کد خبر: ۱۲۱۸۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
روحانی در جلسه هیات دولت:
رییس جمهور با بیان این‌که دولت در اجرای قانون اخیر هسته‌ای مجلس شورای اسلامی کار بسیار بزرگی انجام داد، اظهار کرد: ما هم صد در صد قانون را اجرا کردیم و هم هنرمندانه و هوشمندانه به گونه‌ای عمل کردیم که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران نمی‌خواهد همکاری نکند. اگر کسی بخواهد این توافق بین دولت ایران و آژانس را مخدوش کند در زمین دشمن بازی کرده و اینجا معلوم است اهداف دیگران اجرا و عمل می‌شود.
تدبیر24»حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که ما نظرات خود را درباره آن داشتیم. اما به هرحال وقتی تصویب شد طبق قانون اساسی باید اجرا می‌کردیم و آیین‌نامه‌های آن نوشته شد. این قانون قانونی است که می‌خواهد ساختمانی را محکم کند اما اگر درست و حساب شده اجرا نشود، تمام ساختمان را تخریب می‌کند. پس خیلی مراقبت می‌خواست که به قانون عمل کنیم، اما روابط خود را با آژانس حفظ کنیم و به دنیا بگوییم که ما در زمینه‌ انرژی هسته‌ای صلح آمیز حرکت می‌کنیم.

روحانی ادامه داد: اگر به آژانس بگوییم بیرون برود قضاوت دنیا این می‌شود که کار ما غیرصلح آمیز است. دولت جمهوری اسلامی ایران مثل همیشه کار بسیار بزرگی در این زمینه انجام داد؛ چرا که این دولت تدبیر و امید است و همه جا باید ثابت کند که تدبیر دارد. دولت هم قانون مجلس شورای اسلامی را اجرا کرد و ذره‌ای از آن کوتاه نیامد و نه 99.9 درصد بلکه صد درصد آن را اجرا کرد اما هنرمندانه و هوشمندانه به گونه‌ای عمل کرد که آژانس هم گفت ایران نمی‌خواهد همکاری نکند، آنها هم گفتند که قانون است ولی ایران قصد همکاری نکردن ندارد.

وی در ادامه یادآور شد: روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه همین هفته از روزهای بسیار خوب برای دولت تدبیر و امید و از روزهای ماندنی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران و دولت بود. ما قانون را احسن وجه اجرا کرده‌ایم. هم قانون اجرا شد هم آرامش در دنیا برقرار شد. مگر ما می‌خواهیم دنیا را علیه خود بشورانیم؟ اگر کسی بخواهد این توافق بین دولت ایران و آژانس را مخدوش کند در زمین دشمن بازی کرده و معلوم است اهداف دیگران اجرا و عمل می‌شود.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مساله‌ بسیار مهمی پیش‌رو داریم که همه باید به آن توجه کنیم، عنوان کرد: شخص من به عنوان رییس جمهور جامعه اصل 113 قانون اساسی بر روی دوشم سنگینی می‌کند و واقعا می‌خواهد استخوان‌های پشت را بشکند. اصل 113 رییس جمهور را مسئول اجرای قانون اساسی می‌داند یعنی هرکجای قانون صدمه ببیند این رییس جمهور است که باید فریاد بزند و از همه توانش استفاده کند. این اصل کاملا روشن است و هیچ نیازی به تفسیر ندارد و از واضحات و بدیهیات است. رییس جمهور مسئول اجراست و نه ناظر و وظایفش خیلی بالاتر از نظارت است.

وی همچنین اظهار کرد: چه‌طور در جامعه ببینیم مهم‌ترین اصل قانون اساسی نسبت به قوای سه‌گانه یعنی اصل 57 که استقلال سه قوه را تصریح می‌کند اجرا نمی‌شود. طبق این اصل هیچ قوه‌ای حق ندارد در امر قوای دیگر دخالت کند. ما مداخله نداریم و قوای سه‌گانه از هم استقلال دارند. باید به معنی استقلال هم توجه کنید. در پایان اصل 57 تصریح می‌کند این قوا از یکدیگر مستقل هستند. از طرفی قانون اساسی در اصل 60 تصریح می‌کند جز در مواردی که مسئولیت به عهده مقام معظم رهبری است اجرا در کشور به غیر از آن استثنا به عهده رییس جمهور است. طبق قانون اساسی کسی که بار اجرا روی دوش اوست رییس جمهور و وزرا هستند. ما نباید این قانون اساسی را به تعطیلی بکشانیم. ما نباید بگذاریم قانون اساسی تخریب شود.

روحانی در ادامه تصریح کرد: این‌که حالا به یک فرد به نام حسن روحانی اهانت بکنند مهم نیست اما عنوان ریاست جمهوری غیر از فرد است و این عنوان را کسی حق ندارد تخریب کند. این وظیفه همه ماست که عنوان را حفظ کنیم. مخصوصا در شرایطی که ما به انتخابات ریاست جمهوری نزدیکیم و می‌خواهیم مردم مشارکت حداکثری داشته باشند؛ این جوری مشارکت حداکثری داشته باشند؟ مشارکت کنند که چه کنند؟ که رییس جمهور را انتخاب کنند و آن رییس جمهور از فردای انتخاب تابلو و سیبل همه تیرهای زهراگین و فحاشی و تهمت شود؟ خوب برای چه مردم این کار را بکنند مگر بیکارند که پای صندوق رای بروند؟ من می‌ترسم دستی پشت پرده در کار باشد و بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و به مردم بگویند می‌خواهید کجا بروید و چه کسی را انتخاب کنید. اراده دست ماست نه دست شما. شما مردم کاره‌ای نیستید.

وی همچنین تاکید کرد: نگذارید یک همچین فکری پشت پرده توسعه پیدا کند. تمام آنهایی که توسط مردم انتخاب می‌شوند و یا توسط مردم انتخاب نمی‌شوند بلکه انتصاب می‌شوند ولی طبق قانون انتصاب می‌شوند دارای احترام و جایگاه خودشان هستند. حواس ما در این شرایط حساس خیلی باید جمع باشد. البته ما گاهی تیرها را نمی‌بینیم و سوزش آن را از پشت سر حس می‌کنیم چون ما در میدان جنگیم و آنها آن پشت سر هستند و از پشت سر پرتاب می‌کنند. رو به رو دشمن است و سوزش سینه ما مال تیرهای دشمن در میدان جنگ است اما از پشت سر سوزش‌ها مال تیرهایی است که از پشت می‌آید.

رییس جمهور با اشاره به این‌که مثل اینکه یادمان رفته در شرایط جنگ هستیم و تروریسم اقتصادی هنوز ادامه دارد، خاطرنشان کرد: مثل این‌که یادمان رفته در این شرایط سخت کرونایی تحریم و کرونا از دو طرف برایمان مشکل ایجاد می‌کند مثل این‌که توصیه‌های مقام معظم رهبری را فراموش می‌کنیم. چند بار رهبری تاکید کند که احترام، وحدت و ادب اسلامی را رعایت کنید؟ ایشان باید هر هفته و هر روز توصیه کند؟ چرا گوش نمی‌کنید؟ وقتی مقام معظم رهبری بر موضوعی تاکید می‌کند باید تا آخر عمر آویزه گوش باشد و به آن عمل کنیم.

روحانی همچنین بیان کرد: نگذاریم مردم مایوس شوند. اداره کشور پیچیدگی‌های فراوانی دارد و اجرای آن کار ساده‌ای نیست. با احساسات، هیجانات و فریاد و شعار که نمی‌شود کشور را اداره کرد و برابر دشمن مقابله و برنامه کرد. آنچه امروز از هر چیزی مهم‌تر است وحدت، اتحاد و انسجام مخصوصا بین قوا. ما نباید رو به روی هم قرار بگیریم. باید کنار هم باشیم. باید دستگیری کنیم نه مچ‌گیری. آن چیزی که می‌تواند دشمن را شکست دهد قانون نیست بلکه وحدت است.

وی با اشاره به این‌که اتحاد، یکپارچگی و مردم می‌توانند دشمنان را شکست دهند و نوشتن یک خط روی یک کاغذ نمی‌تواند کاری کند، اظهار کرد: نگذاریم مردم نسبت به آینده‌ای که باید خوش‌بین باشند مایوس شوند و ذهن‌شان مخدوش شوند، مگر حق داریم با تریبون و میکروفنی که در اختیارمان است با اعصاب مردم بازی کنیم؟ مگر اعصاب مردم مال ماست؟

بر اساس این گزارش،‌ رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه یکی از مسائل بسیار مهم ما صلح‌آمیز بودن موضوع هسته‌ای است عنوان کرد: همه باید بدانند ما اگر کاری کردیم که صلح‌آمیز بودن هسته‌ای زیر سوال رفت یعنی زیرسوال رفتن نظام و این یعنی اشتباه کرده‌ایم و راه دشمن را رفته‌ایم. مبنای این دعواهای 15 - 10 سال اخیر این بود که به دروغ به ما تهمت زدند که فعالیت‌مان غیرصلح‌آمیز است و با این توطئه ما را به شورای امنیت بردند و به اتفاق آرا قطعنامه صادر کردند و قطعنامه 1929 را علیه ما صادر کردند و ما را تا مرز جنگ پیش بردند. بهانه همین غیرصلح آمیز بودن بود البته ممکن است پشت پرده اهداف دیگری داشته باشند.

وی اضافه کرد: وظیفه شرعی و اخلاقی ما و فتوای رهبری و NPT همه و همه به ما می‌گوید که فعالیت هسته‌ای باید صلح آمیز باشد. این سیاست دفاعی ماست. دستور رهبری و اخلاق اسلامی ماست. ما که نمی‌خواهیم فعالیت غیرصلح آمیز داشته باشیم، چرا علامت غیرصلح‌آمیز بودن به بدخواهان بدهیم. این چه کاری است و چه خاصیتی دارد؟ دشمنان همیشه گفته‌اند فعالیت ما صلح‌آمیز نیست یا مشکوک است. با گفتن ما مردممان و دوستانمان قبول می‌کنند، اما دشمنان قبول نمی‌کنند و اینجاست که نقش نهادهای سازمان‌های بین‌المللی بسیار تاثیرگذار است.

روحانی در ادامه تصریح کرد: آژانسی درست شده که می‌گوید فعالیت این کشور درست است یا نه، من نمی‌گویم همه کارهای آنها درست است ولی وقتی گفت کار ما صلح‌آمیز است حربه از دست دشمن گرفته شده، یکی از آثار مهم برجام این بود که این حربه را از دست دشمن گرفت. همه بهانه دشمن PMD بود ما PMD را بستیم و تمام شد. بزرگترین ضربه بر پیکره تبلیغات و سیاست‌های دروغ بدخواهان این بود که پرونده PMD بسته شد.

وی با بیان این‌که امروز سخن گفتن از کارهای برجام سخت شده است،‌ تصریح کرد: تا یکی از برجام تعریف می‌کند می‌گویند برجامی و فرجامی و چی‌چی است، در حالی که ما باید توضیح بدهیم همه دنیا بدانند که ما محکم در برجام هستیم، ممکن است تعهدات را بنا به دلایلی کاهش داده باشیم، اما اتفاقا ما این بودیم که برجام را حفظ کردیم اگر ما صبر نمی‌کردیم در این سه سال جنگ اقتصادی برجام باقی نمی‌ماند. برجام به خاطر صبر مردم ایران زنده است. آمریکا که رفته بود اروپا هم که از ترس به کنج خانه رفته بود بقیه هم کاری نمی‌کردند و ما می‌توانستیم خارج شویم.

رییس جمهور اضافه کرد: رابطه ایران با آژانس برای به کرسی نشاندن حرفمان در دنیا و در افکار عمومی و برای این است که از صندلی اتهامی که دشمن می‌خواهد پایین بیاییم و روی صندلی مدعی بنشینیم. راه این کار همکاری با آژانس است و اگر رابطه با آژانس را تخریب کردیم راه و مسیر دیگری باقی نمی‌ماند. اگر این آژانس برابر ترامپ ایستادگی نکرده بود اتفاقات دیگری می‌افتاد. آمریکایی‌ها از نیویورک به وین رفتند که آژانس یک کلمه بگوید ایران به تعهدات‌اش عمل نمی‌کند و مدیرکل آژانس را به نیویورک بردند که با تهدید و تطمیع این حرف را بزند، اما آژانس 15 بار تایید کرد که ایران به تعهدات‌اش عمل می‌کند. یکی از شکست‌های ترامپ در همین آژانس بود و برای گرفتن تایید آژانس یک سال در خروج از برجام تاخیر کرد.

روحانی در ادامه یادآور شد: در این ماه‌ها سه کشور اروپایی که پشت سرشان آمریکا بود بی‌دلیل می‌خواستند ما را محکوم کنند که ایران همکاری نمی‌کند، اما آژانس به آنها گفت نه و توطئه آنها خنثی شد. این سه کشور اروپایی خیلی بدهکار ما هستند. ما سه سال صبر کردیم و آنها هیچ کاری نتوانستند انجام دهند. روابط با آژانس و سازمان ملل برای ما اهمیت دارد. اینها مسائل سیاسی مهم است که باید کسی به آنها فکر کند، مطالعه کرده باشد و سیاست و قانون بلد باشد اینگونه نیست که آدم همین طوری حرفی را بزند.

برچسب ها: تدبیر24 ، روحانی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها