از اربعين61 تا اربعين1441 میرزایی نیکو

از اربعين61 تا اربعين1441

در هنگامه اربعين سالار شهيدان و بزرگداشت مقام عقيله بني‌هاشم، قافله‌سار كاروان اسرا، همقدم با طفلان خسته و نگاهي به حركت عظيم زائران براي خواندن زيارت اربعين ارباب از زبان جابر اولين زائر.
سفر پوتين به عربستان شفیعی

سفر پوتين به عربستان

امروز در منطقه خاورميانه فضا به اين شكل در حال رقم خوردن است. امريكا در حال خروج تدريجي از منطقه به خصوص بحران سوريه است.
چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - 2019 October 23
کد خبر: ۳۶۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۳
رییس جمهوری ایران در دیدار نخست وزیر عراق:
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران در دیدار نخست وزیر عراق، ثبات و امنیت این کشور را ثبات و امنیت ایران قلمداد کرد و گفت: برای کمک به توسعه و امنیت عراق از کسی اجازه نمی گیریم.
تدبیر24: حسن روحانی شامگاه چهارشنبه به وقت نیویورک، در دیدار حیدر عبادی نخست وزیر عراق افزود: در منطقه حساس خاورمیانه در صورتی می توانیم به تعالی و توسعه مادی برسیم که در کنار یکدیگر متحد باشیم.

رییس جمهوری ایران با تبریک به عبادی و اعضای کابینه جدید عراق، ادامه داد: کابینه عراق در مقطع بسیار حساس فعلی، بار مسوولیت سنگینی را به دوش گرفته است. کار بزرگی که همه مسوولین عراقی در این مقطع برای وحدت،اتحاد و همبستگی انجام دادند، بسیار ارزشمند بود و همه دوستان عراق از جمله ایران را خوشحال کرد.

روحانی، ایران و عراق را دو کشور برادر، همسایه، دوست، هم فرهنگ و دارای سوابق تاریخی بسیار مهم خواند و قدم های موفق عراق در برابر گروه های تروریستی بویژه داعش را قابل تقدیر و شایسته تبریک دانست.

رییس دولت یازدهم، کشته شدن عده ای بی گناه و بی خانمان شدن مردم در عراق را غیرقابل تحمل توصیف کرد و در عین حال توفیقات و پیروزی های اخیر عراق در مقابله با تروریست ها را مرهمی بر زخم دل حامیان مردم عراق دانست و اضافه کرد: ایران همان طور که از آغاز راه در کنار عراق بوده است تا پایان راه نیز در کنار ملت عراق خواهد ماند و هر مساعدت و کمکی که دولت عراق بخواهد و ایران در توان داشته باشد را با کمال خلوص در اختیار قرار می دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان وظیفه شرعی و وظیفه همسایگی و برادری خود به عراق کمک کرده و به کمک های خود ادامه خواهد داد.ما در این راه نه از کسی اجازه گرفته ایم و نه اجازه خواهیم گرفت و نه اجازه خواهیم داد که کشوری بخواهد در روابط ایران و عراق دخالتی کند.

رییس جمهوری با بیان اینکه مردم و ارتش عراق باید مبنای اصلی برای ثبات و امنیت عراق باشند، تصریح کرد: روز اولی که موصل در اشغال داعش و تروریست ها قرار گرفت، مشاهده نکردیم که غربی ها و آمریکایی ها هیچ گونه حساسیتی نشان دهند و احساس وظیفه قانونی و بین المللی کنند. معلوم است که از چه تاریخی و به خاطر چه حوادثی، آنها اعلام کردند که داعش را بمباران می کنند.

روحانی، حرکت قدرت های غربی را بر اساس بازی های سیاسی و منافع مقطعی دانست و تصریح کرد: اعتقاد داریم آمریکا و هر کشور دیگری اگر بخواهد علیه تروریست ها بمبارانی انجام دهد یا در فضای کشوری که تروریست ها در آن حضور دارند حاضر شود، باید با اجازه و یا درخواست دولت آن کشور باشد.

** کمک ایران در مبارزه با داعش

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق نیز با یادآوری اینکه اولین درخواست برای دیدار با سران کشورها در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را از ایران داشته است، تاکید کرد: عراق روابط با جمهوری اسلامی ایران را بسیار متمایز می داند و روابط دو کشور متعدد و شناخته شده است.

وی تروریسم را نه تنها خطری برای موجودیت عراق بلکه خطری برای موجودیت اسلام و خطری برای همه کشورها دانست و یادآور شد: موضع ایران در ارایه مشورت ها و کمک های ارسالی برای ملت عراق، باعث شد بتوانیم جلوی پیشروی تروریست ها را بگیریم.

نخست وزیر عراق اظهار داشت: درست است که تهاجم داعش برای عراق مصیبت بار بود و تلفات بسیاری بر جای گذاشت اما نکته مثبتی هم داشت و آن اینکه جهان متوجه این خطر بزرگ شد.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها