کد خبر: ۱۲۱۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
متخصصان علوم پزشکی و آزمایشگاهی، نوعی آزمایش ژنتیکی جدید برای پیش‌بینی احتمال ابتلا به یک نوع سرطان خون شایع تولید کرده‌اند.

تدبیر24»این یافته می‌تواند به کسانی که بالقوه در معرض خطر ابتلا به «لوسمی لنفاوی مزمن پیش‌رونده» هستند، هشدار زودهنگام داده و شانس زنده ماندن آن‌ها را افزایش دهد.


این نوع سرطان گلبول‌های سفید خون را تحت تأثیر قرار می‌دهد، چندین سال طول می‌کشد که به آرامی شکل بگیرد و بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال دیده می‌شود.


شدت این نوع سرطان متفاوت است. بعضی از مبتلایان به آن دچار لاغری و توده‌هایی در گردن و زیر بغل می‌شوند، در حالی که در برخی دیگر، این سرطان علایمی نشان نمی‌دهد.


با مطالعه نمونه خون افراد مبتلا به این نوع سرطان خون، محققان دریافتند که آنها اغلب «پیش‌زمینه ژنتیک» یکسانی برای ابتلا به اشکال پیشرونده این نوع سرطان دارند.


این تیم تخصصی از هشت دانشگاه انگلیسی و موسسه تحقیقات سرطان گفت که کار آنها به پزشکان کمک می‌کند تا به سمت تشخیص انفرادی‌تر و بیمارمحورتر برای سرطان خون حرکت کنند.


درمان‌های اصلی برای سرطان خون، شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی‌، داروهای هدفمند سرطان برای کنترل رشد سرطان یا پیوند سلول‌های بنیادی برای تولید گلبول‌های سفید سالم است.


طبق گفته سازمان بهداشت ملی بریتانیا از هر ۱۰ نفر، هفت نفر پس از تشخیص این نوع سرطان پنج سال یا بیشتر زنده می‌مانند.

پروفسور جیمز آلن از مرکز سرطان دانشگاه نیوکاسل، گفت: شواهد جدید نشان می‌دهد که درمان زودرس برای بیماران در معرض خطر ابتلا به سرطان خون پیش‌رونده، می‌تواند به طرز چشم‌گیری بروز نشانه‌های سرطان را به تأخیر بیندازد و شانس زنده ماندن را افزایش دهد.

به گزارش ایندیپندنت، نتایج حاصل از این مطالعه مشترک به بیماران و پزشکان کمک می‌کند تا تصمیمات مهمی درباره زمان شروع درمان بگیرند.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها