سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴
جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
کد خبر: ۲۹۵۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۲
در گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام شد؛
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: ایران در براساس موافقتنامه هسته‌ای موقت با قدرت‌های جهان که سال گذشته به دست آمد، اقدام کرده است.
تدبیر24: متن گزارش ماهیانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه ژوئیه درباره برنامه اتمی ایران منتشر شد. در متن این گزارش آمده است:

بر اساس توافق ماه ژانویه سال 2014 این گزارش وضعیت برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران را در رابطه با معیارهای اختیاری پذیرفته شده از طرف این کشور به عنوان بخشی از طرح اقدام مشترک مورد توافق در مذاکرات پنج به علاوه یک در بیست و چهارم نوامبر دو هزار و سیزده مورد بررسی قرار می دهد.

بر اساس طرح اقدام مشترک نخستین گام وابسته به یک مدت زمانی شش ماهه است که می‌تواند با رضایت طرفین تمدید شود. طرح اقدام مشترک در بیستم ژانویه سال 2014عملی شد.

آژانس تایید می‌کند که ایران از بیستم ژانویه 2014:

- اورانیوم (235) را در هیچکدام از تاسیسات اعلامی خود بیش از پنج درصد غنی‌سازی نکرده است.

2-ایران آبشارهای زنجیره‌ای متصل به هم در تاسیسات اعلام شده خود راه‌اندازی نکرده است.

3-ایران روند رقیق‌سازی نیمی از مواد اتمی به حالت uf6 خود را که در بیستم ژانویه به حد غنی سازی بیست درصد بود به حد پنج درصد تکمیل کرده است.

4- ایران صد کیلوگرم از اورانیوم نوع uf6 غنی شده بیش از بیست درصد خود را در روند تبدیل به صفحه سوخت برای تبدیل به اکسید اورانیوم وارد کرده است.

5- ایران هیچ روندی مبنی بر خط بازگشت تبدیل اکسید اورانیوم بهuf6 ندارد.

6- ایران هیچ پیشرفتی در کارخانه های غنی سازی سوخت از جمله فعالیت های خود در کارخانه غنی سازی سوخت فوردو(pfep)یا اراک(راکتور-ir40)و تولید و آزمایش سوخت برای (راکتور-ir40)نداشته است.

7- ایران اطلاعات طراحی خود را برای راکتور-ir40 به روز کرده است و توافق کرده است و با آژانس درباره تدابیر امنیتی این راکتور توافق کرده است.

8- ایران هزار و پانصد و پنج کیلوگرم uf6 با غنای بیش از پنج درصد را در جریان تبدیل در کارخانه پودر uo2به اکسید اورانیوم تبدیل کرده است.

9- ایران به تعهدات خود درباره ایمنی (pfep) بدون جمع آوری اورانیوم ادامه داده است.

10- ایران فعالیت های مربوط به بازفراوری در راکتور تحقیقاتی تهران و در تولید رادیو ایزوتوپ های مولیبدنوم،یودین و زنون در تاسیساتی که آژانس به آنها دسترسی دارد ،انجام نداده است.

11- ایران اطلاعات لازم و زمینه دسترسی به معادن اورانیوم گچین،معدن اورانیوم ساغند و کارخانه تولید اورانیوم اردکان را فراهم کرده است.

12- ایران به فراهم آوردن دسترسی روزانه به تاسیسات غنی‌سازی نطنز و فوردو ادامه داده است.

13- ایران زمینه دسترسی منظم به کارگاه‌های جمع‌آوری سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید موتور چرخاننده سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره و اطلاعات لازم درباره آن‌ها را فراهم کرده است.

14- ایران در ارتباط با نظارت بیشتر اعمال زیر را انجام داده است:

- نقشه تاسیسات هسته‌ای و شرح هر ساختمان را در هر سایت هسته‌ای را فراهم کرده است.

- شرح مقیاس اعمال انجام شده در هر محل در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای را ارائه کرده است.

- اطلاعات معادن و کارخانه های اورانیوم و منابع را فراهم کرده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها