عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود عباس عبدي

عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود

پس از انتشار خبر اظهارات دادستان محترم تهران درباره رييس كل سابق بانك مركزي و ايراد اتهام به او مبني بر تضييع 30 ميليارد دلار و 60 تن طلا، دولت نيز بيانيه‌اي در نقد اين رفتار و گزارش منتشر كرد كه در جاي خود قابل توجه بود، به ‌ويژه آنجا كه به زمان اعلام آن اشاره كرده است. بدون در نظر گرفتن اعتبار نكات ذكر شده عليه او، به نظر مي‌رسد كه پاسخ به چند نكته ضروري است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۶ آرشیو
تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن حمید یزدانیان

تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن

در بین ایرانیان چنان سخن از پیوندهای باستانی قوم یهود و ایرانی و عظمت شاهان هخامنشی میزند و مردم ایران را به باستان گرایی سوق می دهد که...
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - 2021 October 27
کد خبر: ۱۲۰۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
ربیعی :
سخنگوی دولت در نشست خبری با بیان اینکه یارانه چند درصد از دهک های بالا در مرحله اول و در مهرماه حذف خواهد شد،گفت: یعنی چیزی حدود ۸۰۰ هزار نفر را شامل می‌شود.
تدبیر24»علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری، گفت: رئیس جمهور در ادامه مذاکرات آستانه و برای برقراری نظم و ثبات سوریه به آنکارا سفر کرده است. کشورهای مهم منطقه بیشترین حق را برای حل منازعات منطقه دارند. روابط ما با ترکیه و روسیه در بهترین حالت خودش قرار دارد.

وی  بیان کرد: امروز از برکات تحریم این است که رویکرد ما در ارتباط با همسایگان بسیار بهبود یافته و امکانات خوبی را برای ما فراهم کرده است.

سخنگوی دولت گفت: عده ای به دنبال بی اعتمادی و بی ثباتی در منطقه هستند و متاسفانه یمن تحت شدیدترین حملات قرار دارد.

ربیعی افزود: ما طرح ۴ ماده ای را در نخستین روزهای بحران یمن برای حل این بحران آماده کردیم و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد که صلح و ثبات به یمن و همه کشورهای منطقه بازگردد چون ناامنی به نفع هیچ یک از کشورهای منطقه نیست.

وی تصریح کرد: امیدواریم که در سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به نیویورک بتوانیم باز هم حقانیت ایران را به جهانیان ثابت کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما هیچ نشانه ای که صداقت در آن باشد از آمریکا نمی بینم و بر این اساس امکان دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک وجود ندارد. توقف کلیه تحریم ها شرط ضروری برای آغاز یک دیپلماسی سازنده است.

ربیعی گفت: درجلسه اخیر سران قوا گزارشی از ثبات قیمت ها و بهبود تولید و بازار ارز ارائه شد و همچنان بر اختیاراتی که بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز دارد، تاکید شد.

سخنگوی دولت در خصوص حذف یارانه دهک های بالا، گفت: مجلس تصمیم گرفته بود سه دهک حذف شود یعنی چیزی حدود سی میلیون‌نفر که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریمها قطعا تصمیم گیری در مورد سه دهک امری دشوار است.  

وی ادامه داد: اصل حذف یارانه افراد ثروتمند ادامه دارد و قولی که وزیر کار دادکه در مهر ماه اقدام‌می شود اجرایی خواهد شد و در این امر قطعا فشار به طبقات ضعیف و متوسط وارد نخواهد شد.  

ربیعی اظهار داشت: یارانه چند درصد از دهک های بالا در مرحله اول در مهرماه حذف خواهد شد یعنی  چیزی حدود ۸۰۰ هزار نفر را شامل می شود، همچنین برای امکان‌اعتراض و پاسخگویی به اعتراض هم‌ تمهیداتی اندیشیده شده است.

ربیعی با اشاره به تحولات اخیر در جنگ یمن اظهارداشت: بنده از همین جا اعلام می کنم که ایران آمادگی کامل برای همکاری با سازمان ملل برای بازگشت ثبات به یمن و همه کشورهای منطقه را دارد، چرا که ما معتقدیم ناامنی منطقه به نفع هیچ یک از کشورهای خاورمیانه نیست.

وی با اشاره به مباحثی که در جلسه اخیر شورای هماهنگی سران قوا اتخاذ شد، گفت: یکی از مباحث بسیار مهم در این جلسه آن بود که اختیاراتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم کالا و خدمات داده شود و بانک مرکزی هم تنظیم بازار ارز را برعهده داشته باشد.

سخنگوی دولت با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به نیویورک تصریح کرد: بحث اصلی ما بازگشت به برجام و شرایط قبل از تحریم هاست و مذاکرات در قالب گروه ۱+۵ می توانست ادامه پیدا کند اما آمریکا این توافقنامه را زیر پا گذاشت و ما یک بار با وجود آنکه تحریم بودیم مذاکره کردیم و دیگر تحت تحریم مذاکره نخواهیم کرد.

ربیعی تأکید کرد: البته در این سفر باب مذاکره و دیپلماسی با کشورهای اروپایی باز است و ما به دنبال آن هستیم که در این دیدار منافع جمهوری اسلامی و مردم کشورمان تأمین شود.

وی افزود: در صورتی که رئیس جمهور آمریکا بتواند اعتماد را به ما برگرداند، آن زمان می توانیم درباره مذاکره کردن یا نکردن با آنان صحبت کنیم اما تا زمانی که آنان صرفا بگویند ما برای مذاکره آماده هستیم اما اقدام عملی در راستای تعهداتشان انجام ندهند، دردی را دوا نمی کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره پیشنهاد فرانسه برای خط خرید نفت ۱۵ میلیارد دلاری تصریح کرد: قرار بر این بود که در ازای خرید نفت ایران، پول آن به کشور ما برسد و ما در این زمینه تأکید کرده ایم که در قبال تعهد آنان، تعهد انجام میدهیم و در صورتی که اروپایی ها برخی از تعهدات خود را عملی کنند، ما هم صرفا بخشی از تعهدات خود را عملیاتی خواهیم کرد و اگر انجام تعهدات آنان افزایش یابد، ما هم تعهدات خود را افزایش می دهیم.

وی گفت: قطعا در سفر رئیس جمهور به نیویورک با سران کشورهای اروپایی درباره انجام تعهداتشان در برجام گفتگو و تبادل نظر خواهد شد.

سخنگوی دولت در واکنش به سؤالی مبنی بر علت صدور اطلاعیه‌ای از سوی روابط عمومی دولت درباره برنامه‌ای تولید شده در صدا و سیما اظهار داشت: متأسفانه مطالب نادرستی پیرامون جلسات سران قوا در صدا و سیما منتشر شده بود و ما هم به همین دلیل پاسخ دادیم.

ربیعی تأکید کرد: ما واقعاً دلمان می‌خواهد که هیچ نگاه و چشمی به سمت رسانه‌های بیگانه نرود و امنیت ملی ما در گروی اخبار و اطلاعاتی است که از سوی رسانه‌های داخلی منتشر می‌شود و باید اعتماد به رسانه‌های داخلی افزایش یابد و این چیزی است که ما به آن معتقد هستیم.

وی گفت: هر چقدر اعتبار رسانه‌های داخلی ما افزایش یابد، امنیت ملی ما هم افزایش می‌یابد و ما تاکنون هیچ خیر و برکتی از رسانه‌های خارجی ندیده‌ایم و دلمان نمی‌خواهد که هیچ‌ نگاهی به سمت رسانه‌های خارجی برود.

سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه ما نباید مردم را ناامید کرده و دولت را در چشم ملت بی‌اعتبار نشان دهیم، اظهار داشت: البته ما از نقد هراسی نداریم بلکه معتقدیم که انتقادها باید سازنده باشد و به گونه‌ای باشد که مشکلات کشور مرتفع شود. نباید مطالب دروغ و جعلی در رسانه‌های کشور منتشر شود.

ربیعی درباره موضع دولت پیرامون حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی گفت: بنده در نشست هفته گذشته به طور کامل در این باره صحبت کردم و اظهارات آقای واعظی مبنی بر اینکه شرایط ورزشگاه‌ها باید برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها فراهم شود، با صحبت‌های بنده در تناقض نیست بلکه درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها یکسری نگرانی وجود دارد که باید مرتفع شود.

وی تصریح کرد: البته دولت با حضور زنان در استادیوم‌ها موافق است و وزیر ورزش و جوانان شرایطی را فراهم کرده که زنان در بازی‌ ایران و کامبوج حضور داشته باشند و قطعاً بنده هم به همراه وزیر ورزش یا معاون وی، از ورزشگاه‌ها بازدید خواهم کردم تا ببینم چه تمهیداتی برای حضور زنان اندیشیده شده است.

سخنگوی دولت در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه آیا حضور زنان در بازی ایران و کامبوج گزینشی است یا خیر؟ گفت: برای حضور در این بازی، بلیت‌فروشی انجام خواهد شد و همه بانوان می‌توانند در ورزشگاه حضور یابند و گزینشی مطرح نیست.

ربیعی درباره حادثه‌ای که برای سحر خدایاری رخ داد، افزود: این حادثه بسیار تلخ بود اما متأسفانه فضای رسانه‌ای ایجاد شده در مورد این ماجرا بسیار تقلیل‌گرایانه‌ بود درحالی‌که ما باید به صورت همه‌جانبه به چنین پدیده‌هایی نگاه کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اختلاف میان قوه قضائیه و قوه مجریه درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی ادامه داد: متأسفانه خبری ناقص، هدفدار و برنامه‌ریزی شده در این باره پخش شد درحالی‌که این جلسه با هدف مبارزه با مفاسد اقتصادی شکل گرفته بود و باید به درستی منتشر می‌شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دادگاه‌های مبارزه با فساد، جایی برای صید سیاسی کسی نیست، اظهار داشت: جلسه سران قوا با دستور مقام معظم رهبری و برای مقابله با جنگ اقتصادی تشکیل می‌شود و اخباری که پشت ستاد جنگ اقتصادی را تضعیف می‌کند، به هیچ‌وجه به نفع کشور نیست و ضربه زدن به منافع ملی است.

ربیعی گفت: رئیس‌جمهور در این جلسه بر رعایت حقوق افراد تأکید و همچنین اعلام کرد که «پیش از صدور حکم و اثبات اتهام، صفت «مفسد» به کسی اطلاق نشود» و رئیس قوه قضائیه هم با تواضع این مسئله را پذیرفت و همه افراد حاضر در جلسه سران قوا معتقد بودند که باید با مفسدان اقتصادی مبارزه شود.

وی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه با فرصت یک آغاز جدید برای گسترش عدالت و انصاف روبروست و همه ما به دنبال مبارزه با فساد هستیم؛ البته پرونده‌های سنگینی وجود داشته که هنوز در دستگاه قضا مورد رسیدگی قرار نگرفته است و دولت حمایت می‌کند که این پرونده‌ها هم مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

ربیعی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه امضای برجام تصمیم دولت بوده یا نظام؟ گفت: برجام مسیر شورای عالی امنیت ملی را طی کرد و بر اساس قانون مصوبات شورای عالی امنیت ملی بدون امضای مقام معظم رهبری اجرا نخواهد شد.

وی تأکید کرد: بر این اساس امکان نداشته دولت بتواند به تنهایی درباره برجام تصمیم بگیرد و مقام معظم رهبری هم کاملا هوشمندانه در زمان مذاکرات خط قرمزها را مطرح کرده اند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: جا دارد که در اینجا بگویم روحانی یک فرد بسیار متعهد به اخلاق است و خود را ملزم به اجرای منویات مقام معظم رهبری می داند.

ربیعی در واکنش به اظهارات برخی از سخنرانان نماز جمعه مبنی بر اینکه رئیس جمهور به دنبال دوقطبی سازی است، گفت: صحبت های رئیس جمهور درباره انتخابات صرفا فراخوان مردم به مشارکت در انتخابات بود، چرا که در این دوره مردم باید حضور پرشوری در انتخابات داشته باشند و پیام بین المللی بسیار زیادی دارد و ما در شرایط تحریم به حضور پرشور مردم نیاز داریم و دولت همه تلاش خود را برای حضور پرشور مردم در انتخابات به کار می گیرد.

وی با بیان اینکه سخنان رئیس جمهور به هیچ وجه دوقطبی سازی نیست، متذکر شد: پس از سال ۹۶ متأسفانه دوقطبی سازی ها آغاز شد و امروز هم ما شاهد ارائه مطالبی تحت عنوان دوقطبی مذاکره و مقاومت، دوقطبی خادم و خائن و دوقطبی فساد و سلامت و ... هستیم اما تأکید می کنم که ما از دوقطبی سازی همواره زیان دیده ایم و نباید به آن توجه شود.

سخنگوی دولت در واکنش به تهدید مقامات آمریکا علیه عاملان حمله به تأسیسات نفتی عربستان اظهارداشت: ما شاهد بودیم که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اظهارنظر عجولانه ای در این باره مطرح کرد و به صورت تلویحی ایران را متهم به این کار کرد که البته فرافکنی و اظهارنظرهای اشتباه سنت آمریکایی هاست.

ربیعی با بیان اینکه قطعا همه کشورهای منطقه از این موضوع ضرر می کنند و ایران هم همواره به دنبال آرامش در منطقه است، ادامه داد: هدف کشورهایی چون آمریکا سرکوب منطقه است و فرافکنی هم بخشی از عملیات روانی آمریکاست و صرفا باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه کسانی از این اقدامات سود می برند.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تخصیص بودجه به صدا و سیما علیرغم انتقادهایی که از دولت می شود، گفت: در دو ماه گذشته دولت تلاش کرد که همه تخصیص های سازمان صدا و سیما را به طور کامل انجام دهد و این کار را وظیفه خود میدانیم چرا که کارکنان صدا و سیما بخشی از بدنه دولت هستند و پیگیری تخصیص های صدا و سیما کار درستی بود.

سخنگوی دولت بیان کرد: دولت و سازمان صدا و سیما اهداف مشترکی با یکدیگر دارند که تخصیص اخیر هم در این راستا انجام خواهد شد و ما نباید گلایه های خود را به طور کامل به یک سازمان ربط دهیم.

ربیعی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات اخیر وزیر کشور مبنی بر اینکه بعد از تابستان نباید موضوع حجاب فراموش شود، گفت: بهتر است از آقای رحمانی فضلی در این باره بپرسید.

وی بیان کرد: موضع دولت درباره حجاب کاملا مشخص است و ما همه را دعوت به رعایت حجاب می کنیم و نباید حریم ها درنوردیده شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی مبنی بر موضع دولت درباره طرح مجلس برای تعیین تکلیف نیروهای قراردادی و همچنین طرح انتزاع سازمان زندانها از قوه قضائیه گفت: هنوز این طرح ها در دستور کار دولت قرار نگرفته است و پس از بررسی در دولت، موضع خود را اعلام می کنیم.

ربیعی درباره واردات و خرید گندم، گفت: حدود ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار وارد چرخه خرید تضمینی شده است و هزار میلیارد تومان هم سهم بانک است که تأمین می شود.

وی با تأکید بر اینکه دولت به اندازه نیاز از کشاورزان گندم خریداری کرده است، تصریح کرد: بخشی از گندم های خریداری شده تبدیل به خوراک و بخشی از آن هم وارد صنعت شده است اما ما هیچ مشکلی در زمینه گندم نداریم و دولت به طور کامل در این زمینه خودکفا است.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها