ظریف را قربانی نکنید غلامرضا کریمی

ظریف را قربانی نکنید

صرف‌نظر از اینکه فایل مصاحبه محرمانه دکتر ظریف چگونه لو رفت و چه کسانی در داخل و خارج از این موضوع سود برده و خواهند برد، از یک دیپلمات حرفه‌ای در این سطح بسیار بعید بود.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
از دیپلماسی تا میدان ناصر ذاکری

از دیپلماسی تا میدان

انتشار نوار مصاحبه وزیر امور خارجه کشورمان دو اصطلاح «دیپلماسی» و «میدان» و تقابل این دو را در سطح جامعه مطرح کرد و واکنش‌های بسیار متفاوتی را بین جریان‌های مختلف سیاسی به‌ دنبال داشت.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 14
کد خبر: ۳۲۵۸۱
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۳
آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب گزارش تازه خود در مورد برنامه هسته ای ایران را منتشر کرد.
تدبیر24: آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب تازه ترین گزارش خود در مورد برنامه هسته ای ایران و روند اجرای برنامه مشترک اقدام را منتشر کرد.

در این گزارش که در اختیار اعضای آژانس قرار گرفته، دیده بان هسته ای سازمان ملل تائید کرده است که ایران اجرای گام های لازم برای عمل به تعهدات خود بر اساس تمدید برنامه مشترک اقدام را آغاز کرده است.

همانطور که انتظار می رفت، آژانس در این گزارش همچنین بر پایبندی ایران به توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو میان ایران و گروه موسوم به 1+5 منعقد شد، صحه گذاشته است. توافق موقت ژنو پایان تیر ماه امسال به مدت 4 ماه تا سوم آذر تمدید شد.

آژانس که از سوی طرفین به عنوان ناظر اجرای تعهدات هسته ای ایران در نظر گرفته شده، ماهانه گزارشی را در مورد روند پیاده سازی گام های توافقی، منتشر می کند.

در گزارشی که چهارشنبه شب منتشر شد، اعلام شده است که ایران در طول یک ماه گذشته، حدود 3.5 کیلوگرم از ذخایر اکسید اورانیوم با غنای 20درصد خود را برای تولید سوخت، مصرف کرده است. ایران همچنین به آژانس اعلام کرده است که بیش از 4 تن از ذخایر گاز اورانیوم غنی شده تا سطح حدود 2درصد را رقیق می کند.

بر اساس تمدید توافق موقت ژنو، ایران متعهد شده است که بخشی از ذخایر اکسید اورانیوم خود را به سوخت تبدیل کرده و میزان زیادی از ذخایر اورانیوم با غنای پائین خود را رقیق کند.

خبرگزاری رویترز ساعتی پیش به نقل از دیپلمات ها گزارش داده بود که آژانس در گزارش چهارشنبه شب خود، پایبندی ایران به توافق ژنو را تائید می کند.

در ادامه متن کامل این گزارش که در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته، آمده است:

 وضعیت برنامه هسته‌ای ایران در ارتباط با برنامه مشترک اقدام

 گزارش مدیر کل

1. همانطور که در سند GOV/2014/2 عنوان شده بود، گزارش پیش رو اطلاعاتی را در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با «اقدامات داوطلبانه» که ایران به عنوان بخشی از برنامه مشترک اقدام که در 24 نوامبر 2013 بین ایران و گروه E3+3 مورد توافق قرار گرفت، با اجرای آن‌ها موافقت کرد، ارائه می‌کند. برنامه مشترک اقدام در تاریخ 20 ژانویه 2014، در ابتدا برای یک دوره 6 ماهه اجرایی شد. مدت اجرای برنامه مشترک اقدام، در تاریخ 24 جولای 2014 تا 24 نوامبر 2014 تمدید شد.

2. آژانس تائید می‌کند که از تاریخ 20 ژانویه تاکنون، ایران:

I) در هیچ‌یک از تأسیسات اعلام‌شده خود اقدام به غنی‌سازی بالای 5درصد نکرده است؛

II) در هیچ‌یک از تأسیسات اعلام‌شده خود از آبشارها در وضعیت به هم پیوسته استفاده نکرده است؛

III) عملیات رقیق‌سازی (کاهش سطح غنا به حداکثر 5درصد) نیمی از مواد هسته‌ای را که در تاریخ 20 ژانویه 2014 به فرم UF6 غنی شده تا سطح اورانیوم 235 با غنای تا 20درصد بودند، تکمیل کرده است.

IV) مقدار 100 کیلوگرم از UF6 غنی‌شده تا سطح اورانیوم 235 با غنای 20درصد را به منظور تولید اکسید اورانیوم، در کارخانه تولید صفحات سوختی به روند تبدیل تزریق کرده است؛

V) در کارخانه تولید صفحات سوختی هیچ خط تبدیلی برای بازگرداندن اکسید اورانیوم به وضعیت UF6 نداشته؛

VI) «هیچ پیشرفت بیشتری» در فعالیت‌هایش در کارخانه غنی‌سازی سوخت (FEP)، کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو (FFEP) یا رآکتور اراک (رآکتور IR-140) انجام نداده است، از جمله در زمینه تولید یا آزمایش سوخت برای رآکتور IR-140؛

VII) پرسشنامه اطلاعات طراحی بروزشده‌ای برای رآکتور IR-140 ارائه کرده و با اقدامات پادمان‌های ایمنی آژانس برای رآکتور، موافقت کرده است؛

VIII) مقدار 1505 کیلوگرم از UF6 غنی‌شده تا سطح اورانیوم 235 با غنای 5درصد را برای تبدیل به اکسید اورانیوم، به پروسه تبدیل کارخانه پودر UO2 تزریق کرده است؛

IX) به فعالیت‌های تحقیقات و توسعه تحت پادمان‌ها در کارخانه پایلوت غنی‌سازی سوخت (PFEP) ادامه داده است، بدون آنکه اورانیوم غنی‌شده‌ای انباشت کند؛

X) در هیچ‌یک از تأسیساتی که آژانس به آن‌ها دسترسی دارد، از جمله رآکتور تحقیقاتی تهران (TRR) و تأسیاست تولید رادیوایزوتوپ مولیبدیوم، یودین و زنون، دست به اقدامات مرتبط با بازفرآوری نزده است؛

XI) دسترسی مدیریت‌شده به معدن اورانیوم و آسیاب «گچین»، همچنین معدن اورانیوم «ساغند» و کارخانه تولید اورانیوم اردکان، به علاوه اطلاعات مربوط به آن‌ها را فراهم کرده است؛

XII) به ارائه دسترسی روزانه به تأسیسات غنی‌سازی در نطنز و فردو ادامه داده است؛

XIII) به ارائه دوره‌ای دسترسی به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تأسیسات ذخیره‌سازی ادامه داده و اطلاعات مربوطه به آن‌ها را فراهم کرده است؛

XIV) و، در ارتباط با نظارت پیشرفته، موارد زیر را ارائه داده است؛

• نقشه‌های تأسیسات هسته‌ای و توضیحات مربوط به هریک از ساختمان‌های هر سایت؛

• توضیحات مربوط به ابعاد فعالیت‌هایی که در هریک از مکان‌های دخیل در فعالیت‌های مشخص هسته‌ای، صورت می‌گیرد؛

• و، اطلاعات مربوط به معادن و آسیاب‌ها و همچنین مواد اولیه.

 3. علاوه بر این، آژانس تائید می‌کند که از تاریخ 24 جولای 2014، ایران:

I) حدود 3.5 کیلوگرم U3O8 را با هدف تولید قطعات سوختی برای رآکتور تحقیقاتی تهران، مورد استفاده قرار داده و آن را از فرم UF6 به اورانیوم 235 با غنای تا 20درصد تبدیل کرده است.

II) به اطلاع آژانس رسانده است که حدود 4118 کیلوگرم از UF6 غنی‌شده تا سطح اورانیوم 235 با غنای 2درصد را تا سطح غنای اورانیوم طبیعی، رقیق می‌کند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها