کد خبر: ۱۲۱۸۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
محققان علوم پزشکی در دانشگاه آریزونا در آمریکا اعلام کردند ورزش هوازی، سرعت کاهش قوای حافظه را در مبتلایان به آلزایمر کاهش می‌دهد.
تدبیر24»محققان علوم پزشکی در دانشگاه آریزونا در آمریکا اعلام کردند ورزش هوازی در مبتلایان به آلزایمر، سرعت تخریب قوای حافظه را کٌند می‌کند.

محققان ۹۶ سالخورده مبتلا به آلزایمر را با ورزش‌های هوازی همچون دوچرخه ثابت یا حرکات کششی، به مدت شش ماه، مورد مطالعه قرار دادند. بررسی‌ها نشان داد ورزش‌های شش ماهه، به طور بارزی، وضعیت حافظه را در مقایسه با کسانی که ورزش نمی‌کردند کنترل کرد.

محققان امیدوارند ورزش در افراد سالخورده، به عادتی روزمره و مدام تبدیل شود. بر اساس آمار‌ها برآورد می‌شود حدود پنج میلیون و چهارصد هزار نفر در آمریکا به بیماری آلزایمر مبتلا باشند که هیچ درمانی ندارد، ولی برخی داروها، قادرند شرایط قوای شناختی بیماران را کنترل کنند.

با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می‌یابد، به این ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می‌شود. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می‌دهد.

خاطره‌ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده‌ها و شنیده‌ها و احساسات که برای یاداوری آن‌ها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش‌ها دارد. به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره‌ها کمرنگ یا فراموش می‌شوند.

در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت کاهش می‌یابد، اما این مسئله همیشه به علت پیر شدن سلول‌ها نیست. سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول‌های مغز می‌شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می‌توانند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.

آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس‌ها و اسم‌ها آغاز می‌شود و کم کم تا آنجا پیش می‌رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می‌کند. بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد، اما می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها