سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 31
کد خبر: ۴۲۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۰
یک فعال عربستانی و نزدیکان دو زن عربستانی از بازداشت دو زن یک هفته پس از نقض قانون ممنوعیت رانندگی زنان در کشور عربستان خبر دادند.
تدبیر24:کمپین مخالفان قانون ممنوعیت رانندگی برای بانوان که از اکتبر سال گذشته آغاز شد از این دو زن عربستانی بازداشت شده حمایت می‌کند. پلیس این دو زن را که از امارات به عربستان آمده بودند به جرم رانندگی در داخل کشور عربستان دستگیر کرد.
 
این دو زن در وب‌سایت توییتر یک حساب کاربری مشترک با بیش از 355 هزار دنبال‌کننده دارند.
 
اعضای این کمپین که در 26 اکتبر سال گذشته به راه افتاد معتقدند ممنوعیت رانندگی برای زنان توجه‌ها را به مسائل گسترده‌تر و بزرگتری از جمله قانون ساختگی قیمومیت در عربستان جلب می‌کند که به مردان این امکان را می‌دهد که با نفوذ بیشتری بر زندگی زنان کنترل داشته باشند.
 
لجین الهذلول (25 ساله) یکی از دو زنی است در حالی که در کشور امارات گواهینامه رانندگی دریافت کرده بود، با رانندگی خودرویی از این کشور به عربستان وارد و سپس دستگیر شد.
 
کشور عربستان با دنباله‌روی از افکار تندروی وهابیت، این عمل را نوعی تشویق به آزادی‌طلبی تلقی می‌کند.
 
این در حالی است که هیچ کشور اسلامی دیگر در منطقه و حتی کشورهای محافظه‌کار همسایه عربستان در خلیج فارس این قانون را اجرا نمی‌کنند.
 
در سی‌ام نوامبر لجین الهذلول در اقدامی برای حمایت از کمپین حق رانندگی زنان، ویدیویی را در یوتیوب از خود منتشر کرد که در حال رانندگی در عربستان بود.
 
یک فعال عربستانی اعلام کرد: الهذلول با این اقدام خواست به ضعف قانونی که به وی اجازه نمی‌دهد با خودرو وارد کشورش شود واکنش نشان دهد.
 
این فعال عربستانی که به شرط عدم ذکر نامش از ترس اقدامات انتقام‌جویانه دولت عربستان صحبت کرد، گفت: گارد مرزی عربستان پس از اینکه الهذلول اصرار به ورود به این کشور داشت، حدود 24 ساعت در مرز منتظر ماند و بعد پاسپورت وی را صادر کرد.
 
این فعال عربستانی و اعضای خانواده دو بازداشتی اعلام کردند: میسار العمودی (33 ساله) روز بعد در حالی که برای رساندن غذا، آب و لحاف به هذلول رفت، دستگیر شد.
 
دیده‌بانی حقوق بشر اعلام کرد: این دو زن عربستانی به جرم رانندگی بازداشت شده‌اند اما مشخص نشده است که آیا این دو به جرم‌های دیگری هم متهم هستند یا نه؟
 
در حالی که هذلول به بنیاد بازپروری منتقل العمودی به زندانی در منطقه الاحساء در شرق عربستان برده شد.
 
تحقیقات بدون وکیل مدافع برای این دو زن آغاز شده است و عربستان تاکنون به صورت رسمی توضیحی این باره ارائه نکرده است.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها