ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
سه‌شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 26
کد خبر: ۱۲۰۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
نهاد‌هاي انتخابي كه از بطن مردم سربرآورده‌اند بيش از ساير دستگاه‌ها مي‌توانند مثمر‌ثمر باشند و آرامش و اطمينان را متوجه اجتماع كنند.
تدبیر24»در شرايط عادي هم كاركرد همه دستگاه‌هاي موجود در نظام لازم است ولي در وضعيت خاصي كه جامعه ما در آن قرار گرفته است جايگاه و عملكرد نهادهاي مختلف ضرورتي انكارناپذير دارد و اگر به هر دليل خدشه‌اي به موقعيت آنها وارد شود خسارت‌هاي حاصله سنگين و بعضا غير قابل جبران خواهد بود. در اين ميان نهاد‌هاي انتخابي كه از بطن مردم سربرآورده‌اند بيش از ساير دستگاه‌ها مي‌توانند مثمر‌ثمر باشند و آرامش و اطمينان را متوجه اجتماع كنند. ظاهرا اين قاعده بديهي چندان مورد التفات برخي از سياسيون نيست و بعضا به‌گونه‌اي عمل مي‌كنند و سخن مي‌گويند كه جز تضعيف نهادهاي انتخابي برداشت ديگري از كنش‌هاي سياسي آنها نمي‌توان داشت. مجلس شوراي اسلامي با داشتن نمايندگي جامعه واقعا مي‌تواند در توفان حوادث به عنوان لنگرگاهي مطمئن در ايفاي نقش خود عملكردي نجاتبخش داشته باشد واز تلاطم و ناآرامي جلوگيري كند. وقتي تورم افزايشي سرسام‌آور پيدا مي‌كند، بيكاري بسياري از جوانان را در بر مي‌گيرد...

اختلاس‌ها و رانت‌خواري‌ها روح و روان مردم را خراش مي‌دهد، حوادث ريز و درشت همه را ناراحت و نگران مي‌كند و ناكار‌آمدي‌ها سامان اوضاع را از بين مي‌برد اين نمايندگان مردم هستند كه مي‌توانند به عنوان حلقه وصل ميان جامعه و حاكميت ورود كنند و با تصحيح عملكردها و اعمال نظارت‌ها و برخورد با تخلف‌ها نگراني‌ها را كاهش دهند و اميدساز و الهام‌آفرين شوند. متاسفانه اين جايگاه اطمينان‌بخش بعضا از درون و برون قوه مقننه مورد بي‌اعتنايي و تخريب قرار مي‌گيرد و هر بار به بهانه‌اي آماج حملات حساب شده واقع مي‌شود. ظاهرا افراطيون اساسا اعتقاد چنداني به ضرورت ايجاد آرامش در ميان مردم ندارند و لذا اگر نهادي اعتمادساز و آرام‌كننده باشد ضرورتي به تقويت آن نمي‌بينند. آنان كه اغلب ديده نشده كه خواستار شفافيت باشند و تبعات آن را بپذيرند ناگهان مجلس و نمايندگان را با لحني عاري از ادب و احترام به اين امر مي‌خوانند و با كمال تعجب سخنران پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه هم مي‌شوند تا اهداف خويش را از طريق تريبون‌هاي مختلف پيگيري كنند! متاسفانه سال‌هاست كه افراد و جريان‌ها براي حضور در هر انتخاباتي به جاي ارايه برنامه‌هاي خود به موج آفريني و مساله‌سازي روي مي‌آورند و در اين راه حتي از جسارت و توهين استنكافي نشان نمي‌دهند. همين نوع مطرح شدن و نفي ديگران و تضعيف اركان مورد نياز جامعه نشان مي‌دهد كه اهم برنامه‌هاي ايشان چيزي فراتر از اين امور نيست. گويا عده‌اي اعتقاد دارند كه ما تخريب مي‌كنيم پس هستيم! حمله، هجوم، نفي ونهي زير و بم جرياني است كه موجوديت خود را در درشتي و تندي تعريف كرده است. ايجاد دوقطبي هرگز خوب و پسنديده نيست مگر اينكه ايشان خود دوقطبي درست كرده باشند. دوقطبي اسلامي و غير‌اسلامي، خودي و غيرخودي، ارزشي و غير‌ارزشي و تقسيم مردم به دوگانه‌هاي اينچنيني مباح، بلكه ثواب است ولي اگر كسي افراطيون را مخالف آرامش و ثبات و دموكراسي و تنش‌زدايي بخواند او از دايره خودي‌ها بيرون رفته است و بردن آبرويش رواست! واقعيت آن است كه برخي از افراد و جريان‌ها داراي موقعيت‌ها و تريبون‌ها شده‌اند و به هيچ‌وجه حاضر به از دست دادن اين رانت‌ها نيستند. رانت فقط استفاده از تسهيلات بانكي و گرفتن موافتنامه‌هاي اصولي و امثال آن نيست؛ صدا و سيماي ما سال‌هاست كه به جز موافقان سليقه خويش به كسي حتي اجازه دفاع از خود نمي‌دهد و براي عده‌اي رانت دايمي رسانه‌اي ايجاد كرده است. اتفاقا همين رانت‌جويان رسانه‌اي تلاش مي‌كنند كه كرسي‌هاي نمايندگي و اجرايي را هم به دست آورند تا براي ادامه منويات خود با هيچ مانعي روبه‌رو نشوند. مجلسي كه در آن شعار بر عقلانيت و مساله‌آفريني بر آرامش و ماجراجويي بر تنش‌زدايي رجحان داشته باشد نياز به شفافيت ندارد! شفافيت زماني به شعار افراطيون تبديل شده است كه احساس مي‌كنند مي‌توانند با ايجاد دوقطبي‌هاي سياسي و اقتصادي خانه ملت را يكدست و از آن خود كنند.


محمد کاظمی،نماینده مجلس
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها