سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 26
کد خبر: ۴۵۸۵۹
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۹
معاون اجرایی رئیس جمهور اعتقاد دارد یأس‌پراکنی و دروغ‌پردازی علیه فعالیت‌های دولت همچنان ادامه دارد و این آخرین باری نیست که جریده کیهان مطلبی را به دروغ به دولت نسبت می‌دهد.
تدبیر24:معاون اجرایی رئیس جمهور اعتقاد دارد یأس‌پراکنی و دروغ‌پردازی علیه فعالیت‌های دولت همچنان ادامه دارد و این آخرین باری نیست که جریده کیهان مطلبی را به دروغ به دولت نسبت می‌دهد.

به گزارش روزنو، پس از انتشار گزارشی درباره «طرح فضایی جدید دولت»در روزنامه کیهان، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور جوابیه‌ای به کیهان ارسال کرده است که متن کامل آن به این شرح است:

جناب آقای حسین شریعتمداری
مدیر مسئول محترم روزنامه کیهان
سلام علیکم

با توجه به درج مطلب غیرواقعی با عنوان «تعطیلی پژوهشگاه فضایی ایران توسط دولت» ضمن آرزوی شفای عاجل برای جنابعالی دستور فرمایید توضیحات زیر با همان مشخصات در اولین شماره درج گردد.

1- دولت هیچ تصمیمی در انحلال پژوهشگاه فضایی ایران نگرفته است.

2- اصولا تاسیس سازمان فضایی ایران محصول فکر افرادی است که در دولت یازدهم مشغول خدمت هستند و هیچ ربطی به دولت‌های نهم و دهم نداشته است.

3- دولت نهم با مصوبه شورای عالی اداری که به لحاظ تطبیق قانونی شبهه دارد، سازمان فضایی ایران را که در دولت هشتم تاسیس شده بود، از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که طبق قانون مسئولیت آن را برعهده داشت، منتزع و با الحاق پژوهشکده‌هایی از جمله پژوهشگاه هوا و فضا، پژوهشکده مهندسی جنگ جهاد و پژوهشکده تحقیقات ماهواره‌ای وزارت ارتباطات تحت نظر ریاست جمهوری قرار داده است.

4- با تشکیل دولت یازدهم و با بررسی‌هایی که در مورد موسسات مختلف تحت نظر نهاد ریاست جمهوری فربه شده حدود چهار هزار نفری (چهار برابر شده نسبت به دولت هشتم) صورت گرفت و با تکیه بر برخی اصول عقلانی، نظیر به حداقل رساندن موسسات و سازمان‌های وابسته به نهاد ریاست جمهوری، ایجاد انضباط مالی و اداری، جداسازی فعالیت‌های صف و ستاد یا تفکیک امر سیاست‌گذاری و نظارت و کنترل از اجرا، اقدامات اصلاحی گوناگونی را سامان داد.

از جمله این اصلاحات، بررسی‌های کارشناسانه در حوزه فعالیت‌های فضایی کشور بود و بر پایه این بررسی‌ها، پیشنهادات زیر به رئیس‌جمهور محترم ارائه شد تا در صورت موافقت ایشان با مراجع قانونی ذیربط به مورد اجرا گذاشته شود.

1- با توجه به صراحت قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در مورد مسئولیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارتخانه مذکور مسئولیت سازمان فضایی ایران را طبق قانون برعهده گیرد و پژوهشگاه فضایی ایران وابسته به سازمان مذکور، به تبع این تصمیم به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متصل شود.

2- به دلیل الزام به تفکیک امور سیاست‌گذاری و نظارت و کنترل از امور اجرایی در حوزه فضا، در ساختار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکزی به نام مرکز ملی فضایی کشور تاسیس و این مرکز مسئولیت‌های سیاست‌گذاری و نظارت و کنترل را با تفویض اختیارات از سوی ریاست شورای عالی فضایی کشور (رئیس‌جمهور محترم) برعهده گیرد.

با توجه به اینکه طی دوره کوتاه استقرار دولت یازدهم سازمان فضایی ایران با انجام یک عملیات حسابرسی از شفاف‌سازی حساب‌ها و قراردادها و پروژه‌ها و حساب‌‌های باز باقی مانده در طی شش سال گذشته، روند شفاف‌سازی و انتظام امور مالی را طی کرده است و در برخی از موارد، دستگاه‌های نظارتی و قضایی به رسیدگی تخلفات انجام شده مشغولند. نتیجه اجرایی شدن این تصمیمات ضمن ایجاد نظم و انضباط و جلوگیری از بروز وقایع نه چندان خوب اتفاقیه در حوزه مسائل مالی و سیاسی سازمان فضایی ایران در گذشته، حتما افزایش نرخ رشد علمی در حوزه فضایی کشور را موجب خواهد شد.

علاوه بر این اقدامات، فعالیت‌های جاری سازمان فضایی ایران با استفاده از دانشمندان و عناصر خدوم شاغل در سازمان، مستمرا پیگیری به طوری که در طی پانزده ماه گذشته با سه پرتاب به فضا، رشد علمی فضایی کشور روند پرشتاب‌تری داشته است و برنامه ده ساله فضایی کشور در طی این مدت از سوی کمیسیون فرعی شورای عالی فضایی مورد بازنگری قرار گرفته و برنامه پیشنهادی جدید آماده طرح در شورای عالی فضایی شده است.

علی‌‌ای‌حال به نظر می‌رسد یأس‌پراکنی و دروغ‌پردازی علیه فعالیت‌های دولت همچنان ادامه دارد و این آخرین باری نیست که جریده کیهان مطلبی را به دروغ به دولت نسبت می‌دهد.»
منبع: روزنو
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها