پس از امضا؛ حمايت مشروط عباس عبدي

پس از امضا؛ حمايت مشروط

توافق راهبردي ايران و چين امضا شد. البته مجلس موجود ايران در عمل فاقد جايگاهي است كه در اين باره ورود كند و اطلاعات مفيدي را در اختيار افكار عمومي قرار دهد
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲ آرشیو
همكاري ايران و چين مهرداد پشنگ‌پور

همكاري ايران و چين

امضا و اعلام برنامه جامع همكاري ايران و چين موج گسترده‌اي از اعترض‌هاي مردمي را به وجود آورد.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - 2021 April 15
کد خبر: ۱۲۱۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
برخی از افراد از ریفلاکس معده، احساس سوزش در دل و ترش کردن رنج می‌برند و مصرف برخی غذا‌ها مشکل آنها را مضاعف می‌کند.
تدبیر24»بسیاری از افراد از غذا‌های اسیدی اجتناب می‌کنند، هرچند تفاوت‌هایی بین غذا‌های اسید ساز و غذا‌های اسیدی وجود دارد. غذا‌های اسید ساز آن دسته از غذا‌هایی هستند که باعث افزایش اسیدیته در معده می‌شوند و غذا‌های اسیدی لزوماً در بدن اسید ساز نیستند.

اگر این مسئله گیج کننده به نظر می‌رسد، نگران نباشید؛ زیرا در این مقاله مهمترین غذاهای اسیدی  را توضیح خواهیم داد.

نوشیدنی‌های گازدار

نوشیدنی‌های گازدار مملو از اسید فسفریک هستند که سهم عمده‌ای در بار اسیدی وعده‌های غذایی دارد. فسفر اضافی، به ویژه به صورت اسید فسفریک قابل جذب، با تاثیرات مضری برای سلامتی همراه است. علاوه بر این، مصرف نوشابه با مشکلات کلیوی، کاهش تراکم مواد معدنی در استخوان‌ها و دیابت نیز مرتبط است.

گوشت قرمز و سایر پروتئین‌های حیوانی

گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده از جمله رایج‌ترین غذا‌های اسیدساز در رژیم غذایی غربی هستند، زیرا گوشت قرمز سرشار از پروتئین و فسفر است؛ بنابراین باعث افزایش بار اسید‌های غذایی می‌شود. سایر پروتئین‌های حیوانی مانند مرغ و تخم مرغ نیز موجب افزایش نسبت اسید‌های غذایی می‌شود.

حبوبات فرآوری شده

رژیم‌های غربی معمولاً سرشار از غلات تصفیه شده مانند فست فود و نان سفید هستند که غذا‌هایی سرشار از اسید‌های غذایی هستند. جایگزینی غلات تصفیه شده با میوه‌ها و سبزیجات ممکن است باعث کاهش بار اسید‌های غذایی شود.

پنیر و محصولات لبنی

پنیر، شیر و بستنی حاوی درصد بالایی از فسفر هستند و به موجب افزایش اسید‌های غذایی می‌شوند. اگرچه محصولات لبنی مانند پنیر و ماست مقوی هستند، اما پیروی از رژیم غذایی غنی از این محصولات باعث افزایش میزان اسید‌های غذایی می‌شوند.

مرکبات

مرکبات از جمله لیمو، گریپ فروت و پرتقال میوه‌های اسیدی هستند و معروف است که این میوه‌ها ریفلاکس یا بازگشت اسید به مری را تشدید می‌کنند.

مرکبات باعث ریفلاکس یا وخامت آن می‌شوند. به این ترتیب، انستیتوی ملی بهداشت و کالج دستگاه گوارش آمریکا به افراد مبتلا به ریفلاکس توصیه می‌کند از مصرف مرکبات پرهیز کرده یا آن را کاهش دهند.

گوجه فرنگی

محصولات مبتنی بر گوجه فرنگی مانند سس گوجه فرنگی یکی از دلایل عمده احساس سوزش سر دل است. موسسه ملی بهداشت آمریکا توصیه می‌کند که افراد مبتلا به ریفلاکس یا سوزش معده از خوردن محصولات گوجه فرنگی اجتناب کرده یا آن را کاهش دهند.

افرادی که دچار سوزش معده هستند ممکن است گوجه فرنگی خام را بهتر از کنسرو گوجه فرنگی تحمل کنند و این ممکن است به این دلیل باشد که برخی از محصولات گوجه فرنگی پخته شده مانند سس گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی از گوجه فرنگی تازه اسیدی‌تر هستند.

با این حال، گوجه فرنگی بسیار مغذی است و منبع بزرگی از لیکوپن است؛ بنابراین نباید از مصرف محصولات گوجه فرنگی خودداری شود، مگر اینکه این غذا‌ها علائم سوزش معده را افزایش داده یا بدتر کنند.

برچسب ها: تدبیر24 ، سوزش معده
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها