سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 23
کد خبر: ۲۴۷۷۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۵
تکفیری ها بدنبال جنگ روانی در فضای مجازی
اخباری جعلی که ادله مشهودی برای آن وجود ندارد و هیچ نهاد امنیتی آن را تایید نکرده در جهت برهم زدن آرامش و امنیت فضای عمومی کشور است

تدبیر24: خاورمیانه بیش از یکدهه است که با پدیده بنیادگرایان تکفیری دست به گریبان شده و این نحله متحجر، واپس گرا که تا پیش از این امکان بروز و ظهور میدانی نمایان نیافته بود و بیش تر در گردهمایی های محفلی به تئوریزه کردن مبانی عقیدتی خود مشغول بود با انجام چند عملیات محدود در گوشه و کنار خاورمیانه و سپس عرض اندام در افغانستان خودی در منطقه نشان داده و با عملیات یازده سپتامبر صوت و آوازه ای جهانی و بین المللی یافت.

ریشه های عقیدتی و ایدئولوژیک افراطی های مسلح به یک نقطه رهنمون می شد " وهابیت" علمای وهابی با فتاوی منحصر به فرد خود ماموریت تغذیه روانی و فکری تروریست ها را برعهده داشته و سرمایه داران میلیارد سعودی امکانات سخت افزاری و لجستیکی آنان را فراهم می کردند.

در طول تمامی این سال ها از عربستان تا افغانستان و از سوریه تا مصر خاورمیانه صحنه منازعات بی پایان تندروهای افراطی و تکفیری بوده و جنگ های پر شمار، دامن زنی به اختلافات مذهبی و ایجاد درگیری و کشاکش میان نحله های مختلف مذهبی رهاورد میدان داری به ظاهر مسلمانانی بوده که دنیای اسلام را به خاک و خون کشیده و جز نکبت و رخوت و هجمه به وجه اسلام در انظار جهانی حاصل و ثمری نداشته اند.

نکته جالب توجه در سیر تحولات پر مناقشه در خاورمیانه ثبات و استقرار و امنیت مثال زدنی است که در تمامی این سال ها بر پهنه جغرافیایی ایران حکفرما بوده است. جمهوری اسلامی ایران کشوری است متشکل از قومیت های مختلف و متکثر نژادی و مذهبی و البته تنها کشوری که بطور رسمی حاکمیت آن بر پایه مذهب شیعی بنا شده است این مولفه ها زمینه های بالقوه منازعه طلبی از سوی تندروهای تکفیری را علیه ایران فراهم کرده است اما اقتدار حاکمیتی و ترفندهای امنیتی و نیز خصلت های ویژه قومیت های ایرانی که در قالب رویکردهای ملی گرایانه و نا منطبق با افراطی گراهای مذهبی متبلور شده ایران را بدور از تلاطم های متداول و مرسوم عرصه مجادلات خاورمیانه ای کرده است.

اقدامات ایذایی و تفرقه افکنانه گاه و بیگاه نیز هیچ گاه نتوانسته این شاکله را مخدوش و بحرانی در کشور ایجاد کند. البته این نکته نافی این موضوع نیست که تکفیری های افراطی و تندرو بدنبال عرض اندام نبوده و به نحوی از انحاء نخواهند که این آرامش و استقرار و امنیت را مخدوش کنند.

حال اکنون درست در فضایی که شیب معقول جنبش های اجتماعی پس از بهار عربی از وجه اصلاحی و مقابله ای با دیکتاتوری و استبداد، با میدان داری هدفمند جریان های تکفیری و وهابی به مجادله های مذهبی رهنمون شده و نمونه های آن را در سوریه و عراق شاهد هستیم، نوعی جنگ روانی و رسانه ای برای مخدوش کردن ذهنیت های عمومی در کشور ما نیز با اقدامات ایذایی و روانی در قالب شبکه های اجتماعی براه افتاده است.

نکته ای که لازم است از همین بدو کار با دقت و فراست نظر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و نیز عموم مردم نسبت به اینگونه اقدامات و اهداف آن واکنشی درخور و معقول به منصه ظهور برسد.

این روزها در شبکه های اجتماعی مجازی و موبایلی که دایره شمول آن نیز در میان کاربران ایرانی هر روز فراخ تر از پیش نیز می شود پیام هایی در حجم گسترده و متواتر ارسال و توزیع می شود که حجم و میزان آن و نیز هماهنگی زمانی و تواتر پیام ها و البته محتوا و مضمون این پیام ها خبر از کاری هدفمند و مدیریت شده می دهد که توسط جریانی خاص برای تاثیر گذاری روانی بر روی کاربران تمهید و تدارک دیده شده است.

در این پیام ها با لحنی عامیانه و دلسوزانه خطاب به زنان و دختران ایرانی عنوان می شود که گروهی صد نفره از عوامل وهابی و تروریست به داخل خاک ایران نفوذ کرده و در اقصی نقاط کشور مستقر شده اند و تاکنون صدها شهروند را کشته و زخمی کرده اند و در خیابان های شهر کمین کرده دختران و زنان ایرانی را مورد هتک حرمت قرار داده و چون زبان ها و چشم شان دوخته می شود مامورین وزارت اطلاعات نتوانسته اند به شناسایی این افراد بپردازند!!!.

آنان در تکمیل پروژه ترویج هراس، تصاویری هولناک از دوخته شدن دهان و چشم چند زن و دختر را که هویت آنان مجهول است را نیز ضمیمه خبر خود کرده تا زمینه باور پذیری موهومات خود را در نزد عامه بیشتر کرده و از مردم تقاضا می کنند این پیام را دست به دست بچرخانند تا همگان از آن مطلع شوند و از خظر بدور باشند!

این اخبار جعلی که هیچ ادله مشهودی برای آن وجود نداشته و هیچ نهاد امنیتی نیز آن را تایید نکرده و به لحاظ عقلانی نیز نمی تواند به هیچ وجه باور پذیر باشد در راستای پروژه جنگ روانی تندروهای تکفیری افراطی است که بارها و بارها در اقدامات خود شکست خورده و نتوانسته اند موفقیتی حاصل کنند و حال از مسیر جنگ روانی در شبکه های اجتماعی بدنبال ابراز وجود و تاثیر گذاری هستند.

در این میان از یکسو لازم است شهروندان و کاربران شبکه های اجتماعی بدون توجه به این خبر سازی های جعلی از روی حس بی تفاوتی و یا حتی دلسوزی به ترویج ناخواسته این بسته های خبری جعلی و مشکوک اقدام نورزیده و از طرف دیگر دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و قضایی نیز با هوشیاری ریشه های اینگونه اقدامات را شناسایی و عوامل آن را وفق قانون محاکمه و مجازات کنند.

البته یک نکته را هم نباید فراموش کرد که از این دست اقدامات در راستای برهم زنی آرامش و امنیت فضای عمومی کشور که مورد طمع تندروهای افراطی است، پس از این نیز شاهد خواهیم بود و باید با آگاه سازی عمومی و ارتقای ضریب همبستگی مذهبی و قومی اجازه عرض اندام به این طیف های تندرو را نداده و در برابر این اقدامات ایذایی با اسلحه آگاهی و اعتماد افزایی و اطلاع رسانی به مقابله ساختاری و بنیادین شتافت

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
تاریخ نگار
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۳
2
3
اقداماتی نه به این شدت قساوت را در سالهای اولیه انقلاب از کسانی که بعدها چپ و اصلاح طلب نام گرفتند دیده ایم!
نام آشنایانی نظیر اکبر گنجی، محسن مخملباف و... از این تبارند.
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها