دوازدهم که به نوعی تداوم دولت یازدهم نیز به شمار می‌آید، در یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین شرایط بین‌المللی، اقتصادی و سیاسی روی کار آمد، عملکرد قابل دفاع دولت یازدهم در فاصله میان سال‌های 92 تا 96 باعث شد مردم در سال 96 نیز به دکتر روحانی اعتماد کنند و انتظار ظهور و بروز بیشتری در دوره دوم از او داشته اند اما مجموعه عواملی باعث شد که از پس از پیروزی در انتخابات 96 تا به امروز عملکرد دولت نسبت به دوره نخست ضعیف ترو میزان محبوبیت دولت کاهش یابد.
2- یکی از عوامل مهم کاهش محبوبیت دولت یازدهم و افزایش انتقادها تغییر شرایط بین‌المللی و تاثیر آن بر روی مهم‌ترین پرونده دولت یازدهم یعنی برجام بود، دولت روحانی که دوره اول با عملکرد درخشان دستگاه دیپلماسی سایه جنگ، تحریم و نوسانات اقتصادی را از کشور دور کرده بود، به دلیل حضور ترامپ با شرایط جدیدی روبرو شد و بخش زیادی از دست آوردها و چشم انداز های خود در عرصه سیاست خارجی را از دست داد.
3- روحانی در ایام انتخابات بیش از هر زمانی به اصلاح طلبان نزدیک شد، شعارهای او با شعارهای گفتمان اصلاحات یکی شده بود و بسیاری از فعالان اجتماعی و سیاسی به تغییرات مثبت در دوره دوم امید بیشتری داشته اند اما به دلایل مختلفی که در این مقال نمی گنجد، روحانی پس از انتخابات اردیبهشت 96، نتوانست برخی از وعده ها و مطالبات مهم آن روزها را عملیاتی کندو همین ناکامی باعث شد بسیاری از حامیان دیروز روحانی در زمره منتقدان امروز او قرار گرفته اند. 
4- یکی از بزرگ‌ترین نا بختیاری های دکتر روحانی در دوره دوم قدرت گرفتن ترامپ در انتخابات آمریکا بود، روحانی که با برجام به دنبال تحقق وعده های خود در سیاست داخلی بود ناگهان با پدیده ای به نام ترامپ روبرو شد و بخشی از اقتدار، مقبولیت و کارآمدی خود را از دست رفته دید تا مخالفان او در داخل نیز پرادعاتر از قبل به مقابله با وی برخیزند و روحانی را در سیاست داخلی هم محدود و ضعیف کنند.
5- به نظر می‌رسد با وجود همه انتقاداتی که این روزها از عملکرد روحانی مطرح می‌شود، اصلاح طلبان چاره ای در تداوم حمایت از او نداشتند، چرا که تجارب گذشته نشان داده یک دست شدن ارکان حاکمیت، پیامدهای ناگواری را برای مردم و نظام به دنبال داشته و شرایط کشور در داخل و خارج به گونه ای بود ، که عدم حمایت ازروحانی می توانست تبعات ناگوارتری به دنبال داشته باشد.
6- روحانی دو سال دیگر برای قضاوت شدن پیش رو دارد، بسیاری از مطالبات مردم از روحانی کماکان پابرجاست و اگر روحانی حتی تلاشی برای تحقق آن انجام دهد، بخش زیادی از رای دهندگان را قانع خواهد کرد مهم این است که مردم روحانی را مدافع مطالبات خود ببینند و دولتمردان او در حد وسع در مسیر گام بردارند، اماآنچه مسلم است روحانی یکپارچگی و انسجام در داخل برای مقابله با فشارهای خارجی را بر محبوبیت شخصی ترجیح داده است و به مصالحه و حفظ منافع عمومی تن داده و بسیاری از نقدها را به جان خریده است تا کشور و نظام از این شرایط سخت عبور کند.


ولی الله شجاع پوریان،فعال سیاسی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها