سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴
جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
کد خبر: ۳۵۵۹۵
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۰
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه ای به شورای حکام این آژانس درباره توافق ژنو، اجرای موارد مورد توافق از سوی ایران را تائید کرد.
تدبیر24: متن کامل گزارش مدیرکل آژانس که دیروز (جمعه) منتشر شد، به این شرح است:

1 - همانطور که در گزارش GOV/2014/2 اشاره شده بود، این گزارش اطلاعاتی درباره وضعیت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با 'طرح مشترک اقدام' (JPA) مورد توافق بین گروه 1+5 و ایران در 24 نوامبر 2013، ارائه می کند. طرح مشترک اقدام در تاریخ 20 ژانویه 2014 و در ابتدا برای مدت شش ماه اجرایی شد. طول دوره طرح مشترک اقدام در 24 ژوییه 2014 ، تا 24 نوامبر 2014 تمدید شد.

2 - آژانس تائید می کند که ایران از 20 ژانویه 2014 تاکنون:

الف . در هیچکدام از تاسیسات هسته ای اعلام شده خود اقدام به غنی سازی اورانیوم فراتر از 5 درصد نکرده است.

ب . در هیچکدام از تاسیسات اعلام شده خود ، اقدام به بهره برداری از آبشارهای سانتریفیوژ به طور مرتبط با هم نکرده است.

ج . حد غنای 108.4 کیلوگرم از هگزا فلوراید اورانیوم غنی شده تا 20 درصد را به حداکثر 5 درصد کاهش داده است.

ح . مقدار 100 کیلوگرم از هگزافلوراید اورانیوم (UF6) غنی شده تا حد 20 درصد را برای تبدیل به اکسید اورانیوم ، به فرایند تبدیل در کارخانه تولید صفحه سوخت (FPFP) تزریق کرده است.

خ . هیچ خط فراوری برای بازتبدیل اکسید اورانیوم به هگزا فلوراید اورانیوم در کارخانه FPFP نداشته است.

د . 'هیچ پیشرفت بیشتری' در فعالیت های خود در کارخانه غنی سازی سوخت (FEP) ، کارخانه غنی سازی سوخت فردو (FFEP) یا رآکتور اراک - از جمله تولید و آزمایش سوخت برای رآکتور IR-40 ، انجام نداده است.

ذ . مقدار 1505 کیلوگرم از هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا حد 5درصد را به فرایند تبدیل در کارخانه پودر دی اکسید اورانیوم غنی شده (EUPP) ، برای تبدیل به اکسید اورانیوم ، تزریق کرده است.

ر . به اقدامات تحقیقات و توسعه غنی سازی خود در چارچوب پادمان هسته ای در کارخانه آزمایشی غنی سازی سوخت (PFEP) ادامه داده، بدون اینکه اورانیوم غنی شده را جمع آوری کند.

ز . فعالیت های مرتبط با بازفراوری را در رآکتور تحقیقاتی تهران (TRR) و تاسیسات تولید رادیو ایزوتوپ ها (MIX) یا در سایر تاسیساتی که آژانس به آنها دسترسی دارد ، انجام نداده است.

س . اطلاعات و دسترسی مدیریت شده ای به معدن و کارخانه اورانیوم در گچین ، معدن اورانیوم ساغند و کارخانه تولید اورانیوم اردکان، فراهم کرده است.

ش . دسترسی منظم مدیریت شده ای به کارگاه های مونتاژ سانتریفیوژ ، کارگاه های تولید پره سانتریفیوژ و سایر تاسیسات فراهم کرده، و اطلاعاتی در این زمینه ارائه داده است و

ص . در ارتباط با افزایش نظارت ها ، این موارد را فراهم کرده است:

* طرح هایی برای تاسیسات هسته ای و توصیفی از هر ساختمان در هر سایت هسته ای.

* توصیف هایی از مقیاس فعالیت های در حال انجام برای هر مکان مرتبط با فعالیت های هسته ای مشخص شده؛ و

* اطلاعاتی درباره معادن و کارخانجات اورانیوم .

3 - بعلاوه ، آژانس تائید می کند که ایران از 24 ژوییه 2014 تا کنون :

الف . مقدار 12.5 کیلوگرم از اکتوکسید تری اورانیوم (U3O8) تبدیل شده از هگزا فلوراید اورانیوم غنی شده تا حد 20 درصد را برای تولید اقلام سوختی برای رآکتور تحقیقاتی تهران ، مصرف کرده است

ب . به آژانس اطلاع داده است که حدود 4118 کیلوگرم از هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا حد 2 درصد را تا سطح اورانیوم طبیعی رقیق خواهد کرد. ایران برای آماده سازی این رقیق سازی ، کار مخلوط کردن تمام این مواد هسته ای را که در آغاز سطوح غنای مختلفی داشتند (همه آنها زیر 2 درصد بودند) و در سیلندرهای مختلفی بودند، آغاز کرده است.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها