عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود عباس عبدي

عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود

پس از انتشار خبر اظهارات دادستان محترم تهران درباره رييس كل سابق بانك مركزي و ايراد اتهام به او مبني بر تضييع 30 ميليارد دلار و 60 تن طلا، دولت نيز بيانيه‌اي در نقد اين رفتار و گزارش منتشر كرد كه در جاي خود قابل توجه بود، به ‌ويژه آنجا كه به زمان اعلام آن اشاره كرده است. بدون در نظر گرفتن اعتبار نكات ذكر شده عليه او، به نظر مي‌رسد كه پاسخ به چند نكته ضروري است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۴ آرشیو
مذاكرات وين و دولت آينده محمد صدر

مذاكرات وين و دولت آينده

در پي اعلام اسامي افراد تأييد صلاحيت شده براي حضور در رقابت‌هاي رياست‌جمهوري، گمانه‌زني‌هاي زيادي پيرامون مشخص شدن تركيب تيم سياست خارجي دولت آينده و احتمال ايجاد يك تغيير اساسي در مقايسه با سياست خارجي دولت فعلي مطرح شد.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۴
يکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - 2021 September 26
کد خبر: ۱۲۲۸۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۱
در جلسه شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفت
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دفاع در برابر ظلم و تجاوز را حق مسلم فلسطینی‌ها دانست و گفت: سکوت مرگبار و انفعال مطلق و توجیه‌ناپذیر شورای امنیت، رژیم اسرائیل را به طور جدی جسور کرده است تا با وحشیگری تمام‌تر، جنایات بیشتری مرتکب شود.
تدبیر24»مجید تخت روانچی روز یکشنبه در شورای امنیت سازمان ملل که برای بررسی آخرین تحولات فلسطین برگزار شد، افزود: همزمان با این نشست، نیروهای وحشی رژیم اسرائیل در حال ارتکاب یک قتل عام واقعی در فلسطین، بویژه در نوار غزه بزرگ‌ترین زندان باز جهان، هستند که طی آن تاکنون ۱۹۲ نفر، شامل ۵۸ کودک و ۳۴ زن به شهادت رسیده‌اند.

وی در تشریح این جنایات ادامه داد: آنها بزدلانه زنان بی‌دفاع را به قتل می‌رسانند؛ بی‌رحمانه نوزدان و کودکان را می‌کشند؛ وحشیانه خانواده‌ها را یکجا به قتل می‌رسانند؛ بی‌شرمانه به اماکن مقدس اهانت می‌کنند؛ ناجوانمردانه مناطق مسکونی، مدارس و تأسیسات بهداشتی و درمانی را بمباران و گلوله‌باران می‌کنند و دیوانه‌وار خانه‌ها را تخریب می‌کنند و در یک کلام در حال ارتکاب همزمان و یکجای هر چهار جنایت اصلی بین‌المللی هستند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: سوال اینجاست که چرا نیروهای اسرائیلی مرتکب چنین جنایاتی می‌شوند؟ چون فلسطینی‌ها صدای خود را به روی نیروهای اسرائیلی که می‌خواهند سرزمین‌های آبا و اجدادی آنها در محله‌های فلسطینی در قدس شرقی، در شیخ جراح و سیلوان و دیگر مناطق را مصادره کنند، بلند کرده‌اند.

تخت‌روانچی یادآور شد: آنها به تخریب خانه‌هایشان که نسل اندر نسل در آن زندگی کرده‌اند، اعتراض دارند؛ در برابر اخراج اجباری از خانه‌هایشان مقاومت می‌کنند و به حمله نیروهای امنیتی اسرائیل علیه نمازگزاران مسلمان در مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان اعتراض کرده‌اند.

وی افزود: اشتباه نکنید؛ اگر شما یک فلسطینی باشید و در فلسطین و تحت سلطه یک رژیم نژادپرست و آپارتاید که بر اساس تجاوز، اشغال و ظلم تأسیس شده و علیه فلسطینی‌ها مرتکب جنایات شنیع می‌شود، زندگی کنید اینگونه اقدامات بزرگ‌ترین گناهان محسوب می‌شوند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: اما رژیم اسرائیل چطور با مصونیت کامل مرتکب چنین جنایاتی می‌شود؟ چون طی بیش از هفت دهه، شورای امنیت در برابر تمام اعمال غیرقانونی آن رژیم سکوت مرگباری اتخاذ کرده و این انفعال مطلق و توجیه‌ناپذیر، علاوه بر اینکه به کاهش اعتماد و اطمینان به این نهاد و همچنین بحران اعتبار و مشروعیت آن منجر شده، آن رژیم را به طور جدی جسور کرده است تا با وحشیگری تمام‌تر، جنایات بیشتری مرتکب شود.

تخت‌روانچی افزود: به همین دلیل است که رژیم اسرائیل بدترین جنایات بین المللی، یعنی نسل‌کشی، جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و جنایت تجاوز را مرتکب شده است؛ بیش از ۱۵ جنگ به راه انداخته؛ خاک کشورهای دیگر را اشغال کرده؛ بدون استثنا به تمام همسایگان خود حمله کرده؛ به کشورهای منطقه و فراتر از آن در خاورمیانه تا آفریقا حمله کرده؛ به کسب انواع سلاح‌های کشتار جمعی مبادرت ورزیده است و این فهرست همچنان ادامه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که پس چرا شورای امنیت برای یک مدت بسیار طولانی در برابر اینگونه جنایات، تهدیدات و تجاوزات سکوت اختیار کرده است، گفت: جواب ساده است چون آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت، چه در زمان دموکرات‌ها و چه در زمان جمهوری‌خواهان، به صورت نظام‌مند از رژیم اسرائیل در برابر هر گونه اقدام شورای امنیت حمایت و تاکنون ۴۴ پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت علیه اسرائیل را وتو کرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: دولت فعلی آمریکا نیز تصمیم به حمایت از رژیم اسرائیل گرفته و بی‌شرمانه از به اصطلاح «حق امنیت اسرائیل» سخن می‌گوید؛ از به اصطلاح «حق دفاع مشروع اسرائیل» برای توجیه جنایات آن استفاده و حق ذاتی فلسطینیان مظلوم، از جمله حق حیات، عزت، آزادی، دفاع مشروع، تعیین سرنوشت و ایجاد دولت مستقل فلسطینی را انکار می‌کند.

تخت‌روانچی افزود: طی همین چند روز گذشته، آمریکا از صدور حتی یک بیانیه مطبوعاتی ساده شورای امنیت که خواستار پایان بمباران غزه توسط اسرائیل بود، جلوگیری کرد و نشان داد که از این رژیم اشغالگر و ستمگر هر قدر هم که جنایاتش وحشیانه باشد، قاطعانه حمایت می‌کند.

وی در واکنش به اظهارات امروز نماینده رژیم صهیونیستی هم گفت: وی با مظلوم‌نمایی تلاش کرد توجه‌ها را از جنایات اسرائیل منحرف و گستاخانه از کشتار زنان و کودکان فلسطینی دفاع کند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تأکید کرد: فلسطینی‌ها تحت اشغال و محاصره غیرقانونی رژیم اسرائیل قرار دارند و از حق ذاتی دفاع مشروع برخوردارند. جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدیداللحن تمام جنایات آن رژیم علیه فلسطینیان، حمایت خود را از آرمان بر حق آنها و تحقق کامل تمام حقوق مسلمشان بویژه حق ذاتی آنها برای تعیین سرنوشت و ایجاد یک کشور مستقل در سراسر فلسطین به پایتختی قدس شریف اعلام می‌دارد.

تخت‌روانچی از شورای امنیت نیز خواست مسئولیت خود را جدی بگیرد و رژیم اسرائیل را وادار سازد به ماجراجویی نظامی خود در منطقه، بویژه خونریزی و جنایاتش علیه فلسطینیان پایان دهد.

وی همچنین خواستار توقف پاکسازی نژادی عمدی، نظام‌مند و گسترده فلسطینیان از جمله از طریق تغییر ترکیب جمعیتی فلسطین و هویت اسلامی و عربی قدس شریف شد و اظهار کرد: شورای امنیت باید رژیم اسرائیل را وادار سازد تا محاصره غیرقانونی و غیرانسانی نوار غزه را لغو کند به اشغال تمام خاک فلسطین، جولان اشغالی سوریه و بخش‌هایی از لبنان پایان دهد و همچنین آن رژیم را به خاطر ارتکاب شدیدترین جنایات بین‌المللی طی بیش از چند دهه مسئول بشناسد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد مسأله فلسطین بدون اعمال دقیق اصول عدالت و حقوق بین‌الملل حل نخواهد شد. بنابراین، جامعه بین‌المللی باید به تعهد قانونی، سیاسی و اخلاقی خود برای حمایت کامل از تحقق حقوق ذاتی فلسطینی‌ها عمل کند.

تخت‌روانچی اظهار کرد: در این زمینه شورای امنیت مسئولیت ویژه‌ای دارد و اگر همچنان از ایفای نقش آن جلوگیری شود، باید مجمع عمومی سازمان ملل اقدامات لازم را علیه متجاوزان اسرائیلی اتخاذ کند.

برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها